Polsko: Pokud Rusko porazí Ukrajinu, zodpovědnost za to ponese Johnson

Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski v pondělí naléhal na předsedu americké Sněmovny reprezentantů Mika Johnsona, aby umožnil hlasování o schválení nezbytné pomoci pro Ukrajinu. Současně ho varoval, že v případě vítězství Ruska za to ponese zodpovědnost. 

"Budu opět osobně apelovat na předsedu americké Sněmovny reprezentantů, pana Johnsona. Prosím, nechte demokracii plynout volně. Umožněte hlasování o (pomoci)," prohlásil Sikorski během své návštěvy Washingtonu.

"Chci, aby si uvědomil, že celý svět sleduje jeho kroky. A pokud nedojde k schválení tohoto dodatečného financování a Ukrajina utrpí ztráty na bojišti, ponese za to zodpovědnost," zdůraznil Sikorski před setkáním s americkým ministrem zahraničí Anthonym Blinkenem.

Johnson vede těsnou republikánskou většinu v americké Sněmovně reprezentantů a odmítl hlasování o dodatečném financování, které prezident Joe Biden žádal ke schválení balíčku pomoci pro Ukrajinu ve výši 61 miliard dolarů.

Tato prohlášení polského ministra přichází po neobvykle ostré kritice amerických kongresmanů ze strany nového polského premiéra Donalda Tuska, který prohlásil, že exprezident Ronald Reagan, vzor pro mnohé republikány, "se musí obracet v hrobě".

Sikorski obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina, že zkouší důvěryhodnost Spojených států, a poukázal na dovoz zbraní z Íránu a Severní Koreje do Ruska. Tuto spojitost mezi teroristy a diktátory charakterizuje jedna věc – jejich společná nenávist vůči Americe, Západu a demokracii, kterou podle Sikorského živí strach.

Dodal, že zmíněné skupiny touží po tom ukázat, že USA jsou slabé a už nedokáží být silou dobra ve světě.

Související

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

Více souvisejících

Polsko USA (Spojené státy americké) válka na Ukrajině Radoslaw Sikorski Mike Johnson

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy