Palestinci nemají právo na svou zemi, jejich národ je sto let starý výmysl, řekl izraelský ministr

 Palestinci nemají právo na svou zemi, protože žádný palestinský národ neexistuje. Na soukromé židovské akci ve Francii to v neděli prohlásil izraelský ministr financí Bezalel Smotrič, který stojí v čele krajně pravicové strany Náboženský sionismus. 

Palestinský národ je podle něj "výmysl" z doby před zhruba 100 lety, informoval dnes server The Times of Israel. Smotričovy výroky dnes kritizoval palestinský premiér Muhammad Ištajja, který je označil za důkaz "rasistické ideologie" izraelské vlády.

"Podle mezinárodního práva se národ definuje tím, že má svou historii, kulturu, jazyk, měnu a vedení. Kdo byl první palestinský král? Jaký je palestinský jazyk?" prohlásil v Paříži Smotrič. "Vymysleli si fiktivní národ v zemi izraelské, aby mohli bojovat proti sionistickému hnutí," dodal. "Přestaňte bojovat proti Státu Izrael, prohrajete," řekl také Smotrič.

Palestinský premiér tato vyjádření důrazně odmítl. Podle něj historie dokazuje vazbu mezi Palestinci a územím v Izraeli "od samého úsvitu dějin lidstva". "Jsme ti, co dali Palestině název," řekl Ištajja. "Tahle země je naše a Izrael je koloniální stát vytvořený kolonialisty a osadníky," dodal.

Stát Izrael vznikl v roce 1948 na základě rezoluce OSN, která počítala se vznikem dvou států - židovského a arabského. Den po vyhlášení Státu Izrael vypukla izraelsko-arabská válka, protože arabské státy s plánem OSN nesouhlasily, kritizovaly mimo jiné velikost území židovského státu. Za této války (1948-1949) bylo vyhnáno z domovů na 700.000 Palestinců. Po šestidenní válce v roce 1967, kdy Izrael obsadil Pásmo Gazy, Západní břeh Jordánu a východní Jeruzalém, uprchlo ze země dalších přes 300.000 Palestinců.

Před vznikem Státu Izrael byla Palestina po rozpadu Osmanské říše mandátním územím Společnosti národů pod správou Británie. V roce 1920 byla většina z jejích tehdy asi 750.000 obyvatel muslimové. Židovská populace území začala výrazněji růst v souvislosti s nástupem diktátora Adolfa Hitlera k moci v roce 1933 a vyvražďováním Židů nacisty. V roce 1945 žilo na tomto území asi 1,8 milionu lidí, z toho zhruba třetina byli židé. Další emigranti z celého světa do země přicházeli po vzniku státu Izrael.

Smotrič proslul řadou kontroverzních výroků na adresu Palestinců, ale i neortodoxních židů a také komunity LGBT+. Tento měsíc si vysloužil kritiku rovněž od premiéra Benjamina Netanjahua za vyjádření na adresu vesnice Huvára na okupovaném Západním břehu, když řekl, že je třeba "ji vyhladit". Tato obec se stala koncem února dějištěm násilností, označovaných mnohými za pogrom, při nichž desítky židovských osadníků zapalovaly Palestincům domy a auta. Spouštěčem útoku byla smrt dvou Židů, které zabil palestinský radikál. Za výrok o vyhlazení Huváry se Smotrič posléze omluvil; učinil tak při návštěvě Spojených států druhý březnový víkend, kde proti jeho přítomnosti protestovalo několik stovek amerických Židů.

Smotrič dostal v koaliční vládě Benjamina Netanjahua také na ministerstvu obrany nově zřízenou funkci ministra, která mu dává pravomoce nad civilní správou více než poloviny okupovaného Západního břehu. Může tak zasahovat i do výstavby židovských osad, což je jedna z hlavních překážek pro mírové řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Smotrič prosazuje jejich rozšiřování.

Související

Benjamin Netanjahu

Netanjahu označil ministrova slova o vyhlazení palestinské vesnice za nevhodná

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se dnes snažil zmírnit mezinárodní pobouření ohledně prohlášení svého ministra Bezalela Smotriče. Šéf krajně pravicové strany Náboženský sionismus tento týden na konferenci na adresu palestinské vesnice Huvára uvedl, že je třeba "ji vyhladit". Netanjahu nyní prohlásil, že tato slova byla "nevhodná", uvedla agentura Reuters.

Více souvisejících

Bezalel Smotrič palestina Izrael

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy