Požáry v Kanadě ničí i atmosféru. Uvolňují rekordní množství uhlíkových emisí

Podle zprávy agentury Evropské unie pro sledování atmosféry a klimatických změn Copernicus uvolnily letošní rekordně ničivé lesní požáry v Kanadě do atmosféry více uhlíkových emisí než dvojnásobek ročního maxima za posledních 20 let. Situace se nadále zhršuje, protože napříč kanadským územím stále nekontrolovaně hoří stovky požárů.
 
 

V tomto roce již plameny zpustošily více než 130 000 čtverečních kilometrů plochy, jak uvádí vládní středisko pro monitorování požárů CIFFC. K datu 2. srpna bylo zaznamenáno více než 1000 aktivních požárů, z nichž více než 650 není pod kontrolou. Během hasičských operací v posledních týdnech zemřeli čtyři lidé a kouř z požárů opakovaně ovlivňuje kvalitu vzduchu jak v kanadských, tak i amerických městech.

Desítky tisíc lidí už byly kvůli požárům evakuovány ze svých domovů z Quebecu, Alberty a Britské Kolumbie. Na místě zasahují tisíce hasičů včetně dalších stovek ze zemí jako Austrálie, Nový Zéland, USA, Jihoafrická republika, Chile, Kostarika a Francie. 

"Je to poprvé v historii Quebecu, kdy jsme bojovali s tolika požáry a evakuovali tolik lidí," řekl už dříve pro NDTV Francois Bonnardel, ministr veřejné bezpečnosti. "Čeká nás boj, o kterém si myslíme, že bude trvat celé léto," dodal.

Tento názor začíná v Kanadě převažovat. Podle serveru Independent varují i další veřejní činitelé, že vzhledem k tomu, že počet požárů v celé Kanadě stále roste, bude ohnivé peklo a kouř problémem trvajícím po "celé léto".

Rozsah a zuřivost požárů navíc není hrozbou jen pro Kanadu. Zakouřená až nažloutlá obloha pravděpodobně přetrvá i v nadcházejících měsících nad částí Kanady a na severu USA. Školy na východním pobřeží USA už dříve zrušily venkovní aktivity, letecká doprava se zpomalila a Spojené státy vyzvaly miliony Američanů, aby neopouštěly své domovy, protože kouř z kanadských požárů zahalil část USA hustým žlutým oparem.

Obloha nad severoamerickými městy se před několika týdny postupně zahalila do žluté barvy a vzduch byl cítit po spáleném dřevě. Lidé si na ulicích nasazovali roušky a kouř z divokého ohně je spojován i s vyšší mírou srdečních infarktů a mozkových mrtvic, zhoršením astmatu nebo s podrážděním očí.

Dým z požárů ale nyní opět postupuje nad území Spojených států a silně znečišťuje ovzduší. Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) vydala varování před špatnou kvalitou vzduchu pro několik států u kanadské hranice a očekává se, že se obloha opět zbarví do žluta až oranžova.

"Toto je nejhorší sezóna požárů vůbec," řekl podle serveru ABC meteorolog Steven Flisfeder z Kanadské agentury pro životní prostředí a změnu klimatu (ECCC). Dodal, že teď už může hasičům pomoci jenom déšť. Všechny prostředky pro hašení požárů byly vyčerpány kvůli časnému nástupu požární sezóny, takže není možné nasadit další vybavení.

Podle serveru BBC jsou požáry tak silné, že spálí rekordní množství porostu. Podle Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) je Kanada na cestě k nehorší sezóně lesních požárů v celé své historii.

První stav nouze byl vyhlášen 4. května a od té doby po celé Kanadě vypukly stovky dalších požárů, jejichž příčinou je v některých případech úder blesku, nejvíce za nimi ale stojí lidé. BBC připomíná, že každý lesní požár sice nemůže být automaticky spojen přímo se změnou klimatu, svou roli ale v masivním šíření hraje i lidská aktivita, například způsob hospodaření s půdou a lesními porosty.

Svůj díl viny ale nese i rostoucí horko a sucho a profesor lesnictví na Státní univerzitě v Severní Karolíně Robert Scheller upozorňuje, že klimatické změny se propisují do dopadů, které požáry mají. „Jsme svědky jak většího množství vypálených oblastí, tak i závažnějších požárů,“ podotkl. Požáry už vyhnaly z domovů přes 120 tisíc lidí, číslo ale nemusí být ani zdaleka konečné.

Související

Více souvisejících

Kanada požáry v Kanadě Požáry

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

před 6 hodinami

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

před 6 hodinami

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

před 6 hodinami

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajina dá stovky milionů eur na nákup dronů

Ukrajinská vláda se rozhodla zvýšit finanční částku vyčleněnou na nákup dronů, a to o dalších 15,5 miliardy hřiven (přibližně 367 milionů eur). Oznámil to v úterý ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Polsko nebude chránit Ukrajince, kteří se vyhýbají odvodům do armády

Polsko nebude chránit Ukrajince, kteří se vyhýbají odvodům do ozbrojených sil, uvedl v úterý náměstek polského ministra zahraničí Andrzej Szejna. Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy