Požáry v Kanadě ničí i atmosféru. Uvolňují rekordní množství uhlíkových emisí

Podle zprávy agentury Evropské unie pro sledování atmosféry a klimatických změn Copernicus uvolnily letošní rekordně ničivé lesní požáry v Kanadě do atmosféry více uhlíkových emisí než dvojnásobek ročního maxima za posledních 20 let. Situace se nadále zhršuje, protože napříč kanadským územím stále nekontrolovaně hoří stovky požárů.
 
 

V tomto roce již plameny zpustošily více než 130 000 čtverečních kilometrů plochy, jak uvádí vládní středisko pro monitorování požárů CIFFC. K datu 2. srpna bylo zaznamenáno více než 1000 aktivních požárů, z nichž více než 650 není pod kontrolou. Během hasičských operací v posledních týdnech zemřeli čtyři lidé a kouř z požárů opakovaně ovlivňuje kvalitu vzduchu jak v kanadských, tak i amerických městech.

Desítky tisíc lidí už byly kvůli požárům evakuovány ze svých domovů z Quebecu, Alberty a Britské Kolumbie. Na místě zasahují tisíce hasičů včetně dalších stovek ze zemí jako Austrálie, Nový Zéland, USA, Jihoafrická republika, Chile, Kostarika a Francie. 

"Je to poprvé v historii Quebecu, kdy jsme bojovali s tolika požáry a evakuovali tolik lidí," řekl už dříve pro NDTV Francois Bonnardel, ministr veřejné bezpečnosti. "Čeká nás boj, o kterém si myslíme, že bude trvat celé léto," dodal.

Tento názor začíná v Kanadě převažovat. Podle serveru Independent varují i další veřejní činitelé, že vzhledem k tomu, že počet požárů v celé Kanadě stále roste, bude ohnivé peklo a kouř problémem trvajícím po "celé léto".

Rozsah a zuřivost požárů navíc není hrozbou jen pro Kanadu. Zakouřená až nažloutlá obloha pravděpodobně přetrvá i v nadcházejících měsících nad částí Kanady a na severu USA. Školy na východním pobřeží USA už dříve zrušily venkovní aktivity, letecká doprava se zpomalila a Spojené státy vyzvaly miliony Američanů, aby neopouštěly své domovy, protože kouř z kanadských požárů zahalil část USA hustým žlutým oparem.

Obloha nad severoamerickými městy se před několika týdny postupně zahalila do žluté barvy a vzduch byl cítit po spáleném dřevě. Lidé si na ulicích nasazovali roušky a kouř z divokého ohně je spojován i s vyšší mírou srdečních infarktů a mozkových mrtvic, zhoršením astmatu nebo s podrážděním očí.

Dým z požárů ale nyní opět postupuje nad území Spojených států a silně znečišťuje ovzduší. Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) vydala varování před špatnou kvalitou vzduchu pro několik států u kanadské hranice a očekává se, že se obloha opět zbarví do žluta až oranžova.

"Toto je nejhorší sezóna požárů vůbec," řekl podle serveru ABC meteorolog Steven Flisfeder z Kanadské agentury pro životní prostředí a změnu klimatu (ECCC). Dodal, že teď už může hasičům pomoci jenom déšť. Všechny prostředky pro hašení požárů byly vyčerpány kvůli časnému nástupu požární sezóny, takže není možné nasadit další vybavení.

Podle serveru BBC jsou požáry tak silné, že spálí rekordní množství porostu. Podle Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) je Kanada na cestě k nehorší sezóně lesních požárů v celé své historii.

První stav nouze byl vyhlášen 4. května a od té doby po celé Kanadě vypukly stovky dalších požárů, jejichž příčinou je v některých případech úder blesku, nejvíce za nimi ale stojí lidé. BBC připomíná, že každý lesní požár sice nemůže být automaticky spojen přímo se změnou klimatu, svou roli ale v masivním šíření hraje i lidská aktivita, například způsob hospodaření s půdou a lesními porosty.

Svůj díl viny ale nese i rostoucí horko a sucho a profesor lesnictví na Státní univerzitě v Severní Karolíně Robert Scheller upozorňuje, že klimatické změny se propisují do dopadů, které požáry mají. „Jsme svědky jak většího množství vypálených oblastí, tak i závažnějších požárů,“ podotkl. Požáry už vyhnaly z domovů přes 120 tisíc lidí, číslo ale nemusí být ani zdaleka konečné.

Související

Více souvisejících

Kanada požáry v Kanadě Požáry

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy