Polsko: Pokud Rusko porazí Ukrajinu, zodpovědnost za to ponese Johnson

Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski v pondělí naléhal na předsedu americké Sněmovny reprezentantů Mika Johnsona, aby umožnil hlasování o schválení nezbytné pomoci pro Ukrajinu. Současně ho varoval, že v případě vítězství Ruska za to ponese zodpovědnost. 

"Budu opět osobně apelovat na předsedu americké Sněmovny reprezentantů, pana Johnsona. Prosím, nechte demokracii plynout volně. Umožněte hlasování o (pomoci)," prohlásil Sikorski během své návštěvy Washingtonu.

"Chci, aby si uvědomil, že celý svět sleduje jeho kroky. A pokud nedojde k schválení tohoto dodatečného financování a Ukrajina utrpí ztráty na bojišti, ponese za to zodpovědnost," zdůraznil Sikorski před setkáním s americkým ministrem zahraničí Anthonym Blinkenem.

Johnson vede těsnou republikánskou většinu v americké Sněmovně reprezentantů a odmítl hlasování o dodatečném financování, které prezident Joe Biden žádal ke schválení balíčku pomoci pro Ukrajinu ve výši 61 miliard dolarů.

Tato prohlášení polského ministra přichází po neobvykle ostré kritice amerických kongresmanů ze strany nového polského premiéra Donalda Tuska, který prohlásil, že exprezident Ronald Reagan, vzor pro mnohé republikány, "se musí obracet v hrobě".

Sikorski obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina, že zkouší důvěryhodnost Spojených států, a poukázal na dovoz zbraní z Íránu a Severní Koreje do Ruska. Tuto spojitost mezi teroristy a diktátory charakterizuje jedna věc – jejich společná nenávist vůči Americe, Západu a demokracii, kterou podle Sikorského živí strach.

Dodal, že zmíněné skupiny touží po tom ukázat, že USA jsou slabé a už nedokáží být silou dobra ve světě.

Související

euro, ilustrační fotografie

Balkán čeká na euro, Polsko se od něj odvrací: Rozdílné cesty dvou členů EU

Zatímco Bulharsko, nejchudší země Evropské unie, se připravuje na přijetí společné evropské měny, Polsko – donedávna označované za ekonomického premianta bloku – od eura stále víc ustupuje. Rozdílný přístup obou států ukazuje hluboké rozpory v rámci EU ohledně budoucnosti hospodářské integrace, píše Politico.

Více souvisejících

Polsko USA (Spojené státy americké) válka na Ukrajině Radoslaw Sikorski Mike Johnson

Aktuálně se děje

před 37 minutami

Hormuzský průliv

Íránská zbraň proti USA: Co by nastalo, kdyby Teherán uzavřel Hormuzský průliv?

Aktuální eskalace konfliktu mezi Izraelem a Íránem, vyvolaná izraelským úderem na íránská jaderná zařízení a později i na ropnou infrastrukturu, opět vnesla do světové debaty otázku uzavření Hormuzského průlivu. Toto úzké mořské hrdlo, oddělující Perský záliv od Arabského moře, je považováno za nejdůležitější světový bod pro tranzit ropy. Přes tento koridor denně proudí přibližně pětina celosvětové spotřeby ropných produktů, což z něj činí klíčový strategický cíl, jehož ohrožení by mělo okamžité dopady pro globální ekonomiku.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

Donald Trump

Trump ukončil Hlas Ameriky. Nechal propustit stovky novinářů

Administrativa Donalda Trumpa propustila stovky novinářů americké vládní zpravodajské agentury Voice of America (VOA), což podle mnohých fakticky znamená její zánik. Americký prezident tak pokračuje v rozsáhlém omezování federálních médií, která dlouhodobě kritizuje za údajnou „levicovou zaujatost“.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

izraelská vlajka, ilustrační fotografie

Izrael opět zachraňuje svět. Před čtyřiceti lety se mu to povedlo se Saddámem, teď se pokouší o totéž proti Íránu

Když Izrael v roce 1981 zničil irácký jaderný reaktor Osirak, sklidil celosvětové odsouzení. Přesto se později ukázalo, že šlo o krok s dalekosáhlými důsledky. Dnes se situace opakuje: izraelské letectvo zaútočilo na íránská jaderná zařízení – a Spojené státy se poprvé přidaly. Kritika je silná a riziko eskalace vysoké. Ale možná, že svět opět jednou uzná, že tento zásah přišel v pravou chvíli.

včera

OSN

Budeme se bránit, vzkázal Írán USA. Kvůli útoku žádá o zasedání RB OSN

„Spojené státy překročily velmi vážnou červenou linii tím, že zaútočily na naše jaderná zařízení. Máme právo se bránit – a toto právo uplatníme,“ uvedl Aragčí s odkazem na legitimní právo na sebeobranu. Zároveň připustil, že po tomto kroku si není jistý, „kolik prostoru pro diplomacii vůbec zbývá“.

včera

Petr Fiala

"Snad si to dobře rozmyslel." Česko reaguje na americký útok na Írán, Fiala jej hájí, Babiš varuje

Česká politická scéna v neděli reagovala na překvapivý americký útok na tři íránská jaderná zařízení, který Spojené státy provedly v noci na sobotu ve spolupráci s Izraelem. Podle prezidenta Donalda Trumpa šlo o „spektakulární vojenský úspěch“ a snahu donutit Írán ke kapitulaci v otázce jeho jaderného programu. Český premiér Petr Fiala (ODS) i ministryně obrany Jana Černochová útok v zásadě podpořili, zatímco předseda hnutí ANO Andrej Babiš vyjádřil obavy z možného zhoršení situace v regionu.

včera

včera

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Napětí v USA stoupá. Trump slaví, Bílý dům se ale obává odvety Íránu

Spojené státy se ocitly v novém bodu napětí poté, co prezident Donald Trump v sobotu večer v televizním projevu oznámil „úspěšné“ letecké údery na íránská jaderná zařízení. Zatímco šéf Bílého domu zněl při vystoupení z Oválné pracovny vítězoslavně, uvnitř jeho administrativy převládá opatrnost a obavy z možné tvrdé odvety Teheránu.

včera

Ájatolláh Sajjid Alí Chameneí

Jaká bude odveta Íránu? Hizballáh, Irák či Sýrie, Teherán může proti USA povolat spojence

Dnešní ráno v Jeruzalémě nezačalo obvyklým proslovem v hebrejštině. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu místo toho usedl za pultík a v angličtině se obrátil přímo na amerického prezidenta Donalda Trumpa, kterému vysekl bezprecedentní poklonu. Důvodem bylo rozhodnutí Spojených států provést letecký útok na několik klíčových jaderných zařízení Íránu – vývoj, který může dramaticky změnit průběh probíhající války.

včera

Co bude po útoku v Íránu? Svět stojí na prahu totální války, USA hrozí nepředvídatelné důsledky, varují experti

Americký prezident Donald Trump v sobotu večer oznámil, že Spojené státy provedly letecké údery na íránská jaderná zařízení. Tento krok, označovaný jako historický zlom, představuje obrovské riziko nejen pro region Blízkého východu, ale pro celý svět. Zatímco Trump prohlásil, že byl íránský jaderný program „zlikvidován“, experti varují, že se USA mohou ocitnout ve válce s nepředvídatelnými důsledky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy