Proč Trump vyhrál volby? Harrisové se sázka na potraty nevyplatila

Prezident Donald Trump je označen za vítěze v několika klíčových státech a je prakticky jisté, že se stane dalším prezidentem USA. Výsledky výstupních průzkumů CNN z let 2016, 2020 a 2024 odhalují významné posuny v americké voličské základně a ukazují, jak se politické preference mění v reakci na ekonomickou situaci, otázky práv žen a demografické změny.

Kamala Harrisová nedosáhla větší podpory mezi ženami než její předchůdci, což je znepokojivé, protože se snažila mobilizovat ženy na základě práv na potrat. I když podpora práva na potrat vzrostla, k růstu podpory u žen to nevedlo. Trump si udržel náskok mezi muži.

V roce 2016 měly Američanky zaručené právo na potrat díky verdiktu Roe vs. Wade, který byl mezitím zrušen. V roce 2024 podporuje právo na potrat v určitých případech asi dvě třetiny Američanů, ale tato podpora nevedla k jednoznačné podpoře Harrisové – téměř polovina příznivců práva na potrat volila Trumpa.

Od roku 2016 se stále více latinoamerických voličů, zejména mužů, přiklánělo k Trumpovi. Zatímco Biden v roce 2020 vyhrál mezi latinoamerickými muži s náskokem 23 procent, Trump v roce 2024 tuto skupinu získal. Latinskoamerické ženy stále podporovaly Harrisovou, ale v menší míře než Bidena nebo Clintonovou. Naopak, Harrisová si udržela podporu mezi černošskými muži i ženami, zatímco Trumpova podpora u bělošských mužů mírně klesla.

Trumpova základna zůstává mezi bílými voliči bez vysokoškolského vzdělání. Výrazný posun ale nastal u vysokoškolsky vzdělaných bělošských voličů, kteří v roce 2016 těsně podpořili Trumpa, zatímco letos se přiklonili k Harrisové s náskokem asi 10 procent. Harrisová mezi běloškami s vysokoškolským vzděláním vedla o 20 procent – což je výrazné zlepšení oproti Bidenovi i Clintonové. Naopak ztratila část podpory mezi vzdělanými voliči z řad menšin.

I když Trump v roce 2020 v některých venkovských oblastech ztratil, v roce 2024 zde opět posílil. Města zůstala pevně demokratická a předměstí se nadále ukazují jako rozhodující bojiště, kde jsou síly mezi oběma stranami vyrovnané.

V roce 2020 pouze pětina voličů uvedla, že se jim žije hůře než před čtyřmi lety. Tento rok však téměř polovina voličů sdílí tento názor a Trump tuto nespokojenou skupinu výrazně získal.

Liberálové a konzervativci se během Trumpova působení ještě více přiklonili k vyhraněným názorům. Mírní voliči sice stále favorizují demokratické kandidáty, ale letos podpořili Harrisovou menší měrou než Bidena v roce 2020.

Trumpova strategie se zaměřovala na motivaci nových voličů, kteří se dříve politického procesu neúčastnili. Tento přístup se vyplatil, když došlo k výraznému posunu mezi prvovoliči od Bidena v roce 2020 k Trumpovi v roce 2024.

Výsledky ukazují, jak se americká politika proměnila od Trumpova prvního vítězství v roce 2016. Zatímco základní preference zůstaly, mění se některé klíčové demografické podpory a vyvstává nová struktura, kde mohou republikáni získat netradiční voliče, zatímco demokraté ztrácí podporu mezi tradičními skupinami.

Související

Donald Trump

Jak výhra Trumpa změnila Ameriku? Řada lidí zcela mění svůj názor

Nové průzkumy Politico a Morning Consult, jeden provedený v posledních dnech před volbami a druhý po Trumpově vítězství, odhalují výrazné změny veřejného mínění v USA. Zatímco před volbami byl mezi Trumpovými voliči výrazný pocit nedůvěry k férovosti voleb, po jeho vítězství se situace zásadně změnila. Obdobně se změnily i postoje k ekonomice a očekávání spojená s jeho druhým prezidentským obdobím.

Více souvisejících

prezidentské volby USA 2024 Kamala Harrisová Donald Trump

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 49 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí

Letecká záchranná služba bude mít od roku 2029 jedenáct základen namísto současných deseti a ze šesti na osm se rozšíří i počet základen, které budou fungovat v nepřetržitém provozu. Plán na zabezpečení činnosti letecké záchranné služby po roce 2028 schválila vláda ve středu. Odsouhlasila také parametry dotačního a úvěrového programu Živel 3, který má pomoci občanům i obcím s obnovou obydlí zničených zářijovými povodněmi.

včera

včera

Bašár al-Asad

Rusové prozradili, jak se má Asad po útěku ze Sýrie v Moskvě

Rusko poskytuje útočiště Bašáru Asadovi, jehož ze Sýrie přepravilo tou nejbezpečnější možnou cestou, řekl ruský diplomat Sergej Rjabkov. Asad opustil zemi, jejímž prezidentem byl od roku 2000, ve spěchu během noci ze soboty na neděli, když do hlavního města Damašku vstoupili rebelové. 

včera

Pendolino jen těsně minulo skupinu lidí.

VIDEO: Zákazu si nevšimli. Pendolino málem způsobilo velkou tragédii

Neuvěřitelný hazard s vlastními životy předvedlo několik lidí v Zábřehu na Moravě, když se rozhodli přecházet koleje, aniž by věděli, že se po jedné z nich řítí rychlík. K tragédii nedošlo i zásluhou pohotové reakce strojvedoucího. Podle Drážního úřadu není pochyb o tom, že se lidé dopustili přestupku. Událostí se zabývá policie. 

včera

včera

Alexandr Lukašenko

Lukašenko ruskými jadernými zbraněmi ohrožuje většinu Evropy. Na dostřel má Prahu i Reykjavík

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se pochlubil tím, že uchovává desítky ruských jaderných zbraní a připravuje zařízení pro rozmístění střel Orešnik. Kombinovaný rusko-běloruský arsenál ohrožuje absolutní většinu evropského kontinentu, přičemž v případě nasazení mohou taktické jaderné zbraně zlikvidovat klíčové základny Severoatlantické aliance v Rammsteinu a Neapoli.

včera

Armáda Francie

Macron chce nasadit na Ukrajině 40 tisíc vojáků ze Západu. Bude jednat s Tuskem

Francouzský prezident Emmanuel Macron se ve čtvrtek setká s polským premiérem Donaldem Tuskem ve Varšavě, aby projednali možnost rozmístění mírových jednotek na Ukrajině po skončení války. Tato iniciativa, která zahrnuje vyslání zahraničních vojáků na ukrajinské území, má potenciál výrazně ovlivnit poválečné uspořádání regionu. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

Polsko, ilustrační foto

Polsko si došlápne na Rusko. Bude požadovat vysvětlení

Polsko hodlá zaslat Rusku protestní nótu v souvislosti se zničením komplexu památníků polských vojáků, kteří padli během druhé světové války. Incident se odehrál ve městech Boroviči a Jogla na západě Ruska. Podle polského ministerstva zahraničních věcí byly památníky záměrně poničeny, což vyvolalo diplomatické napětí mezi oběma zeměmi.

včera

Ilustrační foto

Konec těžby ropy i uvolnění prastarých patogenů. Nová studie popsala, co způsobí změny počasí v Evropě

Permafrost, tedy trvale zamrzlá půda, která se nachází v horských oblastech Evropy od severních Špicberků až po jižní Sierra Nevadu, prochází rychlým oteplováním. Studie publikovaná v prestižním vědeckém časopise Nature Communications, kterou vedla Jeannette Nötzliová ze švýcarského Institutu pro výzkum sněhu a lavin (SLF), ukazuje, že v letech 2013 až 2022 se teplota permafrostu v hloubce kolem deseti metrů zvýšila o jeden stupeň Celsia.

včera

včera

včera

Sjednocená Sýrie zůstává nesplněným snem. Pád Asada na tom nic nemění

Nedělní pád syrského diktátora Bašára Asada znamená zásadní zlom v moderní historii země. Asad, který vládl více než dvě desetiletí, spolu se svou rodinou údajně uprchl do Ruska. Jeho odchod otevřel dveře k novým možnostem pro miliony Syřanů, kteří uprchli během občanské války.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy