Migrace nezmizí, do pohybu se dají miliony lidí. Bývalý šéf OSN burcuje k akci

NÁZOR - Masový pohyb lidí je globální fenomén, který tady bude i nadále. Tvrdí to bývalý generální tajemník OSN Pan Ki-mun v komentáři pro server The Independent. Sám je bývalý uprchlík, jako dítě zažil trauma, když přišel o domov během útěku před korejskou válkou.

Svět se musí sjednotit

Lidské utrpení, které Pan na vlastní oči viděl, když prchal s rodiči z hořící vesnice, jej následně tížilo dlouhé roky. "Jako generální tajemník OSN jsem se setkal s mnoha dětmi po celém světě, především v Africe a na Blízkém východě, které mi připomněly mou vlastní bolestivou zkušenost," píše Pan. Vysvětluje, že v nich viděl sám sebe a to utvrzovalo jeho odhodlání učinit ze situace uprchlíků jedno z hlavních témat dneška.

Bývalý generální tajemník OSN, který působí v neziskové organizaci The Elders, věří, že pokud se svět nesjednotí tváří v tvář tomuto problému, uprchlíci budou nadále vystaveni marginalizaci a zneužívání, které jsou neslučitelné s jejich lidskými právy.   

Valné shromáždění OSN oprávněně považuje za prioritní cíle udržitelného rozvoje, konstatuje Pan. Deklaruje, že takový rozvoj nabízí cestu k mírovějšímu, více prosperujícímu a udržitelnějšímu světu, kde nikdo nezůstává upozaděn - navíc jde o vítězství multilaterální demokracie a solidarity v době, kdy sílí izolacionistické a populistické hlasy.

"Jsem velmi hrdý, že jsem byl generální tajemník, který dohlížel na přijetí cílů udržitelného rozvoje v roce 2015," pokračuje Pan. Zdůrazňuje, že v tomto kolektivním úsilí nesmí hrát roli pouze nevládní organizace, ale také velký byznys, a při naplňování těchto cílů je potřeba myslet kreativně a soucítit s potřebami, právy, hlasy a nároky uprchlíků.    

Svět zatím není připraven odpovědět na sílící pohyb a příliv uprchlíků a protimigrační nálady mají za následek politiku zadržování a odmítání namísto otevřenosti a spolupráce, kritizuje bývalý generální tajemník OSN. Domnívá se, že při využití rámce cílů udržitelného rozvoje může hrát byznys klíčovou roli při zlepšení situace a zajistit, že uprchlíci nebudou vyloučeni z tohoto ambiciózního globálního plánu.

"Jak reagujeme na uprchlíky, je testem naší obecné lidskosti," deklaruje Pan. Pevně věří, že dovednosti uprchlíků a byznysu se mohou propojit a přimět politiky ke krokům, které usnadní integraci běženců a potlačí xenofobii, bigotnost a rasismus.

Pasivita není možností

Uprchlíci jsou často velmi talentovaní, vynalézaví a pilní lidé, upozorňuje bývalý generální tajemník OSN. Jako příklad dává židovskou emigraci z nacistického Německa, která ve 30. a 40. letech výrazně obohatila kulturní, akademický, vědecký a ekonomický život v USA, včetně Alberta Einsteina, který stál u zrodu Mezinárodního záchranného výboru (IRC).

Byznys může hrát zásadní roli při integraci uprchlíků do jejich nového domova, především v zemích, které sousedí s zónami bojů, a tudíž do nich proudí velké množství běženců, což vytváří velký nápor na veřejné služby a infrastrukturu, domnívá se Pan. Tvrdí, že představitelé byznysu mohou tomuto tlaku ulehčit, pokud poskytnou znalosti, zdroje, finance, pracovní místa a kapacity ke zvládnutí situace a vytvoří příležitosti a služby umožňující nově příchozím i jejich hostitelům společně prosperovat.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

V Jordánsku, Řecku a Nigérii poskytují IRC a firma Citi Foundation společně podporu mladým podnikatelům, kteří prchli před krizemi ve svých zemích a nyní se snaží rozjet vlastní podnikání, připomíná někdejší šéf OSN. Odkazuje na nedávnou studii, podle které se každé euro investované do podpory uprchlíků dvojnásobně vrátí do pěti let.

Ponecháme-li stranou ekonomickou stránku věci, existuje také obecná, morální odpovědnost při zajišťování práv všech migrujících lidí, bez ohledu na jejich status, zdůrazňuje Pan. Za zásadní považuje to, aby představitelé velkého byznysu podporovali uprchlíky a poukazovali na ekonomický přínos pro celou společnost, který plyne z lidského přístupu k uprchlíkům a migraci.

"Ve velkém počtu zemí v rozvinutém i rozvojovém světě je uprchlická politika ovlivněna populistickým tlakem, který se přeměnil v husté národovecké obavy z přistěhovalců a jejich potomků," píše bývalý generální tajemník OSN. Konstatuje, že někteří politici cítí potřebu vystupovat vůči přistěhovalectví tvrdě a chránit hranice a národní identitu svých zemí, přičemž například v USA nabírají přijímaná opatření stále krutějších forem, kdy jsou děti migrantů oddělovány od svých rodičů, čímž je porušována zásada nejlepších zájmů dítěte.  

Takto agresivní a samoúčelná opatření odsouvají lidskost na poslední místo, ačkoliv ta by měla být jádrem jakékoliv politiky, kritizuje Pan. Upozorňuje, že spolu s pokračující klimatickou změnou, konflikty, chudobou a nestabilitou přijdou o domov miliony lidí a migrace se bude stupňovat. "Pasivita či upozaďování morální odpovědnosti zkrátka není možností," uzavírá Pan.

Související

Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci Pan Ki-mun (šéf OSN) migrace

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

před 2 hodinami

včera

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

včera

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno včera

včera

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků

Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.

včera

včera

včera

včera

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace, uvedl server CNN.

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda

Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?

Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.

včera

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

včera

včera

CNN: COP29 je fraška. Boj proti klimatické krizi se změnil v divadlo plné bojkotů a oslav fosilních paliv

Od chvíle, kdy byly zveřejněny výsledky amerických voleb, bylo jasné, že zvolení Donalda Trumpa zkomplikuje klimatické rozhovory COP29 v Baku. Co však nikdo nepředpokládal, byl vnitřní chaos, který způsobí hostitel summitu, ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Informoval o tom server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy