Zahraniční média začala poukazovat na iniciativu někdejšího bruselského diplomata Pétera Magyara jako "politický faktor, který hýbe masami". Magyar se tak stal novým nepřítelem premiéra VIktora Orbána, napsal server index.hu.
Politická kariéra Pétera Magyara podle serveru upoutala pozornost i mezinárodního tisku, který tvrdí, že by mohl způsobit velké problémy maďarské vládě. Server Politico ho dokonce označil za "nového nepřítele Viktora Orbána", který se premiérovi jeví jako "trn v oku."
Maďarská média blízká vládě vedou organizovanou kampaň na diskreditaci Magyara, což značně komplikuje situaci pro rozčarované sympatizanty Fideszu, kteří se snaží přiklonit na jeho stranu a případně ho i volit.
Deník The Guardian situaci popsal jako "chaotické politické drama, sledované Maďary jako telenovela" a snaží se najít odpověď na otázku, co vedlo Magyara ke změně postoje a kritice Orbána, přestože byl dříve pevnou součástí vládnoucí strany Fidesz.
Týdeník Politico píše, že Magyar se stal skutečným trnem v oku premiéra, novým nepřítelem Orbána. Podle něj musí Orbán čelit novému nepříteli, který se postavil proti režimu s tajnou nahrávkou, na níž se hovoří o vysoké míře korupce v politických vrstvách.
"Orbánovy problémy se prohlubují s vzestupem Magyara," konstatuje agentura AP. Cituje Magyara, který tvrdí, že vysocí představitelé zamlčovali korupci, což je další rána pro Orbánovu vládu.
Podle agentury AFP Magyar doufá, že prolomí "zeď propagandy" Fideszu. Orbánův režim staví na sloganech a mantrách, aby ovládal lidi a prosazoval rozhodnutí, která jsou údajně v jejich zájmu, zatímco si rozděluje národní majetek. "Vládní média vedou dobře organizovanou kampaň na jeho diskreditaci," uvedl analytik Daniel Rona pro AFP.
Magyar oznámil, že 6. dubna se chystá zorganizovat masovou protivládní demonstraci, reaguje tak na nedávné protesty v Budapešti, kde se sešlo několik tisíc lidí.
Magyar v úterý podal na prokuraturu zprávu o údajném manipulování vyšetřovacího spisu korupční kauzy ve vládních kruzích. Dříve zveřejnil na Facebooku zvukový záznam pořízený v lednu 2023, kde jeho bývalá manželka a tehdejší ministryně spravedlnosti Judit Vargová popisuje manipulaci důkazů v jedné z nejvážnějších maďarských korupčních kauz.
Mezi hlavními obviněnými v tomto případě je i někdejší státní tajemník ministerstva spravedlnosti a poslanec parlamentu za vládní stranu Fidesz Pál Völner. Vargová mimo jiné tvrdí, že státním zástupcům bylo navrženo, co mají z vyšetřovacích spisů kauzy Schadl-Völner odstranit.
Magyar v únoru rezignoval na několik funkcí ve státních podnicích jako protest proti praktikám Orbánovy vlády. Veřejnosti se stal známým poté, co se aféra týkající se pedofilie dostala do popředí a maďarská prezidentka Katalin Nováková kvůli ní v únoru rezignovala.
12. prosince 2025 21:11
EU zmrazila ruská aktiva natrvalo, aby obešla veto Maďarska a Slovenska ohledně pomoci Ukrajině
Související
Financování Ukrajiny se zaseklo. Maďarsko vetovalo další plán EU na podporu Kyjeva
Orbán chce zablokovat finanční pomoc Kyjevu. Podporuje návrh USA pro Ukrajinu
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Jak Zelenskyj šikovně ukázal Západu, jakým problémem je konání voleb ve válce
před 1 hodinou
Skvělá zpráva od policistů. Pohřešovaný dvanáctiletý chlapec se konečně našel
před 1 hodinou
Akt antisemitismu otřásl Austrálií. Pro násilí u nás není místo, řekl Albanese
před 2 hodinami
Maláčová definitivně skončila v čele SOCDEM. Novým předsedou je Nedvěd
před 3 hodinami
Babiš i Fiala odsoudili teroristický útok v australském Sydney
Aktualizováno před 3 hodinami
Útok na populární pláži v Sydney: Dva útočníci zastřelili několik lidí
před 4 hodinami
Babiš pod palbou. Rakušan ho přirovnal k Orbánovi, kritizoval i Hřib
před 6 hodinami
Trump slibuje odvetu po útoku v Sýrii. Zemřeli tři Američané
před 7 hodinami
Volby na Ukrajině by byly výzvou. Experti upozorňují na několik problémů
před 8 hodinami
Za tři dny se nenašel. Policie nasadila do pátrání po Markovi maximální síly
před 9 hodinami
Výhled počasí na příští víkend. Trend má pokračovat
včera
Plzeň prodloužila neporazitelnost. Sparta si zajistila pohár i na jaře, Olomouc vybouchla
Aktualizováno včera
Mnozí Ukrajinci jsou po dalším ruském útoku bez vody a elektřiny
včera
V neděli startuje nový jízdní řád. České dráhy nabídnou ještě více komfortních vlaků
včera
Kupka tepe Babiše, který nechce dát Ukrajincům už ani korunu
včera
Kmoníček má nahradit Pojara. Babiš oslovil i dalšího člověka
včera
Slavia hrála v Londýně sympaticky, kvalita soupeře ale byla jinde. Tottenham vyhrál 3:0
včera
Přes deset událostí. Na západě Čech se zase otřásá země
včera
Turek je stále kandidátem na ministra, tvrdí Motoristé
včera
Česko za Babiše nehodlá financovat Ukrajinu. Nebudeme tam dávat peníze, řekl
Česko podle nově jmenovaného premiéra Andreje Babiše (ANO) potřebuje peníze pro vlastní občany. Evropskou unii proto vyzývá k tomu, aby našla jiné způsoby financování Ukrajiny, která přes tři roky čelí ruské agresi. Nebudeme tam dávat peníze, prohlásil Babiš doslova.
Zdroj: Jan Hrabě