Pro Ukrajinu nastal podle jednoho z poradců čas usilovat o stíhačky

Po zajištění dodávek západních tanků bude teď Ukrajina vyvíjet tlak, aby získala západní stíhačky, jako je americký letoun F-16, prohlásil dnes poradce ukrajinského ministra obrany Oleksije Reznikova. O potřebě získat stíhačky F-16 se o den dříve zmínil na facebooku šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba.

Ukrajina dnes získala obrovskou podporu pro svá vojska v podobě oznámení Německa a Spojených států, že dodají tanky Leopard a Abrams, čímž také skončila týdny trvající diplomatická vyjednávání.

"Příští velkou překážkou budou teď stíhačky," řekl agentuře Reuters Jurij Sak, který radí ministru obrany Reznikovovi.

Ukrajinské letectvo disponuje jen flotilou stárnoucích stíhaček pocházejících ještě ze sovětské éry, které sjely z montážních linek ještě dříve, než Ukrajina před 31 lety vyhlásila nezávislost. Tyto stíhačky mají zachycovat nepřátelské nálety a podnikat útoky na ruské pozice.

"Pokud získáme (západní stíhačky), výhody na bojišti budou přímo obrovské. Nejde jen o F-16. Chceme letouny čtvrté generace," vysvětlil Sak.

Vojenská podpora ze Západu je pro Kyjev životně důležitá a během války se její podoba rychle vyvíjela. Před ruskou invazí bylo poskytnutí smrtících zbraní Ukrajině sporným tématem, ale od vypuknutí války západní dodávky boří tabu za tabu.

"Nechtěli nám dát těžké dělostřelectvo, pak je nám dali. Nechtěli nám dát raketomety Himars, pak se to stalo. Nechtěli nám dát tanky, teď nám je dávají. Kromě jaderných zbraní nezbylo nic, co bychom nezískali," řekl Sak.

Ukrajina, kterou loni v únoru napadlo Rusko, chce od Západu také rakety dlouhého doletu, připomněl Reuters.

Expert Justin Bronk z londýnského institutu RUSI odhadl, že ukrajinské letectvo by velmi těžilo ze západních stíhaček při sestřelování ruských letounů a potenciálně i při útocích na pozemní cíle. Ale vysoké riziko zásahu ruskými raketami donutí letouny létat blízko frontové linie, což by dramaticky snížilo dostřel letecké výzbroje a omezilo možnosti náletů.

Ukrajinské letectvo, jakkoli až dosud nenastal žádný hmatatelný posun v této záležitosti, po celou dobu touží po lepších letadlech. Pilot s přezdívkou Džus řekl minulý měsíc agentuře Reuters, že hodně jeho kolegů tráví volný čas lekcemi angličtiny v naději, že Ukrajina jednou dostane západní letadla, jako jsou americké stíhačky F-16.

Související

Bürgenstock Původní zpráva

Hrozí mírovému summitu ztráta legitimity? Obavy mají i švýcarští pořadatelé, chybí důležité mocnosti

Víkendový mírový summit přinese setkání předních světových lídrů. Velké potíže pro samotnou legitimitu události ale může přinést nepřítomnost Ruska a Číny. Mají s tím problém i samotní Švýcaři, kteří summit hostí. Česká republika naopak vůči podpoře Ukrajiny zachovává neochvějně tvrdý postoj. Svědčí o tom například 5700 ukrajinských vojáků, které v rámci různých programů vycvičili jejich čeští kolegové. 
Bojový letoun F-16, photo by Chandler Cruttenden Původní zpráva

EXKLUZIVNĚ: Stíhačky F-16 míří na Ukrajinu. Nebudou nasazeny ze základen NATO, uvedlo nizozemské MO pro EZ

Nizozemské stíhačky F-16 již jsou na cestě na Ukrajinu. EuroZprávy.cz exkluzivně oslovily nizozemské ministerstvo obrany, aby průběh dodávek objasnilo. Zatímco mluvčí Helen Sikkesová odmítla využívání základen NATO ze strany ukrajinských pilotů, ministryně obrany už dříve prohlásila, že bude možné ostřelovat těmito stíhačkami území Ruské federace. 

Více souvisejících

Ukrajina Armáda Ukrajina Oleksij Reznikov

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Šlachta

Přísaha a Motoristé jednají o budoucí spolupráci. Proč bořit něco, co funguje, ptá se Šlachta v rozhovoru pro EZ

Koalice Přísahy a Motoristé ve volbách do Evropského parlamentu získala dva mandáty. EuroZprávy.cz v této souvislosti oslovily předsedu hnutí Přísaha Roberta Šlachtu. Odmítl, že by jeho hnutí upozadilo svůj program kvůli spolupráci s Motoristy sobě. „Nikola Bartůšek a Filip Turek spolu skvěle fungují jako tým. Nikola jako odbornice na migraci a Filip jako odborník na Green Deal a průmysl. A to jsou dvě základní témata, o které dalších pět let v Evropě půjde,“ říká. 

včera

včera

včera

včera

Soukup přišel o TV Barrandov. Valná hromada ho odvolala z představenstva

Podnikatel Jan Čermák nahradil Jaromíra Soukupa v jednočlenném představenstvu společnosti Barrandov Televizní Studio, jak rozhodla před měsícem valná hromada firmy. Tato změna byla dnes oficiálně zapsána ve Sbírce listin. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy