Papež podrobil kritice populismus i antisemitismus

Papež František dnes odsoudil nárůst antisemitismu ve světě a poznamenal, že to souvisí se vzestupem populismu. Informovala o tom agentura Reuters. Hlava katolické církve ve svém projevu k představitelům centra Simona Wiesenthala, což je židovská lidskoprávní organizace, zároveň poznamenala, že 75. výročí osvobození nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi by mělo sloužit jako varování před lhostejností. Pietní akce k osvobození tábora se uskuteční příští týden.

"Je znepokojující vidět v mnoha částech světa nárůst sobeckosti a lhostejnosti, nedostatek zájmu o ostatní," řekl papež a doplnil, že mnozí považují svůj život za dobrý, jen pokud jim věci vychází, a když se něco nepovede, přemůže je vztek a zlomyslnost.

"To vytváří živnou půdu pro formy frakcionářství a populismu, které vidíme kolem nás, kde rychle roste nenávist... kde se nenávist zasévá," pokračoval. "Dokonce i nedávno jsme se stali svědky barbarského oživení antisemitismu," dodal. Konkrétní země ani populistická hnutí papež nicméně nejmenoval.

Loni v prosinci na východě Francie nedaleko Štrasburku vandalové poničili 107 náhrobků na židovském hřbitově v obci Westhoffen. Stalo se tak několik hodin předtím, než francouzští zákonodárci přijali rezoluci, která staví na stejnou úroveň antisionismus a antisemitismus. Francie, kde žije zhruba 550.000 Židů, má největší židovskou komunitu v Evropě. Antisemitské útoky jsou v zemi časté; jen v roce 2018 jich bylo zaznamenáno více než 500.

Listopadový průzkum americké organizace Anti-Defamation League (ADL) provedený ve 14 evropských zemích, mezi nimiž nebyla ČR, ukázal, že každý čtvrtý Evropan zastává antisemitské názory. Podle průzkumu byl velký vzestup antisemitismu zaznamenán zejména ve střední a východní Evropě. Zároveň z průzkumu vyplývá, že mnoho lidí ve východní i západní Evropě se domnívá, že Židé příliš mluví o holokaustu. V Polsku, kde se v době nacistické okupace za druhé světové války nacházel tábor v Osvětimi, 78 procent respondentů uvedlo, že souhlasí s tvrzením, že "Židé příliš mluví o tom, co se jim stalo během holokaustu".

Nacisté a jejich kolaboranti ve snaze vyhladit evropskou židovskou populaci zabili zhruba šest milionů Židů. O život přišly také miliony dalších lidí, včetně Romů, homosexuálů a odpůrců nacismu. Papež František navštívil Osvětim v roce 2016 a řekl, že je důležité připomínat si holokaust, aby se v budoucnu taková zvěrstva neopakovala.

Související

Více souvisejících

Papež František Vatikán Antisemitismus populismus

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

včera

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

včera

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota

V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl

Zatímco prohlášení bývalého prezidenta Donalda Trumpa o koupi Grónska mohlo působit jako absurdní návrat do dob koloniální expanze, bližší pohled odhaluje, že jde spíše o reakci na rychle se měnící svět formovaný klimatickou změnou. Tání ledovců v Arktidě a strategické soupeření mezi USA, Ruskem a Čínou ukazují, že Grónsko hraje v tomto globálním zápase klíčovou roli. Uvedl to server Politico.

včera

Rusko, ilustrační foto

Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024

Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy. 

včera

včera

8. ledna 2025 22:03

Princ Andrew

Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům

Pověst britské královské rodiny je opět ohrožena kvůli minulosti prince Andrewa. Mladšího bratra krále Karla III. nahlásila antimonarchistická skupina Republic policii. Její představitelé nařkli Andrewa z toho, že použil falešné jméno při registraci svých podnikatelských aktivit. Upozornila na to BBC. 

8. ledna 2025 21:29

Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení

Slovensko nadále řeší vánoční pobyt premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve Vietnamu. Nově se ukazuje, že v asijské zemi byl přinejmenším od 27. prosince. Nadace Zastavme korupciu identifikovala hotelový pokoj z videa, které zmíněného dne zveřejnil. Upozornil na to server aktuality.sk. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy