Putin v Pekingu. Rusko opět prohlubuje vztahy s Čínou, sešli se prezidenti

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching se ve středu setkali v Pekingu u příležitosti summitu iniciativy Belt and Road. Jde o další důkaz prohlubování spolupráce mezi Ruskem a Čínou. 

"Drahý prezidente Putine, můj drahý příteli, vítáme tvou účast," pronesl Si směrem k hostovi z Ruska. "Vzájemná účast na významných diplomatických akcích pořádaných oběma stranami je naší dlouhodobou tradicí," dodal podle ruské státní agentury TASS

Putin podle DW označil iniciativu Belt and Road, tedy plán nové Hedvábné stezky, za překvapivý úspěch. Zdůraznil, že Moskva a Peking sdílejí respekt k diverzitě civilizace a právo každého státu na vlastní vývoj. 

Čínský lídr vyzval Rusko k pokračování společného úsilí o ochranu mezinárodní spravedlnosti a práva, přičemž vyzdvihl blízkou a efektivní strategickou spolupráci a pokračující prohlubování vzájemných vazeb obou zemí. 

DW zmínila, že Putinova cesta do Pekingu je jeho první návštěvou některé z globálních velmocí od začátku ruské agrese proti sousední Ukrajině na konci února loňského roku. 

Iniciativa Belt and Road se datuje do roku 2013, kdy ji Si Ťin-pching představil světu. Cílem je zintenzivnění mezinárodních obchodních a investičních projektů za pomoci čínského a zahraničního kapitolu. Probíhajícího fóra v Pekingu se od úterý účastní více než 4000 lidí ze 140 zemí. 

Související

Vladimír Putin a Robert Fico

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

Více souvisejících

Vladimír Putin Si Ťin-pching Rusko Čína

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy