Téměř tři roky po začátku války na Ukrajině odhalují protesty polských farmářů hluboké sociální a politické trhliny v kdysi neotřesitelné alianci mezi Varšavou a Kyjevem. Zemědělci se rozhodli vzít zákon do vlastních rukou a na hraničních přechodech kontrolují dokonce i sanitní vozy, píše Politico.
Na hraničním přechodu v Medyce se polští farmáři chopili práva na vlastní kontrolu. Ačkoli dvě sanitky mířící na Ukrajinu mají podle zákona volný průjezd, protestující farmáři je zastavují, otevírají dveře a hledají podezřelý náklad. Nic neobjeví a vozy pouští dál. Stejným způsobem kontrolují veškerou komerční dopravu, zatímco se v mrazivém větru střídá déšť se sněhem.
Jejich přítomnost na hranici však není jen symbolickým gestem. Protesty farmářů se staly mocným politickým nástrojem a proměnily náladu v zemi, která byla dosud považována za nejoddanějšího spojence Ukrajiny v boji proti Rusku. Po třech letech války veřejnost stále častěji pociťuje, že ekonomická podpora Kyjeva přináší příliš velké oběti, a postoj farmářů tuto změnu nálady podtrhuje.
Polští zemědělci odmítají unijní systém „solidárních tras“, který Ukrajině umožnil vyvážet obilí a další zemědělské produkty po zemi poté, co Rusko zablokovalo Černé moře. Tvrdí, že ukrajinské potraviny neodpovídají normám EU a že jejich produkce podkopává domácí trh. Podpora farmářských protestů v Polsku loni dosahovala až 81 procent, jak ukázal průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění.
Napětí však sahá hlouběji. Protesty farmářů se prolínají s širšími otázkami národní identity a historické paměti, zejména v souvislosti s blížícími se prezidentskými volbami 18. května.
V Medyce a na dalších hraničních přechodech blokují farmáři dopravu a pořádají hlučné demonstrace. Prezentují svůj boj jako obranu nejen svého živobytí, ale i polské suverenity.
„Toto není jen polská hranice, ale i schengenská hranice. Je na nás, abychom ji bránili,“ říká Jan Wardęga, farmář z vesnice Żurawica.
Přesto je příběh farmářů často zjednodušován na to, že za všechno může Ukrajina. Ve skutečnosti současná krize odhalila dlouhodobé problémy polského zemědělství. Po vstupu do EU v roce 2004 museli polští farmáři modernizovat a přizpůsobit se mezinárodní konkurenci. Zatímco některé sektory, jako drůbežářství nebo ovocnářství, vzkvétaly, malé rodinné farmy se staly zranitelnými vůči cenovým výkyvům a dovozní konkurenci.
Farmáři se proto cítí znevýhodněni. Musejí splňovat přísné unijní normy, zatímco ukrajinské potraviny podle nich těmto pravidlům neodpovídají.
„Nejsme proti Ukrajincům. Na začátku jsme jim pomáhali, ubytovali je, krmili je. Ale nemůžeme být oběťmi oligarchů, kteří profitují z chaosu,“ říká Roman Kondrów, vůdce protestů v Medyce.
Napětí není o podpoře Ukrajiny proti Rusku – v Polsku téměř nikdo nechce, aby Putin zvítězil. Farmářská rétorika však stále více vykresluje Ukrajinu jako zemi příliš zkorumpovanou, nespolehlivou a chaotickou.
Pravicové skupiny využívají historických křivd k posilování pocitu nespravedlnosti. V Polsku je stále silně přítomná paměť na masakry ve Volyni, kde během druhé světové války ukrajinské nacionalistické síly zavraždily desítky tisíc polských civilistů. Ještě dříve, v roce 1918, vedli polští mladíci boje o Lvov. Tyto události, ač staré desítky let, zůstávají v polském historickém vědomí živé.
„Naše děti umíraly za Lvov, za Volyň, a teď sem přijdou a jenom berou, berou, berou,“ rozčiluje se jeden z farmářů.
Tyto pocity se promítají i do prezidentské kampaně. Politici různých směrů využívají Volyň k posilování svého postavení. Výsledkem tlaku na Kyjev je však i malý diplomatický průlom – Ukrajina nedávno souhlasila se zahájením exhumací na třech místech, což Poláci vnímají jako klíčový krok k uznání válečných zločinů.
Nelze říci, že by se Polsko obracelo proti Ukrajině, ale podpora už není bezmezná. Počáteční vlna solidarity se vyčerpala, válka se protahuje a ekonomické dopady jsou citelnější. Podle lednové zprávy Mieroszewského centra má pouze čtvrtina Poláků pozitivní názor na Ukrajince, zatímco třetina je vnímá negativně.
Přesto většina Poláků stále podporuje ukrajinskou suverenitu. Klíčovým faktorem se ale stávají praktické důsledky.
Farmáři nejsou jedinými nositeli změny nálad, tvrdí historik Bartłomiej Gajos: „To, co jsme zažili po začátku války – nazývat se bratry a sestrami – bylo výjimečné. V dlouhodobém horizontu to není udržitelné.“
Situace je nyní mnohem složitější. Konflikt se proměnil z obchodního sporu v širší krizi důvěry, kterou posilují dezinformace a nacionalistické nálady.
V Medyce už protesty nejsou tak masivní jako dřív, ale stále ukazují, jak křehká je podpora Ukrajiny. Polská vláda pod vedením Donalda Tuska se snaží vybalancovat podporu Kyjeva s domácími požadavky, ale tlak roste.
Tuskova vláda chce zabránit radikalizaci farmářů a zároveň zabránit posilování krajní pravice. Prezidentští kandidáti v květnových volbách se budou muset vypořádat s otázkou, jak podpořit Ukrajinu, aniž by ztratili polské voliče.
Evropská unie s obavami sleduje polské manévrování. Nové obchodní dohody mezi EU a Ukrajinou mohou ještě více prohloubit napětí. A pokud se Varšava příliš vzdálí od Kyjeva, může to ovlivnit nejen polsko-ukrajinské vztahy, ale i širší geopolitickou stabilitu.
V Medyce mezitím farmáři postávají u ohně, popíjejí horký čaj a sledují, jak se jejich protesty proměňují v politický nástroj.
„Neskončili jsme,“ říká Kondrów. „Pokud bude třeba, vrátíme se na hranici znovu a znovu.“
Související

Další válka v Evropě je za dveřmi. Rusko zaútočí na Pobaltí možná už letos, varuje Polsko

Pokud zaútočíte na Polsko, přijde devastující reakce, varuje NATO Putina
Polsko , Ukrajina , zemědělství
Aktuálně se děje
před 45 minutami

Jsou přibývající excesy hokejových fanoušků projevem úpadku české společnosti?
před 1 hodinou

Kauza gynekoložky z Líbeznic dostává další rozměr. Stížností je vícero
před 1 hodinou

Česko spustilo opatření kvůli slintavce a kulhavce. Týká se hranic se Slovenskem
před 2 hodinami

Tragickou nehodu v Hurghadě odnesli Rusové. V ponorce zemřelo šest lidí
před 3 hodinami

Policie zasahovala na škole v Pelhřimově. Měl tam být ozbrojený muž
před 3 hodinami

Útok nožem v centru Amsterdamu. Policie hlásí několik zraněných
před 4 hodinami

Evropa hodila vidle do plánů Putina. Sankce proti Rusku nezruší
před 6 hodinami

Bouří se Evropa i Čína. Neustoupíme, vzkazují Trumpovi státy
před 7 hodinami

Další válka v Evropě je za dveřmi. Rusko zaútočí na Pobaltí možná už letos, varuje Polsko
před 7 hodinami

Petr Fiala hraje o svou politickou kariéru. Dá se očekávat drsná kampaň, říká Brunclík
před 8 hodinami

Sami mě pozvali, teď na mě útočí. Novinář poprvé promluvil o kauze plánování v aplikaci Signal
před 8 hodinami

Putin brzy zemře a všechno skončí, prohlásil Zelenskyj
před 9 hodinami

NÁVOD: Jak si připravit nouzové zavazadlo pro případ krize?
před 10 hodinami

90 procent lidí na dlažbě, konec podpory očkování i boje s HIV. Dokument odhalil rozsah Trumpových změn
před 10 hodinami

Litva exkluzivně pro EZ: Záchranná operace v stále probíhá. Smrt amerických vojáků není potvrzená
před 11 hodinami

Nastal čas na evropskou odvetu. Cla na automobily nenecháme jen tak, vzkazuje von der Leyenová
před 11 hodinami

Ubohost politických stran dosahuje nové úrovně. Už se ani nedozvíme, kdo je nejhorší premiér
před 12 hodinami

Odolají USA ruskému tlaku? Zelenskyj si není jistý, neví ani o vztahu Trumpa s Putinem
před 12 hodinami

Trump uvalí 25% cla na všechna auta dovážená do USA. Američany čeká raketový nárůst cen nových vozů
před 12 hodinami
Severní Korea poslala Rusku další tisíce vojáků, mají bojovat proti Ukrajině
Severní Korea vyslala dalších 3 000 vojáků na podporu ruské války proti Ukrajině, uvedla ve čtvrtek jihokorejská armáda podle CNN. Tento krok potvrzuje pokračující podporu Pchjongjangu Moskvě v konfliktu, který trvá již tři roky, zatímco světoví lídři se snaží dosáhnout jeho ukončení.
Zdroj: Libor Novák