Po 30 letech se otevřel hraniční přechod mezi Tureckem a Arménií

Po třech desetiletích se otevřel hraniční přechod mezi Tureckem a Arménií, aby jím mohl projet konvoj s arménskou humanitární pomocí obětem ničivého zemětřesení, které postihlo zkraje tohoto týdne jih Turecka. Napsala to dnes agentura Anadolu. Ankara nemá s Jerevanem diplomatické ani obchodní styky od 90. let minulého století, upozornila agentura Reuters.

Pět kamionů s pomocí z Arménie dnes podle turecké státní agentury překročilo hranici přes přechod Alican. "Humanitární pomoc z Arménie přejela přes most Margara na arménsko-turecké hranici a míří do oblasti postižené zemětřesením," napsal mezitím na twitteru náměstek arménského ministra zahraničí Vahan Kostanjan, který zároveň sdílel video z konvoje překonávajícího most.

Zvláštní vyslanec Turecka pro Arménii Serdar Kiliç na twitteru zveřejnil snímky z cesty kamionů přes hranici a poděkoval arménským činitelům. "Vždy si budu pamatovat velkorysou pomoc, kterou poslal arménský lid, aby pomohla zmírnit utrpení našich lidí v zemětřesením postiženém regionu Turecka," napsal.

Podle agentury Anadolu přes hraniční přechod Alican putovala humanitární pomoc také v roce 1988, kdy rozsáhlé zemětřesení zasáhlo naopak Arménii. Pomoc tehdy skrze toto kontrolní stanoviště do sousední země zaslal Turecký červený půlměsíc.

Arménii a Turecko rozděluje pohled na události z let 1915 až 1918, kdy pod vládou Osmanské říše zahynulo na 1,5 milionu Arménů. Jerevan to považuje za genocidu, což Ankara odmítá. Turecko také podporuje Ázerbájdžán, který je ve sporu s Arménií o Náhorní Karabach. Právě kvůli územnímu konfliktu o Karabach se z iniciativy Arménie v roce 1993 uzavřela turecko-arménská hranice.

Loni v říjnu se na okraj pražského summitu Evropského politického společenství (EPC) neformálně setkali čelní představitelé všech tří zemí - turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, arménský premiér Nikola Pašinjan a ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Podle agentury Reuters tak učinili ve snaze zmírnit dlouholetou nevraživost. Schůzka však nakonec neměla konkrétní výsledky.

V červenci se Turecko a Arménie shodly na přímém leteckém obchodním spojení mezi oběma zeměmi a na otevření společné hranice, byť jen pro občany třetích států. Po dvou letech se loni v únoru také obnovily komerční lety mezi Jerevanem a Istanbulem, Arménie předtím uvolnila zákaz dovozu tureckého zboží.

Související

Turecko, ilustrační foto

Turecko sčítá hlasy ve volbách. Erdoganův favorit ztrácí

Opozice v Turecku si zřejmě po nedělních komunálních volbách udrží kontrolu nad klíčovými velkými městy. Vyplývá to z předběžných dílčích výsledků voleb zveřejněných tureckými médii. Tábor kolem prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana si dal za cíl ovládnout velká města jako Istanbul, Ankara, Adana či Bursa.

Více souvisejících

Turecko arménie

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 2 hodinami

před 2 hodinami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

Japonskem otřáslo zemětřesení, vlny tsunami nezpůsobilo

Japonskem ve středu večer místního času otřáslo zemětřesení, jehož epicentrum bylo na západě země. Otřesy měly sílu 6,4 stupně, informovala zahraniční média. Úřady nevydaly varování před vlnami tsunami. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy