Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

Jediná italská oběť úterní tragické nehody na předměstí Benátek je řidič autobusu Alberto Rizzotto z Trevisa. Jeho kolegové jsou podle agentury ANSA v šoku a popsali ho jako zkušeného řidiče, který byl v oboru 7 let. Benátská prokuratuje ale pracuje s verzí, že za příčinou nehody může zdát nemoc nebo jiný zdravotní kolaps.

"Autobus byl nový a byl dobrý," tvrdí Massimo Fiorese, generální ředitel společnosti La Linea. V době, kdy k nehodě došlo, strávil řidič za volantem 90 minut, což podle něj vylučuje i možnost, že by během řízení usnul. Krátce před odjezdem byl navíc aktivní na Facebooku.

Guvernér Benátel Luca Zaia také pracuje s teorií, že za nehodou mohou stát zdravotní komplikace. Fiorese má k dispozici i video krátce před havárií. Podle jeho slov je na něm vidět, jak autobus těsně před pádem z nadjezdu zpomaluje a brzdí. "Už téměř stojí, když prorazí zábradlí," uvedl.

Doporučené články

Dopravní policie, která nehodu vyšetřuje, ale tvrdí, asfalt nejeví žádné známky brzdění. A i podle ní se zdravotní problémy zdají být jediným vysvětlením tragédie. Italský ministr dopravy Matteo Salvini také uvedl, že nehodu mohla způsobit náhlá nevolnost řidiče, který při nehodě zahynul. 

Bližší podrobnosti ukáže až rekonstrukce nehody, která ale zatím nemůže být provedena. "V současné době nejsme schopni provést přesnou rekonstrukci událostí," řekl bez dalších podrobností benátský hlavní žalobce Bruno Cherchi. Na vině je ale i několik dalších faktorů, které intenzitu tragédie zhoršily. 

Sdružení Asaps, které se zabývá bezpečností silničního provozu, upozornilo na nedostatečnou sílu zábradlí, které je "příliš nízké na to, aby zastavilo vozidlo o takové hmotnosti." Podle Fiorese bylo vozidlo velmi těžké, protože bylo elektrické.

To samo o sobě také rozsah nehody jen zhoršilo. Při nárazu totiž začaly hořet baterie, a záchranáři vytáhli z autobusu několik ohořelých těl. Jestli příčinou jejich smrti byl náraz nebo až následný požár ukáže teprve pitva.

Místní úřady oznámily, že mezi oběťmi jsou děti, včetně několikaměsíčního novorozence, 12letého dítěte a také nezletilé dívky. Dodaly, že zachránit se podařilo 15 lidí. Autobus podle hasičů po pádu začal hořet.

Čtyři nejvážněji zranění byli dospělí lidé ve věku 20 až 30 let. Tři z nich jsou hospitalizováni na jednotce intenzivní péče v nemocnici Angelo v Mestre a jeden v Dolo. Hospitalizována je také Rakušanka.

Podle agentury ANSA si autobus pronajal městský kemp Hu Venezia Camping in Town pro přepravu turistů. Mezi oběťmi jsou občané Ukrajiny, turisté z Německa, Francie a Chorvatska.

Italská premiérka Giorgia Meloniová na síti X vyjádřila soustrast pozůstalým. Prezident Sergio Mattarella po tragédii zavolal přímo starostovi Benátek Luigimu Brugnarovi, který vyhlásil smutek.

"Je to apokalypsa. Naši komunitu potkala obrovská tragédie," řekl starosta Benátek. Autobus poháněný plynem padal z výšky kolem deseti metrů.

Rodinám obětí vyjádřili soustrast i francouzský prezident Emmanuel Macron, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková.

Související

Více souvisejících

Itálie (Benátky) Nehody autobusů

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

Karel Schwarzenberg: Přátelé přichystali rozloučení pro veřejnost v Lucerně

Česko se rozloučí se zesnulým exministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem během druhého prosincového víkendu. Kromě posledního rozloučení v katedrále svatého Víta se chystá i akce pro veřejnost v prostorách paláce Lucerna. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy