Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

Socialistická strana Moldavské republiky (PSRM) prohlásila, že Sanduová je „nelegitimní prezidentka“, kterou podporují pouze její příznivci doma a v zahraničí. Socialisty také pobouřily údajné nesrovnalosti během hlasování, včetně „blokování přístupu voličů“. Přestože Stoianoglo vedl během prvních fází sčítání hlasů, konečné výsledky po započítání hlasů z diaspory přinesly vítězství Sanduové.

Vítězství Sanduové bylo potvrzeno krátce po půlnoci, kdy bylo sečteno přes 98 % hlasů. Podle analytiků se Sanduová dostala do vedení hlavně díky podpoře voličů v zahraničí, kteří jí odevzdali drtivou většinu hlasů. K jejímu znovuzvolení jí mezitím pogratulovala řada významných světových osobností, včetně předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové, prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského, německého kancléře Olafa Scholze a českého premiéra Petra Fialy.

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová ve svém příspěvku na sociální síti X označila Sanduové vítězství za „vítězství i pro Gruzii“. Ocenila zejména mobilizaci moldavské diaspory, která mohla hrát zásadní roli v ovlivnění výsledků voleb. Zurabišviliová zdůraznila, že na rozdíl od Gruzie, kde počet zahraničních volebních místností zůstává omezený, moldavská diaspora dokázala přinést výrazný hlas pro demokratické změny.

Moldavské vládní úřady obvinily Moskvu z pokusů o ovlivňování voleb v den druhého kola, přičemž Kreml tato obvinění odmítl. Ostatně i v Gruzii byly nedávné parlamentní volby poznamenány obdobnými obviněními z ruských zásahů. Gruzínská prezidentka i tamní opozice výsledky voleb, v nichž vyhrála proruská strana Gruzínský sen, odmítly.

Výsledek moldavských voleb tak symbolizuje další krok Moldavska směrem k Evropě, což je cíl, který Sanduová dlouhodobě prosazuje. I přes kritiku a obvinění z manipulací zůstává Maia Sanduová moldavskou prezidentkou, podporovanou jak doma, tak i širším mezinárodním společenstvím.

Související

Více souvisejících

Moldavsko Maia Sandu

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 51 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí

Letecká záchranná služba bude mít od roku 2029 jedenáct základen namísto současných deseti a ze šesti na osm se rozšíří i počet základen, které budou fungovat v nepřetržitém provozu. Plán na zabezpečení činnosti letecké záchranné služby po roce 2028 schválila vláda ve středu. Odsouhlasila také parametry dotačního a úvěrového programu Živel 3, který má pomoci občanům i obcím s obnovou obydlí zničených zářijovými povodněmi.

včera

včera

Bašár al-Asad

Rusové prozradili, jak se má Asad po útěku ze Sýrie v Moskvě

Rusko poskytuje útočiště Bašáru Asadovi, jehož ze Sýrie přepravilo tou nejbezpečnější možnou cestou, řekl ruský diplomat Sergej Rjabkov. Asad opustil zemi, jejímž prezidentem byl od roku 2000, ve spěchu během noci ze soboty na neděli, když do hlavního města Damašku vstoupili rebelové. 

včera

Pendolino jen těsně minulo skupinu lidí.

VIDEO: Zákazu si nevšimli. Pendolino málem způsobilo velkou tragédii

Neuvěřitelný hazard s vlastními životy předvedlo několik lidí v Zábřehu na Moravě, když se rozhodli přecházet koleje, aniž by věděli, že se po jedné z nich řítí rychlík. K tragédii nedošlo i zásluhou pohotové reakce strojvedoucího. Podle Drážního úřadu není pochyb o tom, že se lidé dopustili přestupku. Událostí se zabývá policie. 

včera

včera

Alexandr Lukašenko

Lukašenko ruskými jadernými zbraněmi ohrožuje většinu Evropy. Na dostřel má Prahu i Reykjavík

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se pochlubil tím, že uchovává desítky ruských jaderných zbraní a připravuje zařízení pro rozmístění střel Orešnik. Kombinovaný rusko-běloruský arsenál ohrožuje absolutní většinu evropského kontinentu, přičemž v případě nasazení mohou taktické jaderné zbraně zlikvidovat klíčové základny Severoatlantické aliance v Rammsteinu a Neapoli.

včera

Armáda Francie

Macron chce nasadit na Ukrajině 40 tisíc vojáků ze Západu. Bude jednat s Tuskem

Francouzský prezident Emmanuel Macron se ve čtvrtek setká s polským premiérem Donaldem Tuskem ve Varšavě, aby projednali možnost rozmístění mírových jednotek na Ukrajině po skončení války. Tato iniciativa, která zahrnuje vyslání zahraničních vojáků na ukrajinské území, má potenciál výrazně ovlivnit poválečné uspořádání regionu. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

Polsko, ilustrační foto

Polsko si došlápne na Rusko. Bude požadovat vysvětlení

Polsko hodlá zaslat Rusku protestní nótu v souvislosti se zničením komplexu památníků polských vojáků, kteří padli během druhé světové války. Incident se odehrál ve městech Boroviči a Jogla na západě Ruska. Podle polského ministerstva zahraničních věcí byly památníky záměrně poničeny, což vyvolalo diplomatické napětí mezi oběma zeměmi.

včera

Ilustrační foto

Konec těžby ropy i uvolnění prastarých patogenů. Nová studie popsala, co způsobí změny počasí v Evropě

Permafrost, tedy trvale zamrzlá půda, která se nachází v horských oblastech Evropy od severních Špicberků až po jižní Sierra Nevadu, prochází rychlým oteplováním. Studie publikovaná v prestižním vědeckém časopise Nature Communications, kterou vedla Jeannette Nötzliová ze švýcarského Institutu pro výzkum sněhu a lavin (SLF), ukazuje, že v letech 2013 až 2022 se teplota permafrostu v hloubce kolem deseti metrů zvýšila o jeden stupeň Celsia.

včera

včera

včera

Sjednocená Sýrie zůstává nesplněným snem. Pád Asada na tom nic nemění

Nedělní pád syrského diktátora Bašára Asada znamená zásadní zlom v moderní historii země. Asad, který vládl více než dvě desetiletí, spolu se svou rodinou údajně uprchl do Ruska. Jeho odchod otevřel dveře k novým možnostem pro miliony Syřanů, kteří uprchli během občanské války.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy