Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

Jediná italská oběť úterní tragické nehody na předměstí Benátek je řidič autobusu Alberto Rizzotto z Trevisa. Jeho kolegové jsou podle agentury ANSA v šoku a popsali ho jako zkušeného řidiče, který byl v oboru 7 let. Benátská prokuratuje ale pracuje s verzí, že za příčinou nehody může zdát nemoc nebo jiný zdravotní kolaps.

"Autobus byl nový a byl dobrý," tvrdí Massimo Fiorese, generální ředitel společnosti La Linea. V době, kdy k nehodě došlo, strávil řidič za volantem 90 minut, což podle něj vylučuje i možnost, že by během řízení usnul. Krátce před odjezdem byl navíc aktivní na Facebooku.

Guvernér Benátel Luca Zaia také pracuje s teorií, že za nehodou mohou stát zdravotní komplikace. Fiorese má k dispozici i video krátce před havárií. Podle jeho slov je na něm vidět, jak autobus těsně před pádem z nadjezdu zpomaluje a brzdí. "Už téměř stojí, když prorazí zábradlí," uvedl.

Doporučené články

Dopravní policie, která nehodu vyšetřuje, ale tvrdí, asfalt nejeví žádné známky brzdění. A i podle ní se zdravotní problémy zdají být jediným vysvětlením tragédie. Italský ministr dopravy Matteo Salvini také uvedl, že nehodu mohla způsobit náhlá nevolnost řidiče, který při nehodě zahynul. 

Bližší podrobnosti ukáže až rekonstrukce nehody, která ale zatím nemůže být provedena. "V současné době nejsme schopni provést přesnou rekonstrukci událostí," řekl bez dalších podrobností benátský hlavní žalobce Bruno Cherchi. Na vině je ale i několik dalších faktorů, které intenzitu tragédie zhoršily. 

Sdružení Asaps, které se zabývá bezpečností silničního provozu, upozornilo na nedostatečnou sílu zábradlí, které je "příliš nízké na to, aby zastavilo vozidlo o takové hmotnosti." Podle Fiorese bylo vozidlo velmi těžké, protože bylo elektrické.

To samo o sobě také rozsah nehody jen zhoršilo. Při nárazu totiž začaly hořet baterie, a záchranáři vytáhli z autobusu několik ohořelých těl. Jestli příčinou jejich smrti byl náraz nebo až následný požár ukáže teprve pitva.

Místní úřady oznámily, že mezi oběťmi jsou děti, včetně několikaměsíčního novorozence, 12letého dítěte a také nezletilé dívky. Dodaly, že zachránit se podařilo 15 lidí. Autobus podle hasičů po pádu začal hořet.

Čtyři nejvážněji zranění byli dospělí lidé ve věku 20 až 30 let. Tři z nich jsou hospitalizováni na jednotce intenzivní péče v nemocnici Angelo v Mestre a jeden v Dolo. Hospitalizována je také Rakušanka.

Podle agentury ANSA si autobus pronajal městský kemp Hu Venezia Camping in Town pro přepravu turistů. Mezi oběťmi jsou občané Ukrajiny, turisté z Německa, Francie a Chorvatska.

Italská premiérka Giorgia Meloniová na síti X vyjádřila soustrast pozůstalým. Prezident Sergio Mattarella po tragédii zavolal přímo starostovi Benátek Luigimu Brugnarovi, který vyhlásil smutek.

"Je to apokalypsa. Naši komunitu potkala obrovská tragédie," řekl starosta Benátek. Autobus poháněný plynem padal z výšky kolem deseti metrů.

Rodinám obětí vyjádřili soustrast i francouzský prezident Emmanuel Macron, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková.

Související

Více souvisejících

Itálie (Benátky) Nehody autobusů

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy