Severoatlantická aliance (NATO) zahájila dvanáctidenní letecké cvičení s názvem Air Defender 23, které si klade za cíl testovat a demonstrovat své schopnosti v ochraně členských zemí před potenciálními útoky. Tato série vzdušných manévrů představuje nejrozsáhlejší cvičení v historii NATO a probíhá v době napjatých vztahů s Ruskem. Německé letectvo předem zdůraznilo, že cílem cvičení není dále vyhrocovat spory s Moskvou a opakovaně ujišťuje, že se bude jednat výhradně o obranné operace a nebudou se plánovat žádné útočné akce.
Do cvičení Air Defender 23 se aktivně zapojilo 25 států, s výjimkou Švédska a Japonska, které nejsou členy Severoatlantické aliance. Celkový počet nasazených vojáků čítá deset tisíc a počet letadel dosahuje čísla 250. Během cvičení je plánováno provedení kolem dvou tisíc letů. Největší kontingent letadel, zhruba sto, poskytují Spojené státy americké. Česká republika se aktivně podílí na cvičení s čtyřmi letouny Gripen, jak informoval zpravodaj České televize Pavel Polák z místa dění v Berlíně.
V době napjatých vztahů s Ruskem probíhají vzdušné manévry, které jsou nejrozsáhlejší v historii Severoatlantické aliance (NATO). Německé letectvo již předem sdělilo, že prostřednictvím těchto cvičení nemá zájem dále eskalovat spory s Moskvou a opakovaně potvrdilo, že NATO se zaměří výhradně na testování obranných operací a žádné útočné akce nebudou součástí manévrů.
„Manévry se budou odehrávat zejména v německém vzdušném prostoru, ale letadla budou startovat také z Nizozemska a z Česka, konkrétně z Čáslavi,“ dodal Polák.
Agrese fiktivního východního vojenského bloku
V rámci leteckého cvičení se NATO a především Německo, které velí operaci, zdržují jakékoliv zmínky o Rusku. Cvičení se zaměřuje na odraz agresivního postupu fiktivního východního vojenského bloku OCCASUS. Podle scénáře se bloku OCCASUS podařilo vniknout z východu do Německa a obsadit čtvrtinu země. Nyní se snaží pomocí speciálních jednotek a sabotážních akcí proniknout na sever směrem k Baltu a ovládnout strategicky důležitý přístav Rostock. Scénář cvičení zahrnuje také prvky hybridní války, kdy část obyvatelstva v Německu sympatizuje s nepřátelským blokem, hospodářství je vyčerpáno po pandemii covid-19, inflace je vysoká a země se potýká s energetickým nedostatkem.
Pro manévry jsou v německém vzdušném prostoru vyčleněna tři rozsáhlá území, konkrétně na jihozápadě země, na severovýchodě včetně Baltu a na severu se zapojením oblastí nad Severním mořem. Rozsáhlost cvičení může vést ke komplikacím v civilní letecké dopravě. Letiště Willyho Brandta na pomezí Berlína a Braniborska před možnými zpožděními varuje na svém webu. Podle velitele německého letectva Ingo Gerhartze ale budou mít manévry jen minimální dopady na civilní leteckou dopravu. Věří proto, že omezení mohou být jen v řádech minut.
Demonstrace u Hannoveru
V Německu se o víkendu konaly demonstrace proti probíhajícím manévrům. Před základnou Wunstorf u Hannoveru, která slouží jako logistická křižovatka a kde byl pro cvičení vybudován mobilní sklad s kapacitou 2,4 milionu litrů leteckého paliva, se v sobotu sešlo několik stovek lidí. Demonstranti vyjádřili svůj požadavek na ukončení bojů na Ukrajině, zrušení manévrů a zahájení procesu vojenského odzbrojení.
Kritiku manévrů vyjádřil i spolupředseda poslanecké frakce postkomunistické strany Levice, Dietmar Bartsch, který označil tato cvičení za nácvik války. Upozornil na to, že německá vláda provádí úspory ve výdajích, ale ne v oblasti obrany. Na svém Twitteru uvedl: "Škrty postihnou ty, kteří již tak mají málo: tři miliony (německých) dětí žijících v chudobě, což je ostudný rekord."
Související
Aliance ukazuje, že bude bránit každý kousek svého území, vzkázal Scholz
Air Defender 23 (cvičení NATO) , Německo , NATO , Luftwaffe
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek