"Prezident bohatých, je k smíchu." Macron čelí kritice, především ale pozbývá moc

Protesty ve Francii dále pokračují a prezident Emmanuel Macron řeší nezáviděníhodnou situaci. Opoziční poslanci si na něm všimnou každé drobnosti – například drahých hodinek sundaných při televizní debatě. Je prezidentem bohatých, viní ho. „Je k smíchu,“ řekla jedna z opozičních poslankyň Clémence Guettéová.  

Francouzská premiérka Élisabeth Borneová podle serveru France24 plánuje jednat se zástupci opozičních stran a jejich lokálních lídrů. Ti jsou pobouřeni způsobem, jakým její vláda protlačila penzijní reformu. Ulice Paříže i ostatních měst jsou stejně jako před týdnem plné odpadků, protože stávkují i popeláři. Čím dál méně pokojné demonstrace nutí elity Francie jednat, než bude pozdě. 

S opozičními lídry plánuje předsedkyně vlády jednat začátkem dubna. Nově informovala o možném využití článku 49.3 francouzské ústavy i mimo záležitosti týkající se rozpočtu. Právě od tohoto článku ústavy pramení velká nespokojenost opozice. Jak EuroZprávy.cz popsaly dříve, koalice prezidenta Emmanuela Macrona nemá v dolní komoře většinu, zatímco konzervativní Senát mu s návrhem penzijní reformy vyhověl.  

Proto se premiérka rozhodla využít tohoto článku, který umožní obejít hlasování v dolní komoře. Je to jeden ze základních principů prezidentské republiky – největší moc má prezident, a to z velké části díky ústavě.  

Macronova moc výrazně klesla 

Ukázaly to především loňské prezidentské volby. Tehdy porazil svou sokyni Marine Le Penovou se ziskem 58,55 % hlasů. Při volbách v roce 2017 porazil též Le Penovou, když získal 66,1 %. Podle pozorovatelů pokles odráží nespokojenost mnohých Francouzů s vedením země. Navíc k volebním urnám loni přišlo nejméně lidí za více než 50 let – asi 72 %.  

Macronovo chování poslední dobou nevzbuzuje ve Francouzích důvěru. Jako příklad může sloužit situace při televizní debatě, kdy si nenápadně sundal své hodinky v hodnotě několika tisíc eur, protože mu měly ťukat o stůl. „Prezident bohatých ještě nikdy nenosil své jméno tak dobře,“ komentovala sundané hodinky opoziční poslankyně Farida Amraniová.  

Opoziční poslanci mu dlouhodobě vytýkají, že podporuje bohatou vrstvu společnosti a tyto hodinky jsou toho důkazem. Například v únoru udělil jednomu z nejbohatších lidí na světě Jeffu Bezosovi nejvyšší francouzské vyznamenání – právě ve chvíli, kdy lidé v ulicích protestovali kvůli vlastní budoucnosti.  

Penzijní reforma není jediný sporný krok, který vede k úpadku důvěry ve francouzského prezidenta. Koncem loňského roku upozornil západní země na to, že by měly předem zvážit, jak se postaví k ruským bezpečnostním požadavkům ohledně Severoatlantické aliance, pokud se ruský prezident Vladimir Putin rozhodně vrátit k jednání o míru na Ukrajině. Macron vyjádřil své odhodlání pokračovat v mluvení s diktátorem. Podle něj má vést k zabránění další eskalaci.  

Zhruba čtrnáct dní před invazí Ruska proti Ukrajině to byl Macron, kdo seděl naproti Putinovi u pověstného čtyřmetrového stolu v Kremlu. Putin mu údajně slíbil konec manévrů v blízkosti Ukrajiny a stažení ruských vojsk z Běloruska. Kreml následně popřel, že by s francouzským prezidentem uzavřel nějakou dohodu. Zanedlouho už ruské rakety likvidovaly ukrajinské teritorium.  

Související

Více souvisejících

Emmanuel Macron Francie Élisabeth Borneová Marine Le Pen důchodová reforma Vladimír Putin

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Kišiněvský summit EPC Prohlédněte si galerii

Kišiněvský summit EPC je v plném proudu. Setkal se Zelenskyj s Vučićem, Erdogan na poslední chvíli účast odvolal

Zájemci o členství se sbližují s Evropskou unií. Osobní kontakt proběhl dokonce mezi srbským a ukrajinským prezidentem. Přesto, že Srbové mají dlouhodobě velice dobré vztahy s Ruskem. Účast k velkému zklamání pořadatelů na poslední chvíli odvolal turecký prezident. V odpoledních hodinách započalo jednání Arménie s Ázerbájdžánem za francouzské, německé a eurounijní mediace.

včera

63. Zlín Film Festival Prohlédněte si galerii

Ve Zlíně odstartoval 63. ročník zlínského filmového festivalu "Zlín Film Festival"

Na 63. ročníku Zlín Film Festivalu se diváci mohou těšit na neuvěřitelnou nabídku 295 filmů z více než 50 zemí světa. Tento prestižní filmový festival, který se koná v Zlíně, nabídne bohatý doprovodný program vhodný jak pro školy, tak i pro celou rodinu. Od dnešního dne se do Zlína sjíždějí významné osobnosti z filmové branže, které přijely oslavit tuto událost. Vrcholem večera bude slavnostní předání Zlatého střevíčku, který obdrží herec Pavel Nový. Festival se koná v termínu od 1. do 7. června, takže návštěvníci mají celý týden na to, aby se ponořili do světa filmového umění.

včera

včera

včera

Flakpanzer Gepard je německý samohybný protiletadlový systém (SPAAG) osazený dvojicí 35mm kanónů Oerlikon

Pentagon koupí smrtící systém Gepard pro Ukrajinu

Americká společnost Global Military Products podepsala smlouvu s americkým ministerstvem obrany, která jí přiděluje kontrakt v hodnotě přesahující 118 milionů dolarů na nákup a dodávku samohybných protiletadlových systémů Gepard do Ukrajiny. Informovala Evropská pravda s odkazem na zprávu Pentagonu.

včera

Česká národní banka

Finanční sektor je odolný. ČNB vypustí jedno z pravidel pro poskytování hypoték

Dnes se Bankovní rada České národní banky sešla k projednání Zprávy o finanční stabilitě pro jaro 2023, která hodnotí stav a odolnost domácího finančního sektoru vůči nepříznivým vlivům. Tato zpráva posloužila jako východisko pro stanovení makroobezřetnostní politiky, která se zaměřuje na řízení rizik a stabilitu finančního systému. Hlavními nástroji této politiky jsou určování kapitálových rezerv bank a stanovení maximálních limitů pro poskytování spotřebitelských úvěrů zajištěných obytnými nemovitostmi. ČNB to uvedla na svém webu.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Vpád do síně pražského soudu už řeší i kriminálka. Peterková se nepoučila a šíří nesmysly dál

Jana Peterková po svém odsouzení zašla ještě dál, teď se považuje za občanku již neexistující ČSFR a proklamuje, že je Česká republika pouze korporát. Resort vnitra varuje před sektou, která tyto myšlenky má na svědomí. Antisemitismus, rasismus a antisystémové smýšlení u podobného spolku v USA, známého jako Suverénní občané, končí u závažných zločinů. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy