PŮVODNÍ ZPRÁVA | Organizátoři voleb v USA EXKLUZIVNĚ pro EZ: Bílý prášek v obálkách, schránky otevíráme s hasičákem

Zajištění bezpečnosti amerických prezidentských voleb se stalo rozsáhlým projektem, který vyžaduje obezřetnost a opatrnost volebních úředníků. Prakticky každé volby v USA provázejí bezpečnostní incidenty – většinou však jde o neúmyslné nehody. Úředníci z různých států pro EuroZprávy.cz promluvili o tom, nakolik jsou volby bezpečné.

„Doslova jsme na severozápadě hasili požáry. Proto potřebujeme investovat do kritické infrastruktury,“ zdůraznila programová ředitelka Election Center Tammy Patricková pro EuroZprávy.cz.

Ve Spojených státech se vyskytlo několik případů zapálení volebních uren. Za nejnovější sérií žhářských útoků stojí zřejmě jediná osoba, která poškodila urny ve Washingtonu a Oregonu na severozápadě USA a v kanadském Vancouveru. Rozsáhlé zabezpečení schránek ale zajistilo, že došlo k minimálnímu poškození lístků. EuroZprávy.cz o tom psaly zde.

Zapálené urny byly označené nápisem „Free Gaza“ neboli „Osvoboďte Gazu“. Podle amerického listu New York Times nyní vyšetřovatelé zjišťují, jestli šlo o propalestinského aktivistu nebo někoho, kdo se snaží „zasít neshody“.

Během voleb se vždy vyskytnou incidenty spojené s narušením bezpečnosti – a ve valné většině případů nejde o úmysl. „Určitě někde unikne plyn, auto nabourá do volební urny. Stane se to v devíti – ne, v deseti případech z deseti. Nejde o terorismus. Každý musí být opatrný, pokud se něco takového stane,“ popsala Mindy Morettiová, zpravodajka serveru electiononline.org pro EuroZprávy.cz a vyzvala voliče k tomu, aby v případě narušení bezpečnosti nepanikařili.

O bezpečí voleb promluvila také volební auditorka Linda Farmerová z Pierce County ve státě Washington na severozápadu USA. „Líbí se mi pozornost, které se volbám dostává, ale je to ze špatných důvodů. Jak bezpečný už je náš volební systém? Jsme druhý největší okres, máme milion obyvatel,“ nastínila pro EuroZprávy.cz.

Konkrétně tento okres zažívá velkou volební účast. „V současné době máme asi 34,5 % volební účast a jsme téměř přesně na stejno s rokem 2016. Je to pocitově velmi podobné roku 2016,“ poznamenala Farmerová.

Podle ní je důležité, aby lidé věděli, jak jsou schránky zabezpečené. „Hodně času trávíme tím, že lidem říkáme, jak jsou bezpečné schránky. Byly to starší schránky, které byly poškozené. Ale technologie se časem zlepšila. Mnoho vhozových schránek se vyrábí právě u nás. Máme jich 51 a jsou vyrobeny z oceli a zabudovány do betonu.“

Připomněla, že proběhly pokusy o jejich poškození, než je úřady daly k dispozici. „Nikdo s nimi nehýbe. Zkoušeli jsme je dokonce zapálit. Jsou stavěné tak, aby vydržely oheň. Není v nich moc kyslíku. Můžete tam zkusit dát hořící lístek, ale mají dva hasicí systémy,“ popsala Farmerová.

Během minulých voleb ale volební komisaři ve Washingtonu zažili nepříjemnou zkušenost. „Naposledy jsme měli případ, kdy jsme otevřeli volební lístek s bílým práškem. Vyděsili jsme se. Minulý rok jsme strávili plánováním dlouhých front a zajišťováním bezpečnosti. Tvrdě spolupracujeme s našimi partnery z řad orgánů činných v trestním řízení,“ vyprávěla.

Ne všude jsou schránky stejně silné, pro EuroZprávy.cz to potvrdil například volební úředník Bill Burgess z okresu Marion v Oregonu. „Jejich krabice jsou mnohem lepší. I přes požár dokázali obálku přečíst. Úředníci si tu při vytahování schránek raději berou hasicí přístroje,“ popsal.

Volební schránky pro předčasné volby používá v jeho okrsku až 45 % lidí. „Někdy máme problémy s tím, aby se hlasovací lístky dostaly k lidem, ale dá se to snadno zvládnout. Stačí nám zavolat, lidé mohou použít aplikaci,“ podotkl.

I přes některé problémy lidé práci volebních úředníků oceňují. „Lidé jsou vstřícní, oceňují práci volebních pracovníků, nosí i koláčky,“ doplnil Burgess s tím, že „všichni mají velké obavy o bezpečnost. Máme co do činění s více stresující dobou. Voliči ale chtějí volit.“

Jeho slova potvrdila i šéfka volební komise Severní Karoliny Karen Brinson Bellová. „Vidíme hodně slušnosti – lidé přicházejí osobně, což svědčí o tom, že se nebojí,“ uvedla pro EuroZprávy.cz.

Související

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) prezidentské volby USA 2024 Volby USA

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 5 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 5 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 7 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 8 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 12 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Jak funguje Electoral College a proč existuje? Vítěz prezidentských voleb v USA nemusí mít většinu hlasů

Klíčem k rozřazení hlasů je takzvaná „Electoral College“ neboli počet volitelů, které mají jednotlivé státy USA. Vítězem voleb ve Spojených státech se stane osoba, která získá 270 z 538 volitelů – tedy prostou většinu. Každý stát má tolik volitelů, kolik má zástupců v Senátu a Sněmovně reprezentantů.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy