Odpůrce války na Ukrajině Nadeždin odevzdal podpisy ke kandidatuře. Dva Putinovi protivníci odstoupili

Boris Nadeždin, nominant ruské středopravé strany Občanská iniciativa, v Moskvě předal Ústřední volební komisi (ÚVK) archy s 105 000 podpisy občanů podporujících jeho kandidaturu v březnových prezidentských volbách. ÚVK bude jeho žádost posuzovat a rozhodne do deseti dnů, zda může kandidovat.

S politickou kariérou trvající 30 let, včetně působení jako komunální poslanec v Moskvě a krátkodobě ve Státní dumě, Boris Nadeždin ve své kandidatuře zdůrazňuje snahu o ukončení války proti Ukrajině. Pokud by byl zvolen, slíbil podepsat s Ukrajinou mírovou smlouvu s podporou evropských zemí.

Jako prezident by Nadeždin prosazoval návrat ruských vojáků domů, propuštění politických vězňů a normalizaci vztahů se Západem. Vyzývá k tomu, aby Rusko žilo v míru a svobodě, uvedl server BBC.

Nadeždinovy postoj k ukončení konfliktu na Ukrajině a jeho snahy o mír oslovily tisíce lidí v Rusku, kteří podpořili jeho kandidaturu podpisem.

Podle ruského volebního zákona musí prezidentský kandidát, který není zastoupen v parlamentu, získat 100 000 podpisů občanů, s limitem 2500 podpisů z jednoho subjektu Ruské federace.

Nadeždin překročil tuto kvótu a sesbíral 200 000 podpisů, jeho tým ale i přes dosažení potřebného počtu pokračuje ve sbírání, aby předešel možným chybám v dokumentaci.

V současné době jsou registrováni čtyři prezidentští kandidáti, včetně Vladimira Putina, který usiluje o páté funkční období. Prezidentské volby se uskuteční od 15. do 17. března 2024. Kritici označují ruské volby za nesvobodné a nespravedlivé kvůli zásahům úřadů do volebního procesu, omezení opozice a údajnému falšování hlasování. 

Andrei Bogdanov, zakladatel Ruské strany svobody a spravedlnosti (RPSS), také předal ÚVK archy s podpisy občanů, aby podpořil svou kandidaturu v prezidentských volbách. Následně ale oznámil svůj odchod z prezidentské kampaně. 

Bogdanov své rozhodnutí zdůvodnil existencí účtů v zahraničních bankách, které z "pochopitelných důvodů" nestihl zrušit. Podobně jako Bogdanov v úterý postupoval i Sergej Baburin, lídr Ruské všelidové strany, který také předal ÚVK archy s podpisy a poté oznámil, že se stahuje z prezidentského boje o Kreml.

Související

Chemické zbraně

Proč Kyjev zabil Kirillova? Používání chemických zbraní na Ukrajině není výjimkou

Obvinění z použití chemických zbraní během války na Ukrajině vzbuzují vážné obavy a znovu otevírají diskusi o respektování mezinárodního práva v konfliktech. Poslední události, včetně údajného atentátu na generála Igora , velitele ruských sil radiační, chemické a biologické ochrany, přitahují pozornost ke kontroverzní otázce využívání zakázaných látek na bojištích.

Více souvisejících

Rusko volby v Rusku Boris Nadeždin

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Islámský stát (ISIS)

USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa

Spojené státy oznámily, že při náletu v Sýrii zabily vůdce Islámského státu (IS) Abu Yusifa, známého také jako Mahmud. Operaci provedly síly Centrálního velení USA (Centcom) ve východní části země.

včera

Ilustrační foto

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.

včera

Pákistán

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

včera

Proč nemá Ukrajina zajatce? Bývalý člen armády vysvětlil, proč nejde severokorejské vojáky vzít do zajetí

Haneul, bývalý severokorejský voják, si ze své služby nejvíce pamatuje neustálý pocit hladu. Během prvního měsíce v armádě ztratil 10 kilogramů, protože strava sestávala pouze z popraskané kukuřice a plesnivého zelí. Po třech měsících výcviku byla téměř celá jeho jednotka těžce podvyživená a musela být převezena do zotavovacího centra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy