Proč Trump vyhrál volby? Harrisové se sázka na potraty nevyplatila

Prezident Donald Trump je označen za vítěze v několika klíčových státech a je prakticky jisté, že se stane dalším prezidentem USA. Výsledky výstupních průzkumů CNN z let 2016, 2020 a 2024 odhalují významné posuny v americké voličské základně a ukazují, jak se politické preference mění v reakci na ekonomickou situaci, otázky práv žen a demografické změny.

Kamala Harrisová nedosáhla větší podpory mezi ženami než její předchůdci, což je znepokojivé, protože se snažila mobilizovat ženy na základě práv na potrat. I když podpora práva na potrat vzrostla, k růstu podpory u žen to nevedlo. Trump si udržel náskok mezi muži.

V roce 2016 měly Američanky zaručené právo na potrat díky verdiktu Roe vs. Wade, který byl mezitím zrušen. V roce 2024 podporuje právo na potrat v určitých případech asi dvě třetiny Američanů, ale tato podpora nevedla k jednoznačné podpoře Harrisové – téměř polovina příznivců práva na potrat volila Trumpa.

Od roku 2016 se stále více latinoamerických voličů, zejména mužů, přiklánělo k Trumpovi. Zatímco Biden v roce 2020 vyhrál mezi latinoamerickými muži s náskokem 23 procent, Trump v roce 2024 tuto skupinu získal. Latinskoamerické ženy stále podporovaly Harrisovou, ale v menší míře než Bidena nebo Clintonovou. Naopak, Harrisová si udržela podporu mezi černošskými muži i ženami, zatímco Trumpova podpora u bělošských mužů mírně klesla.

Trumpova základna zůstává mezi bílými voliči bez vysokoškolského vzdělání. Výrazný posun ale nastal u vysokoškolsky vzdělaných bělošských voličů, kteří v roce 2016 těsně podpořili Trumpa, zatímco letos se přiklonili k Harrisové s náskokem asi 10 procent. Harrisová mezi běloškami s vysokoškolským vzděláním vedla o 20 procent – což je výrazné zlepšení oproti Bidenovi i Clintonové. Naopak ztratila část podpory mezi vzdělanými voliči z řad menšin.

I když Trump v roce 2020 v některých venkovských oblastech ztratil, v roce 2024 zde opět posílil. Města zůstala pevně demokratická a předměstí se nadále ukazují jako rozhodující bojiště, kde jsou síly mezi oběma stranami vyrovnané.

V roce 2020 pouze pětina voličů uvedla, že se jim žije hůře než před čtyřmi lety. Tento rok však téměř polovina voličů sdílí tento názor a Trump tuto nespokojenou skupinu výrazně získal.

Liberálové a konzervativci se během Trumpova působení ještě více přiklonili k vyhraněným názorům. Mírní voliči sice stále favorizují demokratické kandidáty, ale letos podpořili Harrisovou menší měrou než Bidena v roce 2020.

Trumpova strategie se zaměřovala na motivaci nových voličů, kteří se dříve politického procesu neúčastnili. Tento přístup se vyplatil, když došlo k výraznému posunu mezi prvovoliči od Bidena v roce 2020 k Trumpovi v roce 2024.

Výsledky ukazují, jak se americká politika proměnila od Trumpova prvního vítězství v roce 2016. Zatímco základní preference zůstaly, mění se některé klíčové demografické podpory a vyvstává nová struktura, kde mohou republikáni získat netradiční voliče, zatímco demokraté ztrácí podporu mezi tradičními skupinami.

Související

Donald Trump

Jak výhra Trumpa změnila Ameriku? Řada lidí zcela mění svůj názor

Nové průzkumy Politico a Morning Consult, jeden provedený v posledních dnech před volbami a druhý po Trumpově vítězství, odhalují výrazné změny veřejného mínění v USA. Zatímco před volbami byl mezi Trumpovými voliči výrazný pocit nedůvěry k férovosti voleb, po jeho vítězství se situace zásadně změnila. Obdobně se změnily i postoje k ekonomice a očekávání spojená s jeho druhým prezidentským obdobím.

Více souvisejících

prezidentské volby USA 2024 Kamala Harrisová Donald Trump

Aktuálně se děje

včera

Ilustrační fotografie.

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně

Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.

včera

Princ Louis na nové fotografii.

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate

Nejmladší z osob v přímé následnické linii britského trůnu v týdnu oslavila narozeniny. Princi Louisovi, mladšímu synovi prince Williama a vnukovi krále Karla III., je od středy sedm let. Britové se při té příležitosti dočkali nejnovějšího snímku malého prince a jistě je všechny zaujalo, jak vypadá jeho chrup. 

včera

včera

včera

včera

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

včera

včera

včera

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.

Aktualizováno včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN

Opoziční hnutí ANO je nadále favoritem podzimních sněmovních voleb. Potvrzuje to nejnovější průzkum agentury STEM pro CNN Prima News. Podle šetření by expremiérovi Andreji Babišovi a jeho kolegům dala hlas téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo sedm kandidujících subjektů. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

26. dubna 2025 21:56

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

26. dubna 2025 20:27

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté

Jako každý rok se u příležitosti Pochodu pro život střetli v ulicích v centru Prahy příznivci a odpůrci potratů. V akci tak byla i policie. Dnešní demonstrace také ochromily městskou hromadnou dopravu, několik tramvajových linek muselo jezdit odklonem. 

26. dubna 2025 19:41

Otevíral i srdce nevěřících, řekl Fiala o papeži Františkovi

Česko reprezentoval na sobotním posledním rozloučení s papežem Františkem ve Vatikánu premiér Petr Fiala (ODS). Podle předsedy vlády šlo o hluboký duchovní zážitek. Fiala ocenil papeže za budování mostů a péči o lidi na okraji společnosti. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy