Proč Trump vyhrál volby? Harrisové se sázka na potraty nevyplatila

Prezident Donald Trump je označen za vítěze v několika klíčových státech a je prakticky jisté, že se stane dalším prezidentem USA. Výsledky výstupních průzkumů CNN z let 2016, 2020 a 2024 odhalují významné posuny v americké voličské základně a ukazují, jak se politické preference mění v reakci na ekonomickou situaci, otázky práv žen a demografické změny.

Kamala Harrisová nedosáhla větší podpory mezi ženami než její předchůdci, což je znepokojivé, protože se snažila mobilizovat ženy na základě práv na potrat. I když podpora práva na potrat vzrostla, k růstu podpory u žen to nevedlo. Trump si udržel náskok mezi muži.

V roce 2016 měly Američanky zaručené právo na potrat díky verdiktu Roe vs. Wade, který byl mezitím zrušen. V roce 2024 podporuje právo na potrat v určitých případech asi dvě třetiny Američanů, ale tato podpora nevedla k jednoznačné podpoře Harrisové – téměř polovina příznivců práva na potrat volila Trumpa.

Od roku 2016 se stále více latinoamerických voličů, zejména mužů, přiklánělo k Trumpovi. Zatímco Biden v roce 2020 vyhrál mezi latinoamerickými muži s náskokem 23 procent, Trump v roce 2024 tuto skupinu získal. Latinskoamerické ženy stále podporovaly Harrisovou, ale v menší míře než Bidena nebo Clintonovou. Naopak, Harrisová si udržela podporu mezi černošskými muži i ženami, zatímco Trumpova podpora u bělošských mužů mírně klesla.

Trumpova základna zůstává mezi bílými voliči bez vysokoškolského vzdělání. Výrazný posun ale nastal u vysokoškolsky vzdělaných bělošských voličů, kteří v roce 2016 těsně podpořili Trumpa, zatímco letos se přiklonili k Harrisové s náskokem asi 10 procent. Harrisová mezi běloškami s vysokoškolským vzděláním vedla o 20 procent – což je výrazné zlepšení oproti Bidenovi i Clintonové. Naopak ztratila část podpory mezi vzdělanými voliči z řad menšin.

I když Trump v roce 2020 v některých venkovských oblastech ztratil, v roce 2024 zde opět posílil. Města zůstala pevně demokratická a předměstí se nadále ukazují jako rozhodující bojiště, kde jsou síly mezi oběma stranami vyrovnané.

V roce 2020 pouze pětina voličů uvedla, že se jim žije hůře než před čtyřmi lety. Tento rok však téměř polovina voličů sdílí tento názor a Trump tuto nespokojenou skupinu výrazně získal.

Liberálové a konzervativci se během Trumpova působení ještě více přiklonili k vyhraněným názorům. Mírní voliči sice stále favorizují demokratické kandidáty, ale letos podpořili Harrisovou menší měrou než Bidena v roce 2020.

Trumpova strategie se zaměřovala na motivaci nových voličů, kteří se dříve politického procesu neúčastnili. Tento přístup se vyplatil, když došlo k výraznému posunu mezi prvovoliči od Bidena v roce 2020 k Trumpovi v roce 2024.

Výsledky ukazují, jak se americká politika proměnila od Trumpova prvního vítězství v roce 2016. Zatímco základní preference zůstaly, mění se některé klíčové demografické podpory a vyvstává nová struktura, kde mohou republikáni získat netradiční voliče, zatímco demokraté ztrácí podporu mezi tradičními skupinami.

Související

Donald Trump

Jak výhra Trumpa změnila Ameriku? Řada lidí zcela mění svůj názor

Nové průzkumy Politico a Morning Consult, jeden provedený v posledních dnech před volbami a druhý po Trumpově vítězství, odhalují výrazné změny veřejného mínění v USA. Zatímco před volbami byl mezi Trumpovými voliči výrazný pocit nedůvěry k férovosti voleb, po jeho vítězství se situace zásadně změnila. Obdobně se změnily i postoje k ekonomice a očekávání spojená s jeho druhým prezidentským obdobím.

Více souvisejících

prezidentské volby USA 2024 Kamala Harrisová Donald Trump

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy