Přes 50 procent Britů vyjádřilo v průzkumu nespokojenost se zdravotnictvím

Až 51 procent Britů je nespokojeno se státním zdravotnickým systémem NHS, vyplývá z průzkumu, o němž napsal server Sky News. Zjištění se netýkají jen veřejnosti, téměř 80 procent zdravotníků uvažuje o úplném odchodu ze zaměstnání, jako důvod uvádějí stres, vyhoření či úzkosti.

Se stavem zdravotnictví je nyní spokojeno jen 29 procent Britů, v roce 2010 to přitom bylo 71 procent. Britská veřejnost je nyní s NHS nejvíce nespokojená od začátku měření v roce 1983. Čtyřicátý ročník průzkumu se uskutečnil v září a říjnu loňského roku, v jeho rámci bylo dotazováno 3362 lidí z Anglie, Walesu a Skotska na jejich názory na zdravotní a sociální péči. Výsledky podle Sky News ukazují znepokojivý obraz toho, jak lidé NHS nyní vnímají.

Více než dvě třetiny respondentů jako jeden z hlavních důvodů své nespokojenosti uvedly příliš dlouhé čekací doby na návštěvu u praktického lékaře a v nemocnici. Značný počet lidí je také nespokojený s odděleními akutní péče, stomatologiemi či lůžkovými odděleními.

Mezi těmi, kteří byli s NHS spokojeni, byl hlavním důvodem fakt, že péče je bezplatná (74 procent), kvalitní (55 procent) a nabízí dobrou nabídku léčebných postupů (49 procent).

Výsledky průzkumu by měly být varovným signálem pro vládu, uvedl Matthew Taylor, šéf organizace NHS Confederation, která sdružuje představitele britského zdravotnictví. "Neměly by být vnímány jako hodnocení úsilí pracovníků v první linii o obnovu služeb po pandemii, ale spíše jako známka toho, že NHS nedostává to, co potřebuje, aby mohla plně poskytovat služby místním komunitám," dodal Taylor. V anglickém zdravotnictví je podle něj 124.000 volných pracovních míst a chybí jí deset miliard liber (269 miliard Kč).

Nespokojenost v NHS se netýká pouze veřejnosti, ale podle samostatného šetření 75,5 procenta pracovníků uvažuje o úplném odchodu ze služby. Průzkum, kterého se zúčastnilo 2500 zaměstnanců NHS ukázal, že více než polovina z nich si bere volno kvůli stresu, úzkosti nebo vyhoření. Většina z nich také uvedla, že pacienti se v důsledku toho setkávají s chybami v medikaci, zpožděními při zákrocích a zhoršenou kvalitou péče.

Přestože jsou Britové nespokojeni, stále podporují NHS. Devět z deseti lidí podpořilo myšlenku, že NHS by měla být bezplatná, když ji lidé potřebují. Více než osm z deseti respondentů se však domnívá, že existuje velký nebo vážný problém s financováním této služby.

Britské zdravotnictví se potýká s krizí, podle expertů je státní zdravotnický systém chronicky podfinancovaný a trpí nedostatkem personálu. V zemi v posledních měsících kvůli platům opakovaně stávkovali zdravotníci. Například Londýn již zdravotníkům v Anglii nabídl pětiprocentní zvýšení mezd.

Související

Více souvisejících

Velká Británie Zdravotnictví nemocnice

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 41 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj

Záplavy na Ukrajině: Výbuchy zřejmě přišly zevnitř, Kachovka by zvenčí odolala jadernému úderu

Rusové kvůli záplavám ztrácejí pozice, uvedl Institut pro studium války. Nyní už jsou některé osady na pravém břehu Dněpru mimo dosah ruského ostřelování. Dramatická situace způsobená zničením přehrady Nová Kachovka se však stále stupňuje. Ukrajinský prezident Zelenskyj vytkl mezinárodním organizacím, že ani přes výzvy dosud nevyslaly pomoc. Ten v dopoledních hodinách dorazil do Chersonu.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko chce zabránit EU v pořádání klimatického summitu COP29

Podle interních e-mailů, které získala agentura Reuters, Rusko plánuje zablokovat možnost zemím Evropské unie hostit příští rok mezinárodní jednání OSN o klimatu COP29. Tento krok může představovat potenciální překážku pro Bulharsko, které jako člen EU a chtělo získat právo pořádat konferenci. Další zvažované země jsou Ázerbájdžán a Arménie. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Bělgorod, ilustrační fotografie.

"Jsme v Rusku, nebo kde?" Moskva ignoruje utrpení lidí v Bělgorodské oblasti

Do Ruska dorazila plnohodnotná válka, upozornil nezávislý ruský server Meduza. Má obrovské dopady na život ve městě Šebekino v Bělgorodské oblasti sousedící s Ukrajinou. Čtyřicetitisícové město údajně už několik týdnů prožívá neustálou palbu, na začátku června místní úřady rozhodly o evakuaci obyvatel. Federální pomoc z Moskvy ale nepřichází, šéf wagnerovců Prigožin se dokonce „obává“ nasazení jaderné zbraně. 

před 3 hodinami

Anders Fogh Rasmussen, dánský politik, bývalý předseda dánské vlády a generální tajemník NATO.

Na Ukrajinu by mohli zamířit vojáci ze zemí NATO, tvrdí bývalý tajemník aliance

Bývalý generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Rasmussen uvedl, že skupina zemí NATO může být ochotna vyslat na Ukrajinu vojáky, pokud členské státy včetně USA neposkytnou na summitu ve Vilniusu hmatatelné bezpečnostní záruky. Na jeho prohlášení upozornil server Guardian. Šlo by o závažné překročení červených linií vytyčených Ruskem, o kterých neustále hovoří Vladimir Putin, zatímco chrastí jadernými zbraněmi. 

před 3 hodinami

Ivo Vondrák (ANO).

Vondrák rezignoval. Novým hejtmanem Moravskoslezského kraje bude Krkoška

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák v úvodu zasedání krajského zastupitelstva rezignoval na svou funkci. Původně mu hrozilo, že ho dnes zastupitelstvo samo odvolá. Vondrák, podobně jako někdejší ostravský primátor Tomáš Macura (oba zvolení za ANO) podpořili v prezidentské volbě Petra Pavla proti svému stranickému šéfovi Andreji Babišovi. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Pohonné hmoty v Česku nadále zdražují

Pohonné hmoty v Česku zdražují. Průměrná cena benzinu stoupla za poslední týden o 22 haléřů na 36,89 koruny za litr, což je nejvíc za poslední čtyři týdny. O 18 haléřů na litru zdražila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 31,24 koruny.

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

Jens Stoltenberg je norský ekonom a politik, předseda Norské strany práce a bývalý ministerský předseda Norska, v současnosti generální tajemník NATO.

Stoltenberg vzkázal Kyjevu, že NATO nechává dveře do aliance otevřené

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg ve středu opětovně zdůraznil důležitost podpory Ukrajiny ze strany členských států. Kyjev se chce stát po konci probíhajícího konfliktu se sousedním Ruskem členem spolku. Stoltenberga navíc příští týden čeká jednání s americkým prezidentem Joem Bidenem v Bílém domě. 

včera

Pence zahájil kampaň ostrou kritikou Trumpa. Obvinil ho z nadřazování se nad ústavu

Někdejší americký viceprezident Mike Pence ve středu ve státě Iowa oficiálně zahájil svou prezidentskou kampaň. Ihned se pustil do ostré kritiky Donalda Trumpa. Oba politici si od sebe přitom od konce druhého jmenovaného v Bílém domě drželi odstup.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy