Severoatlantická aliance (NATO) zahájila dvanáctidenní letecké cvičení s názvem Air Defender 23, které si klade za cíl testovat a demonstrovat své schopnosti v ochraně členských zemí před potenciálními útoky. Tato série vzdušných manévrů představuje nejrozsáhlejší cvičení v historii NATO a probíhá v době napjatých vztahů s Ruskem. Německé letectvo předem zdůraznilo, že cílem cvičení není dále vyhrocovat spory s Moskvou a opakovaně ujišťuje, že se bude jednat výhradně o obranné operace a nebudou se plánovat žádné útočné akce.
Do cvičení Air Defender 23 se aktivně zapojilo 25 států, s výjimkou Švédska a Japonska, které nejsou členy Severoatlantické aliance. Celkový počet nasazených vojáků čítá deset tisíc a počet letadel dosahuje čísla 250. Během cvičení je plánováno provedení kolem dvou tisíc letů. Největší kontingent letadel, zhruba sto, poskytují Spojené státy americké. Česká republika se aktivně podílí na cvičení s čtyřmi letouny Gripen, jak informoval zpravodaj České televize Pavel Polák z místa dění v Berlíně.
V době napjatých vztahů s Ruskem probíhají vzdušné manévry, které jsou nejrozsáhlejší v historii Severoatlantické aliance (NATO). Německé letectvo již předem sdělilo, že prostřednictvím těchto cvičení nemá zájem dále eskalovat spory s Moskvou a opakovaně potvrdilo, že NATO se zaměří výhradně na testování obranných operací a žádné útočné akce nebudou součástí manévrů.
„Manévry se budou odehrávat zejména v německém vzdušném prostoru, ale letadla budou startovat také z Nizozemska a z Česka, konkrétně z Čáslavi,“ dodal Polák.
Agrese fiktivního východního vojenského bloku
V rámci leteckého cvičení se NATO a především Německo, které velí operaci, zdržují jakékoliv zmínky o Rusku. Cvičení se zaměřuje na odraz agresivního postupu fiktivního východního vojenského bloku OCCASUS. Podle scénáře se bloku OCCASUS podařilo vniknout z východu do Německa a obsadit čtvrtinu země. Nyní se snaží pomocí speciálních jednotek a sabotážních akcí proniknout na sever směrem k Baltu a ovládnout strategicky důležitý přístav Rostock. Scénář cvičení zahrnuje také prvky hybridní války, kdy část obyvatelstva v Německu sympatizuje s nepřátelským blokem, hospodářství je vyčerpáno po pandemii covid-19, inflace je vysoká a země se potýká s energetickým nedostatkem.
Pro manévry jsou v německém vzdušném prostoru vyčleněna tři rozsáhlá území, konkrétně na jihozápadě země, na severovýchodě včetně Baltu a na severu se zapojením oblastí nad Severním mořem. Rozsáhlost cvičení může vést ke komplikacím v civilní letecké dopravě. Letiště Willyho Brandta na pomezí Berlína a Braniborska před možnými zpožděními varuje na svém webu. Podle velitele německého letectva Ingo Gerhartze ale budou mít manévry jen minimální dopady na civilní leteckou dopravu. Věří proto, že omezení mohou být jen v řádech minut.
Demonstrace u Hannoveru
V Německu se o víkendu konaly demonstrace proti probíhajícím manévrům. Před základnou Wunstorf u Hannoveru, která slouží jako logistická křižovatka a kde byl pro cvičení vybudován mobilní sklad s kapacitou 2,4 milionu litrů leteckého paliva, se v sobotu sešlo několik stovek lidí. Demonstranti vyjádřili svůj požadavek na ukončení bojů na Ukrajině, zrušení manévrů a zahájení procesu vojenského odzbrojení.
Kritiku manévrů vyjádřil i spolupředseda poslanecké frakce postkomunistické strany Levice, Dietmar Bartsch, který označil tato cvičení za nácvik války. Upozornil na to, že německá vláda provádí úspory ve výdajích, ale ne v oblasti obrany. Na svém Twitteru uvedl: "Škrty postihnou ty, kteří již tak mají málo: tři miliony (německých) dětí žijících v chudobě, což je ostudný rekord."
Související
Aliance ukazuje, že bude bránit každý kousek svého území, vzkázal Scholz
Air Defender 23 (cvičení NATO) , Německo , NATO , Luftwaffe
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 2 hodinami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 3 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 4 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 5 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 6 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 6 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 7 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 7 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 8 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 8 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 8 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 8 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 8 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 9 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 9 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 10 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 10 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 11 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 11 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák