Osobní prohra Putina: Co znamená neschopnost ochránit Asada pro budoucnost Ruska?

V neděli brzy ráno syrští rebelové oznámili svržení prezidenta Bašára Asada, který stál v čele země 24 let. Opozice oslavovala vítězství v Damašku, zatímco Asad a jeho rodina uprchli do Moskvy, kde jim Vladimir Putin osobně poskytl azyl.

Pád Asadova režimu představuje nepopíratelný neúspěch pro ruského prezidenta, jehož podpora syrskému vůdci po vypuknutí občanské války v roce 2011 dlouhodobě sloužila jako pilíř ruské image globální velmoci. Tento krok zároveň posiloval vnímání Ruska jako záruky stability pro vlády v různých regionech od Střední Asie po Afriku.

Co vedlo Putina k zásahu v Sýrii?

Když Vladimir Putin v roce 2015 vyslal ruské vojáky do Sýrie, měl podle analytika Alexandra Baunova tři hlavní cíle, uvedl server Meduza.

Prvním bylo prolomit izolaci, do níž se Rusko dostalo po anexi Krymu v roce 2014. Tento krok vyvolal bezprecedentní odstup Západu a opatrnost ze strany asijských a rozvojových zemí. Baunov poukazuje na moment, kdy Putin předčasně opustil summit G20 v Brisbane – tehdy byla ruská diplomacie nucena dokázat, že Moskva není izolovaná, že zůstává relevantní hráčem na globální scéně.

Druhým cílem bylo obnovit vliv Ruska na Blízkém východě, který po pádu Sovětského svazu slábl. Intervence dosáhla významného úspěchu: Rusko rozmístilo v Sýrii tisíce vojáků, včetně žoldnéřských jednotek, a zajistilo si strategické základny, jako leteckou základnu v Chmejmímu a přístav Tartús.

Třetím důvodem bylo upevnit obraz Ruska jako síly schopné zabránit změnám režimů a podpořit spojence kdekoli na světě. Po léta to byla úspěšná strategie – přežití Asadova režimu posilovalo pověst Moskvy jako garanta bezpečnosti, a to nejen v Sýrii, ale i v zemích jako Mali nebo Středoafrická republika.

Proč Putin nechal Asadův režim padnout?

Putin je nyní zcela zaměřen na válku na Ukrajině, což oslabilo ruské aktivity v Sýrii. „Kreml si zřejmě uvědomil, že pokračující podpora Asadovi je marná a neproveditelná,“ vysvětluje blízkovýchodní expert Ruslan Sulejmanov.

Baunov dodává, že Putinovo prioritizování Ukrajiny jde nad rámec i strategického zájmu. „Putin dnes považuje potenciální vítězství na Ukrajině za vítězství v globálním boji proti elitám starého světa. Pád Asadova režimu tak pro něj možná ani není relevantní – vše se rozhoduje v Chersonu a Volčansku.“

Co znamená Asadův pád pro Moskvu?

Ruská intervence v Sýrii upozornila na zásadní problém: bezpečnost je prakticky jedinou věcí, kterou Moskva může svým partnerům nabídnout. Avšak kolaps Asadova režimu ukazuje, že ani tato nabídka není vždy spolehlivá.

„Je to rána pro image Ruska,“ říká Sulejmanov. „V roce 2015 mnoho zemí na Blízkém východě začalo Putina respektovat za to, že neodmítl své spojence. Ale události posledního týdne zpochybňují jeho schopnost být zárukou stability.“

Baunov upozorňuje, že tato otázka přesahuje mezinárodní reputaci a dotýká se i vnitřní stability Ruska: „Profesionální pozorovatelé a členové ruské elity si všimnou dalšího selhání ruských zpravodajských služeb – od podcenění ukrajinského odporu až po rychlou ztrátu Sýrie. A co když jsou tak neefektivní i doma?“ 

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

"Chceme domů, ale jen se podívat." Syrští uprchlíci čelí zásadní výzvě

Syrští uprchlíci žijící v Německu vyzývají vládu, aby jim umožnila krátkodobé návštěvy své rodné země bez ohrožení jejich ochranného statusu. Tato výzva přichází v době, kdy pád režimu Bašára Asada vyvolal nejistotu ohledně budoucího postavení milionů Syřanů žijících v Evropě. Uvedl to server The Guardian.
Ilustrační foto

Rok 2024 byl jedním z nejvýznamnějších v globálním bezpečnostním dění. Rok 2025 ho může strčit do kapsy

Uplynulý rok byl podle BBC jedním z nejrušnějších, co se týče globální bezpečnosti, od doby útoků z 11. září 2001. Přinesl řadu dramatických událostí: pád syrského prezidenta Asada, severokorejské vojáky bojující za Rusko, britské a americké rakety vypálené Ukrajinou na ruské cíle, íránské střely dodané Rusku a izraelské letecké údery financované Spojenými státy na Libanon a Gazu.

Více souvisejících

Sýrie Vladimír Putin Bašár Asad

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Podněstří, ilustrační fotografie.

Podněstří v krizi: Gazprom a Kreml si protiřečí. Hrozí přímá ruská intervence

Podněstří se od začátku roku nachází v hluboké energetické krizi, která může zásadně ovlivnit jeho budoucnost. Region čelí dvěma scénářům: připojení zpět k Moldavsku nebo přímé ruské intervenci. Analytici varují, že snaha o reintegraci by mohla Moskvu vyprovokovat k agresi. Kreml mezitím z krize obviňuje Moldavsko a Ukrajinu, přestože Gazprom předem avizoval vypnutí plynu z jiných důvodů než kvůli ukončení tranzitní smlouvy.

před 5 hodinami

Škola, ilustrační fotografie.

PŘEHLED: Termíny jarních prázdnin v únoru a březnu 2025

Nerady se děti vracely po Vánocích do školy, ale další volno se jim pomalu blíží. Na konci ledna dostanou den volna za vysvědčení. Hned vzápětí navíc odstartují turnusy jarních prázdnin. Přehled termínů nabízíme pod článkem. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Příměří v Gaze potvrzeno. Izrael schválil dohodu, vláda se však otřásá

Boje v Pásmu Gazy se zítra podle všeho zastaví. Izraelská vláda posvětila dohodu o příměří a propuštění rukojmích s palestinským militantním hnutím Hamás. V platnost má vstoupit v neděli. Dva ministři ale hlasovali proti, přičemž varovali premiéra Benjamina Netanjahua, že jejich strany mohou kabinet opustit. 

před 12 hodinami

včera

včera

včera

Stephen Edwin King, americký spisovatel hororů, jeden z nejproduktivnějších a čtenářsky nejúspěšnějších autorů současnosti. Řada jeho knih a povídek byla zfilmována. Mezi jeho slavná díla patří knihy Carrie, To, Mrtvá zóna a série Temná věž, ve filmovém zpracování prosluly především na jeho dílech postavené snímky Vykoupení z věznice Shawshank a Zelená míle, foto:

Stephen King chce zrušit Oscary: LA hoří, není co oslavovat

Renomovaný autor hororů Stephen King se rozhodl letos nehlasovat v anketě o Oscary a dokonce zastává názor, že by se slavnostní ceremoniál neměl vůbec konat. Na sociální síti Bluesky ve čtvrtek napsal, že současná situace v Los Angeles, kde ničivé požáry pustoší krajinu, není vhodnou dobou pro okázalé oslavy.

včera

TikTok

TikTok má dva dny. Jinak ho USA zakáží

Nejvyšší soud USA v pátek potvrdil zákon nařizující prodej TikToku, což znamená, že pokud nebude dohodnuto řešení, populární aplikace bude zakázána na území Spojených států již za dva dny. Uvedl to server Politico.

včera

Donald Trump

Dánsko kvůli zájmu USA o Grónsko zesměšnilo Trumpa

Dánský ministr zahraničí Lars Løkke Rasmussen vyzval k uklidnění situace poté, co nově zvolený americký prezident Donald Trump odmítl vyloučit možnost vojenského převzetí Grónska, autonomního území Dánska. Rasmussen v rozhovoru pro dánská média zdůraznil, že nevnímá situaci jako krizi ve vztazích mezi oběma zeměmi, a vyzval k „snížení tepu“ v této otázce.

včera

WhitePress® – mezinárodní spojka marketingové nabídky a poptávky

WhitePress® – mezinárodní spojka marketingové nabídky a poptávky

Inzerenti, majitelé webů, agentury i copywriteři se denně potýkají s tvorbou obsahu. Jedni ho potřebují jako sůl, ale nemají na něj čas, a druzí ho tvoří rádi na profesionální úrovni. WhitePress® je online marketingová platforma, která obě skupiny spojuje dohromady a vytváří tak prostor pro tvorbu kvalitního obsahu a zvyšuje viditelnost značek na trhu.

včera

Smyčka okolo Ruska se utahuje. Arménie chce do EU, doplní množství zemí Balkánu a východní Evropy

Arménie se stala dalším státem, který bude usilovat o členství v Evropské unii. Doplní tak téměř desítku dalších zemí východní Evropy a západního Balkánu, které jsou v různých fázích přístupového procesu. Ten v sobě nese významnou českou stopu – angažmá české diplomacie z roku 2009 umožnilo vznik Východního partnerství.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy