Při útoku špinavou bombou by mohla životy zachraňovat pilulka. V USA začaly testy

Ve Spojených státech amerických začaly první testy protilátky, která by mohla být efektivní v případě použití špinavé bomby. Po požití pilulky by mělo dojít k vyloučení radioaktivních látek z těla. První výsledky se čekají už v příštím roce. 

U léku s pracovním názvem HOPO 14-1 se předpokládá účinnost proti řadě materiálů, které mohou být použity do bomb, včetně uranu. Pokud se ukáže jako bezpečný a účinný, mohl by chránit před potenciální újmou na zdraví v případě jaderných nehod nebo teroristických útoků.

Podle BBC vyzkouší více než 40 dobrovolníků různé dávky léčiva, přičemž se budou zkoumat vedlejší účinky. Výsledky první fáze výzkumu očekávají odpovědní lidé v příštím roce. 

Špinavá bomba je pro označení pro zbraň, která způsobí radioaktivní zamoření tím způsobem, že dojde k rozmetání radioaktivního materiálu, například vyhořelého paliva z elektrárny, za pomoci klasické výbušniny. 

Související

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

Více souvisejících

léky Jaderné zbraně USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 26 minutami

před 36 minutami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 9 hodinami

Teplé počasí se vrací. O víkendu teploty výrazně porostou

O víkendu se začne počasí oteplovat. Teploty porostou až k 23 stupňům, uvedl ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy