Zajištění bezpečnosti amerických prezidentských voleb se stalo rozsáhlým projektem, který vyžaduje obezřetnost a opatrnost volebních úředníků. Prakticky každé volby v USA provázejí bezpečnostní incidenty – většinou však jde o neúmyslné nehody. Úředníci z různých států pro EuroZprávy.cz promluvili o tom, nakolik jsou volby bezpečné.
„Doslova jsme na severozápadě hasili požáry. Proto potřebujeme investovat do kritické infrastruktury,“ zdůraznila programová ředitelka Election Center Tammy Patricková pro EuroZprávy.cz.
Ve Spojených státech se vyskytlo několik případů zapálení volebních uren. Za nejnovější sérií žhářských útoků stojí zřejmě jediná osoba, která poškodila urny ve Washingtonu a Oregonu na severozápadě USA a v kanadském Vancouveru. Rozsáhlé zabezpečení schránek ale zajistilo, že došlo k minimálnímu poškození lístků. EuroZprávy.cz o tom psaly zde.
Zapálené urny byly označené nápisem „Free Gaza“ neboli „Osvoboďte Gazu“. Podle amerického listu New York Times nyní vyšetřovatelé zjišťují, jestli šlo o propalestinského aktivistu nebo někoho, kdo se snaží „zasít neshody“.
Během voleb se vždy vyskytnou incidenty spojené s narušením bezpečnosti – a ve valné většině případů nejde o úmysl. „Určitě někde unikne plyn, auto nabourá do volební urny. Stane se to v devíti – ne, v deseti případech z deseti. Nejde o terorismus. Každý musí být opatrný, pokud se něco takového stane,“ popsala Mindy Morettiová, zpravodajka serveru electiononline.org pro EuroZprávy.cz a vyzvala voliče k tomu, aby v případě narušení bezpečnosti nepanikařili.
O bezpečí voleb promluvila také volební auditorka Linda Farmerová z Pierce County ve státě Washington na severozápadu USA. „Líbí se mi pozornost, které se volbám dostává, ale je to ze špatných důvodů. Jak bezpečný už je náš volební systém? Jsme druhý největší okres, máme milion obyvatel,“ nastínila pro EuroZprávy.cz.
Konkrétně tento okres zažívá velkou volební účast. „V současné době máme asi 34,5 % volební účast a jsme téměř přesně na stejno s rokem 2016. Je to pocitově velmi podobné roku 2016,“ poznamenala Farmerová.
Podle ní je důležité, aby lidé věděli, jak jsou schránky zabezpečené. „Hodně času trávíme tím, že lidem říkáme, jak jsou bezpečné schránky. Byly to starší schránky, které byly poškozené. Ale technologie se časem zlepšila. Mnoho vhozových schránek se vyrábí právě u nás. Máme jich 51 a jsou vyrobeny z oceli a zabudovány do betonu.“
Připomněla, že proběhly pokusy o jejich poškození, než je úřady daly k dispozici. „Nikdo s nimi nehýbe. Zkoušeli jsme je dokonce zapálit. Jsou stavěné tak, aby vydržely oheň. Není v nich moc kyslíku. Můžete tam zkusit dát hořící lístek, ale mají dva hasicí systémy,“ popsala Farmerová.
Během minulých voleb ale volební komisaři ve Washingtonu zažili nepříjemnou zkušenost. „Naposledy jsme měli případ, kdy jsme otevřeli volební lístek s bílým práškem. Vyděsili jsme se. Minulý rok jsme strávili plánováním dlouhých front a zajišťováním bezpečnosti. Tvrdě spolupracujeme s našimi partnery z řad orgánů činných v trestním řízení,“ vyprávěla.
Ne všude jsou schránky stejně silné, pro EuroZprávy.cz to potvrdil například volební úředník Bill Burgess z okresu Marion v Oregonu. „Jejich krabice jsou mnohem lepší. I přes požár dokázali obálku přečíst. Úředníci si tu při vytahování schránek raději berou hasicí přístroje,“ popsal.
Volební schránky pro předčasné volby používá v jeho okrsku až 45 % lidí. „Někdy máme problémy s tím, aby se hlasovací lístky dostaly k lidem, ale dá se to snadno zvládnout. Stačí nám zavolat, lidé mohou použít aplikaci,“ podotkl.
I přes některé problémy lidé práci volebních úředníků oceňují. „Lidé jsou vstřícní, oceňují práci volebních pracovníků, nosí i koláčky,“ doplnil Burgess s tím, že „všichni mají velké obavy o bezpečnost. Máme co do činění s více stresující dobou. Voliči ale chtějí volit.“
Jeho slova potvrdila i šéfka volební komise Severní Karoliny Karen Brinson Bellová. „Vidíme hodně slušnosti – lidé přicházejí osobně, což svědčí o tom, že se nebojí,“ uvedla pro EuroZprávy.cz.
Související
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
USA (Spojené státy americké) , prezidentské volby USA 2024 , Volby USA
Aktuálně se děje
před 40 minutami
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
před 1 hodinou
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
před 1 hodinou
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
před 2 hodinami
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
před 3 hodinami
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
před 4 hodinami
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
před 4 hodinami
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
před 5 hodinami
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
před 5 hodinami
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
před 6 hodinami
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
před 7 hodinami
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
před 7 hodinami
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
před 8 hodinami
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
před 9 hodinami
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
před 10 hodinami
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
před 11 hodinami
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
před 11 hodinami
Trump zažaloval televizní stanici CBS
před 12 hodinami
WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael
před 12 hodinami
V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly
před 12 hodinami
Jak funguje Electoral College a proč existuje? Vítěz prezidentských voleb v USA nemusí mít většinu hlasů
Klíčem k rozřazení hlasů je takzvaná „Electoral College“ neboli počet volitelů, které mají jednotlivé státy USA. Vítězem voleb ve Spojených státech se stane osoba, která získá 270 z 538 volitelů – tedy prostou většinu. Každý stát má tolik volitelů, kolik má zástupců v Senátu a Sněmovně reprezentantů.
Zdroj: Jakub Jurek