OSN ukázala na země, které porušují zbrojní embargo

Turecko, Spojené arabské emiráty (SAE) a Jordánsko porušují embargo OSN na dovoz zbraní do Libye vyhlášené v roce 2011. Podle agentury AFP to uvedla skupina expertů při Radě bezpečnosti OSN v tajné zprávě, která se nyní dostala do rukou britských a francouzských novinářů. Píše se v ní také, že za červencovým náletem na zadržovací středisko pro migranty, pří němž zemřelo 53 lidí, stojí letoun cizí mocnosti. Hlavním podezřelým jsou podle webu BBC právě SAE.

Podle zprávy tři zmíněné země v posledním roce "poskytovaly (válčícím stranám) pravidelně a očividně zbraně, aniž by se příliš snažily zakrýt jejich původ".

Jordánsko podle diplomatů čelí podezření z toho, že v podstatě vytvořilo samozvanou Libyjskou národní armádou (LNA) polního maršála Chalífy Haftara, jež od dubna obléhá metropoli Tripolis. SAE zase pomáhají LNA mimo jiné tím, že na libyjském území provádí nálety.

Podle zprávy stojí za červencovým leteckým útokem, jež zasáhl zadržovací středisko pro migranty, stíhačka Mirage 2000-9. Tou ani jedna z válčících stran v Libyi nedisponuje. Podezření nyní podle BBC padá především na SAE, které záležitost zatím nekomentovaly. Dalším možným podezřelým je pak Egypt.

Turecko podle zprávy naopak otevřeně podporuje tripoliskou vládu premiéra Faíze Sarrádže. Poskytuje vojenský materiál jeho jednotkám od obrněných vozidel až po bezpilotní letouny.

Experti ve zprávě tvrdí, že Haftarovou ofenzivou na hlavní město začala v Libyi nová fáze nestability. Tu posiluje několik států a nestátních aktérů, kteří v konfliktu hájí své zájmy. V zemi přitom panuje chaos už od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen dlouholetý diktátor Muammar Kaddáfí.

Dokument však podle AFP nehovoří o tom, že by se v Libyi nacházeli ruští žoldnéři. Americký list The New York Times (NYT) přitom v úterý napsal, že do země v posledních dvou měsících dorazilo na 200 žoldnéřů z Vagnerovy skupiny. Ta má podle mnohých jednotky také v jiných afrických zemích nebo v Sýrii. Některá západní i ruská média uvádí, že společnost financuje miliardář Jevgenij Prigožin, blízký spolupracovník ruského prezidenta Vladimira Putina.

Ruská opoziční televize Meduza počátkem října na svém webu uvedla, že v bojích soupeřících armád v Libyi zahynuly desítky ruských bojovníků. Jejich přítomnost v zemi je podle televize tak tajná, že těla mrtvých nechtěly úřady ani předat pozůstalým.

Zprávu NYT dnes však popřel náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Uvedl, že jde o výplody a zlomyslné pověry, jejichž cílem je podkopat "normalizaci" vztahů mezi Moskvou a Washingtonem. V Libyi podle něj Rusko podporuje linii OSN, jež volá po politickém řešení situace.

Související

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

Více souvisejících

OSN Turecko Libye spojené arabské emiráty jordánsko

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 8 minutami

před 35 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace

Východní polovinu Česka v těchto chvílích zasypává sníh, pokud se tedy vyplnily předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Pomyslným viníkem je tlaková níže, která dokonce dostala vlastní jméno. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy