Překvapení na okraj zasedání G20. Blinken krátce hovořil s Lavrovem

Americký ministr zahraniční Antony Blinken dnes na okraj zasedání ministrů zahraničí zemí skupiny velkých světových ekonomik G20 v indické metropoli Dillí přibližně deset minut hovořil se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Později se vyjádřil také k postoji Číny a varoval, že pokud Peking poskytne zbraně ruské agresi na Ukrajině, bude to představovat vážný problém. Stejné znepokojení podle jeho slov v Dillí vyjádřily i další země, napsala agentura Reuters.

Rozhovor Blinkena s Lavrovem byl prvním takto vrcholným setkáním zástupců USA a Ruska za mnoho měsíců. Vztahy mezi Moskvou a Washington jsou velmi napjaté, zejména kvůli ruské invazi na Ukrajinu, která trvá již více než rok. Ministři G20 dnes podle očekávání ke shodě na stanovisku k válce na Ukrajině nedospěli.

Blinken podle nejmenovaného vysoce postaveného amerického představitele při setkání zdůraznil tři body. Za prvé, že Spojené státy budou Ukrajinu v konfliktu podporovat tak dlouho, jak dlouho bude k ukončení války zapotřebí. Za druhé, že Rusko by mělo zrušit své rozhodnutí pozastavit účast na smlouvě Nový START, která omezuje počet jaderných hlavic a jejich nosičů. Za třetí, by Rusko mělo neprodleně propustit Američana Paula Whelana. Tento bývalý voják byl v Rusku odsouzen k 16letému trestu odnětí svobody za údajné zapojení do špionáže. Jeho rodina a Washington obvinění odmítají.

Ruské agentury zdůraznily, že spolu oba ministři hovořili jen "za chodu" a že nešlo ani o jednání, ani o oficiální schůzku. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová uvedla, že o rozhovor požádal Blinken.

Americký činitel s novináři hovořil pod podmínkou zachování anonymity a podle agentury AP odmítl popsat Lavrovovu reakci. Blinken ale podle něj nenabyl dojmu, že se chování Ruska v brzké době změní. Lavrov na tiskové konferenci po jednání ministrů své setkání s Blinkenem nezmínil, píše agentura Reuters.

Moskva bude podle Lavrova v tom, co dělá na Ukrajině, pokračovat. Tvrzení Západu ohledně izolace Ruska zpochybnil. "Necítíme se být izolovaní. Izoloval se Západ a nakonec mu to dojde," řekl Lavrov. Prohlásil také, že Rusko je otevřeno jednáním o ukončení konfliktu na Ukrajině, ale Západ takové rozhovory blokuje.

"Vyzývají nás, abychom jednali, ale nevybavuji si jediného západního kolegu, který by k jednáním vyzýval Ukrajinu," řekl Lavrov. "Povzbuzují Ukrajinu, aby pokračovala ve válce," dodal. Lavrov se také vysmíval hrozbám USA vůči Číně, píše Reuters. "Naši západní kolegové ztratili sebekontrolu, zapomněli na slušné chování, odložili diplomacii a přešli výhradně k vydírání a hrozbám," řekl.

S Blinkenem hovořil Lavrov poprvé od léta, kdy spolu telefonicky mluvili o návrhu USA, aby Rusko propustilo Whelana a basketbalistku Brittney Grinerovou. Tu Moskva nakonec v prosinci propustila výměnou za ruského obchodníka se zbraněmi Viktora Buta. Whelan zůstává za mřížemi. Osobně spolu ministři naposledy jednali v Ženevě v lednu 2022.

Indický ministr zahraničí Subrahmanjam Džajšankar později uvedl, že ministři zahraničí skupiny G20 na dnešním setkání nedospěli ke konsensu ohledně války na Ukrajině. Dodal, že závěrečný dokument zdůrazní potřebu zajistit spolehlivé dodavatelské řetězce potravin, hnojiv a energií.

Čína se připojila k Rusku a odmítla podpořit výzvu ke stažení ruských sil z Ukrajiny. Tyto dvě země tak byly jedinými členy skupiny G20, kteří nepodpořili prohlášení požadující "úplné a bezpodmínečné stažení Ruska z území Ukrajiny", píše agentura AFP.

Související

Více souvisejících

Antony Blinken Sergej Lavrov G20

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 5 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy