Orbán má nového nepřítele. Jeho někdejší člověk odstartoval korupční kauzu ve vládních kruzích

Zahraniční média začala poukazovat na iniciativu někdejšího bruselského diplomata Pétera Magyara jako "politický faktor, který hýbe masami". Magyar se tak stal novým nepřítelem premiéra VIktora Orbána, napsal server index.hu.

Politická kariéra Pétera Magyara podle serveru upoutala pozornost i mezinárodního tisku, který tvrdí, že by mohl způsobit velké problémy maďarské vládě. Server Politico ho dokonce označil za "nového nepřítele Viktora Orbána", který se premiérovi jeví jako "trn v oku."

Maďarská média blízká vládě vedou organizovanou kampaň na diskreditaci Magyara, což značně komplikuje situaci pro rozčarované sympatizanty Fideszu, kteří se snaží přiklonit na jeho stranu a případně ho i volit.

Deník The Guardian situaci popsal jako "chaotické politické drama, sledované Maďary jako telenovela" a snaží se najít odpověď na otázku, co vedlo Magyara ke změně postoje a kritice Orbána, přestože byl dříve pevnou součástí vládnoucí strany Fidesz.

Týdeník Politico píše, že Magyar se stal skutečným trnem v oku premiéra, novým nepřítelem Orbána. Podle něj musí Orbán čelit novému nepříteli, který se postavil proti režimu s tajnou nahrávkou, na níž se hovoří o vysoké míře korupce v politických vrstvách.

"Orbánovy problémy se prohlubují s vzestupem Magyara," konstatuje agentura AP. Cituje Magyara, který tvrdí, že vysocí představitelé zamlčovali korupci, což je další rána pro Orbánovu vládu.

Podle agentury AFP Magyar doufá, že prolomí "zeď propagandy" Fideszu. Orbánův režim staví na sloganech a mantrách, aby ovládal lidi a prosazoval rozhodnutí, která jsou údajně v jejich zájmu, zatímco si rozděluje národní majetek. "Vládní média vedou dobře organizovanou kampaň na jeho diskreditaci," uvedl analytik Daniel Rona pro AFP.

Magyar oznámil, že 6. dubna se chystá zorganizovat masovou protivládní demonstraci, reaguje tak na nedávné protesty v Budapešti, kde se sešlo několik tisíc lidí.

Magyar v úterý podal na prokuraturu zprávu o údajném manipulování vyšetřovacího spisu korupční kauzy ve vládních kruzích. Dříve zveřejnil na Facebooku zvukový záznam pořízený v lednu 2023, kde jeho bývalá manželka a tehdejší ministryně spravedlnosti Judit Vargová popisuje manipulaci důkazů v jedné z nejvážnějších maďarských korupčních kauz.

Mezi hlavními obviněnými v tomto případě je i někdejší státní tajemník ministerstva spravedlnosti a poslanec parlamentu za vládní stranu Fidesz Pál Völner. Vargová mimo jiné tvrdí, že státním zástupcům bylo navrženo, co mají z vyšetřovacích spisů kauzy Schadl-Völner odstranit.

Magyar v únoru rezignoval na několik funkcí ve státních podnicích jako protest proti praktikám Orbánovy vlády. Veřejnosti se stal známým poté, co se aféra týkající se pedofilie dostala do popředí a maďarská prezidentka Katalin Nováková kvůli ní v únoru rezignovala.

Související

Péter Magyar

Orbánovi se z diplomata vyklubal nový sok. Magyar založil novou stranu

Maďarský právník a bývalý diplomat administrativy premiéra Viktora Orbána, Péter Magyar, který v posledních týdnech vedl dva masové protesty proti Orbánově vládě, nyní zakládá politickou stranu nazvanou TISZA - Tisztelet és Szabadság Párt (Strana respektu). Tuto informaci zveřejnil ve čtvrtek na svém Facebooku.

Více souvisejících

Maďarsko Viktor Orbán

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 31 minutami

Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Madame de Pompadour

Nejslavnější královská milenka Madame de Pompadour zemřela před 260 lety

Je tomu přesně 260 let, co zemřela jedna z nejslavnějších královských milenek, která vstoupila do dějin jako Madame de Pompadour. Ačkoliv pocházela z prostých poměrů, dokázala se během několika let vyšplhat mezi společenskou elitu a zajistit si vlivné postavení i bohatství. Majetek ani vliv pro ni však nikdy nebyly na prvním místě.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelská odveta za íránský útok může přijít už dnes, píše Wall Street Journal

Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street Journal s odkazem na své zdroje. Podle webu Times of Israel již proběhlo pondělní zasedání válečného kabinetu, který se zabýval možnostmi odvety. Podle stanice Channel 12 je několik variant, přičemž Tel Aviv hodlá zvolit takovou, kterou nezablokují Američané. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Dmytro Kuleba je ukrajinský politik a diplomat, od března 2020 ministr zahraničí ve vládě premiéra Denyse Šmyhala.

Kyjev srovnal Izrael s Ukrajinou: Kdybychom měli stejnou podporu Západu jako Izraelci, ubránili bychom se taky

Úspěch Izraele a jeho spojenců, kterým se v noci na neděli ve velké míře podařilo zmařit masivní útok íránských raket a dronů, naznačuje, čeho by Ukrajina mohla dosáhnout proti ruským vzdušným útokům, pokud by měla větší podporu od svých partnerů. V reakci na nejnovější vývoj na Blízkém východě to v pondělí podle agentury AP uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Dovolená se blíží. Kde na ni vzít, když nejsou peníze?

Letní sezóna se blíží a s ní se zvyšuje i touha po odpočinku a dobrodružství. Mnoho lidí si ale dovolenou nemůže kvůli nedostatku financí dovolit. Naštěstí existuje hodně možností, jak si užít volno naplno i s nízkým rozpočtem a jak nemilou situaci vyřešit.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Přeživší útoku na koncertě Ariany Grande podali žalobu na tajnou službu MI5

Více než 250 lidí, kteří přežili sebevražedný bombový útok na popovém koncertě v anglickém Manchesteru z roku 2017, podalo žalobu na britskou kontrarozvědku MI5.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy