Překvapení na okraj zasedání G20. Blinken krátce hovořil s Lavrovem

Americký ministr zahraniční Antony Blinken dnes na okraj zasedání ministrů zahraničí zemí skupiny velkých světových ekonomik G20 v indické metropoli Dillí přibližně deset minut hovořil se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Později se vyjádřil také k postoji Číny a varoval, že pokud Peking poskytne zbraně ruské agresi na Ukrajině, bude to představovat vážný problém. Stejné znepokojení podle jeho slov v Dillí vyjádřily i další země, napsala agentura Reuters.

Rozhovor Blinkena s Lavrovem byl prvním takto vrcholným setkáním zástupců USA a Ruska za mnoho měsíců. Vztahy mezi Moskvou a Washington jsou velmi napjaté, zejména kvůli ruské invazi na Ukrajinu, která trvá již více než rok. Ministři G20 dnes podle očekávání ke shodě na stanovisku k válce na Ukrajině nedospěli.

Blinken podle nejmenovaného vysoce postaveného amerického představitele při setkání zdůraznil tři body. Za prvé, že Spojené státy budou Ukrajinu v konfliktu podporovat tak dlouho, jak dlouho bude k ukončení války zapotřebí. Za druhé, že Rusko by mělo zrušit své rozhodnutí pozastavit účast na smlouvě Nový START, která omezuje počet jaderných hlavic a jejich nosičů. Za třetí, by Rusko mělo neprodleně propustit Američana Paula Whelana. Tento bývalý voják byl v Rusku odsouzen k 16letému trestu odnětí svobody za údajné zapojení do špionáže. Jeho rodina a Washington obvinění odmítají.

Ruské agentury zdůraznily, že spolu oba ministři hovořili jen "za chodu" a že nešlo ani o jednání, ani o oficiální schůzku. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová uvedla, že o rozhovor požádal Blinken.

Americký činitel s novináři hovořil pod podmínkou zachování anonymity a podle agentury AP odmítl popsat Lavrovovu reakci. Blinken ale podle něj nenabyl dojmu, že se chování Ruska v brzké době změní. Lavrov na tiskové konferenci po jednání ministrů své setkání s Blinkenem nezmínil, píše agentura Reuters.

Moskva bude podle Lavrova v tom, co dělá na Ukrajině, pokračovat. Tvrzení Západu ohledně izolace Ruska zpochybnil. "Necítíme se být izolovaní. Izoloval se Západ a nakonec mu to dojde," řekl Lavrov. Prohlásil také, že Rusko je otevřeno jednáním o ukončení konfliktu na Ukrajině, ale Západ takové rozhovory blokuje.

"Vyzývají nás, abychom jednali, ale nevybavuji si jediného západního kolegu, který by k jednáním vyzýval Ukrajinu," řekl Lavrov. "Povzbuzují Ukrajinu, aby pokračovala ve válce," dodal. Lavrov se také vysmíval hrozbám USA vůči Číně, píše Reuters. "Naši západní kolegové ztratili sebekontrolu, zapomněli na slušné chování, odložili diplomacii a přešli výhradně k vydírání a hrozbám," řekl.

S Blinkenem hovořil Lavrov poprvé od léta, kdy spolu telefonicky mluvili o návrhu USA, aby Rusko propustilo Whelana a basketbalistku Brittney Grinerovou. Tu Moskva nakonec v prosinci propustila výměnou za ruského obchodníka se zbraněmi Viktora Buta. Whelan zůstává za mřížemi. Osobně spolu ministři naposledy jednali v Ženevě v lednu 2022.

Indický ministr zahraničí Subrahmanjam Džajšankar později uvedl, že ministři zahraničí skupiny G20 na dnešním setkání nedospěli ke konsensu ohledně války na Ukrajině. Dodal, že závěrečný dokument zdůrazní potřebu zajistit spolehlivé dodavatelské řetězce potravin, hnojiv a energií.

Čína se připojila k Rusku a odmítla podpořit výzvu ke stažení ruských sil z Ukrajiny. Tyto dvě země tak byly jedinými členy skupiny G20, kteří nepodpořili prohlášení požadující "úplné a bezpodmínečné stažení Ruska z území Ukrajiny", píše agentura AFP.

Související

Antony John Blinken je americký demokratický politik a právník, od ledna 2021 ministr zahraničních věcí Spojených států amerických v Bidenově vládě.

Blinken vzkázal světu, že USA nedovolí Íránu vyvinout jadernou zbraň

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v pondělí ujistil svět, že Spojené státy americké nechtějí dovolit Íránu, aby vyvinul jadernou zbraň. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zároveň napadl Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE) za nedostatečné vyšetřování íránského jaderného programu. 

Více souvisejících

Antony Blinken Sergej Lavrov G20

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

U Slaného došlo k tragické dopravní nehodě. (5.6.2023)

Dva lidé nepřežili tragickou nehodu u Slaného, zasahoval vrtulník

Dva lidé nepřežili pondělní odpolední nehodu u Slaného, ke které vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému, včetně záchranářského vrtulníku. Komunikace byla obousměrně uzavřená až do půl deváté večer, příčinou se zabývají kladenští kriminalisté.

včera

včera

včera

včera

Tenis, ilustrační fotografie.

Českému tenisu se na French Open s výjimkou Muchové nedaří. Bouzková je po kontroverzi terčem kritiky

Letošní ročník French Open si většina českých tenistů a tenistek za rámeček nedá. Jako jediná tenistka nese český prapor Karolína Muchová, která tak bude bojovat poprvé o semifinále Roland Garros poté, co si v osmifinále poradila s Ruskou Elinu Avanesjanovou 6:4 a 6:3. Její další soupeřkou v turnaji v úterý od 11:00 další ruská reprezentantka Anastasia Pavljučenková.

včera

včera

včera

včera

Antony John Blinken je americký demokratický politik a právník, od ledna 2021 ministr zahraničních věcí Spojených států amerických v Bidenově vládě.

Blinken vzkázal světu, že USA nedovolí Íránu vyvinout jadernou zbraň

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v pondělí ujistil svět, že Spojené státy americké nechtějí dovolit Íránu, aby vyvinul jadernou zbraň. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zároveň napadl Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE) za nedostatečné vyšetřování íránského jaderného programu. 

včera

Ilustrační fotografie.

Orient Express se vydal na svou první cestu před 140 lety

Vlaková souprava Orient Express je symbolem luxusu. Na svou první jízdu vyrazila před 140 lety, dne 5. června 1883. Ve vagónech tohoto vlaku se psaly dějiny, odehrály se zde výjimečné i tragické okamžiky. Postupem času se stal legendou, dostal se na stránky knih i na filmové plátno. 

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Rozvratné akce i tvrdý boj na frontě. Náznaky protiofenzívy existují, nikdo ji ale nemůže potvrdit

Ukrajinci se na protiofenzívu zřejmě připravili jak konvenčně, tak i hybridně. Existují informace o systému ukrajinských agentů přímo uvnitř Ruské federace, kteří mají za úkol podnikat rozvratné akce. Mezitím sociálními sítěmi kolují videa ukazující čím dál tvrdší boje. Ty nejtěžší se zřejmě stále odehrávají v okolí Bachmutu, šéf Wagnerovců Prigožin podle RFE/RL potvrdil, že okupanti přišli minimálně o jednu vesnici. 

Aktualizováno včera

Polsko, ilustrační fotografie.

Polsko prohrálo ve sporu s Evropskou komisí o justiční reformu

Soudní dvůr EU v pondělí rozhodl, že polská vláda porušila unijní právo svými reformami v oblasti justice z roku 2019. Zároveň potvrdil rozhodnutí Evropské komise pokutovat Varšavu, ačkoliv dneškem končí povinnost pokutu platit. Potenciálně však Polsku hrozí jiné sankce. 

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

V Holešově se srazil osobní vlak s nákladním autem. (5.6.2023) Prohlédněte si galerii

V Holešově se srazil vlak s nákladním autem, devět lidí se zranilo

Devět zraněných si vyžádala ranní srážka osobního vlaku s nákladním autem na železničním přejezdu v Holešově. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Železniční provoz na trati byl kvůli nehodě přerušen až do odpoledních hodin, nyní už spoje opět jezdí.

včera

Ministerstvo obrany

Česká armáda přijde o dva představitele. Zamíří do NATO

Dva čelní představitelé české armády odcházejí z Generálního štábu do nejvyšších struktur Severoatlantické aliance (NATO). Podle serveru Aktuálně.cz ve velení armády skončí první zástupce náčelníka Karla Řehky a šéf velitelství pro operace.

včera

Pavel jmenoval tři nové ústavní soudce Baxu, Wintra a Zemanovou

Prezident Petr Pavel v pondělí jmenoval první tři ústavní soudce, které vybral po svém nástupu do funkce hlavy státu. Jsou jimi bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, profesor ústavního práva Jan Wintr a někdější prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy