Republikánský prezident USA může znamenat konec podpory Ukrajině. Evropa nedokáže převzít iniciativu

Evropští a američtí spojenci se snaží zajistit dlouhodobou pomoc Ukrajině. Server listu Wall Street Journal upozornil, že zásadními úkoly administrativy amerického prezidenta Joea Bidena je zajištění vojenské pomoci tak, aby Rusko nebylo schopné zvítězit na bojišti a přesvědčení Kremlu, že podpora Západu neochabne.

Po červencovém summitu Severoatlantické aliance v litevském Vilniusu byla mimo jiné i za tímto účelem spuštěna bilaterální jednání mezi Washingtonem a Kyjevem a Londýnem a Kyjevem. K dlouhodobé pomoci se zavázala skupina nejsilnějších světových ekonomik G7 ještě spolu s dalšími 18 zeměmi v čele s Nizozemskem a Švédskem.

V Bílém domě panuje domněnka, že se Kreml snaží „přečkat“ funkční období Bidena a čekat na „potenciální vstřícnějšího nástupce“, jak píše WSJ. Mezi ně může patřit také bývalý prezident a současný republikánský kandidát Donald Trump. Zejména evropští představitelé mají obavy, že v případě jeho vítězství ve volbách by mohly Spojené státy v pomoci Ukrajině polevit či ji úplně ukončit.

WSJ navíc varoval, že pokud Washington z pomoci vycouvá, tak evropské země nemají finanční a vojenské kapacity pro převzetí iniciativy. „Většina evropských vlád je sice nadále odhodlána Ukrajinu podporovat, ale kontinent čelí napjatým fiskálním tlakům a jen málo zemí má obranný průmysl, který by se mohl vyrovnat palebné síle USA.“

Byl to právě Trump, kdo proklamoval, že „ukončí válku během jednoho dne“. Chtěl by toho dosáhnout pohrůžkami obou stranám, že „podpoří tu druhou, pokud nesednou k jednacímu stolu a nedohodnou se na urovnání“.

Bývalý prezident USA tak nastínil bezprecedentní situaci – americkou podporu Moskvě, což by podle všeho žádná evropská země nepřijala. Spojené státy navíc doposud dodaly Ukrajině vojenskou pomoc za zhruba 46 miliard dolarů, takže by Američané podporovali boj de facto „sami proti sobě“.

Trump během svého prvního funkčního období odstoupil od několika zásadních dohod v čele s Pařížskou klimatickou dohodou a íránskou jadernou dohodou.

Problémy ale zřejmě nastanou v případě zvolení jakéhokoli republikána. Při nedávné debatě se totiž všichni kandidáti této strany shodli na útlumu americké podpory Ukrajině v případě svého zvolení. O výsledcích debaty informoval například list Washington Post.

Bílý dům už tak činí drobné kroky vzad. „Jedním z návrhů bylo, aby se USA a Ukrajina dohodly na memorandu o porozumění, které by se zastavilo u dohody podobné smlouvě,“ přiblížil anonymně pro WSJ jeden ze členů prezidentské administrativy.

Memorandum o porozumění nevyžaduje schválení Kongresem. Zde sice existuje demokratická většina v Senátu, nicméně Sněmovna reprezentantů je většinově republikánská. Tudíž Biden tento krok evidentně činí zejména kvůli tomu, že by smlouva o dlouhodobé pomoci Kongresem vůbec neprošla.

O konkrétní podobě této smlouvy ale už jednali zástupci Pentagonu i Bílého domu. „Naše dvoustranné bezpečnostní závazky se zaměří na zajištění udržitelných sil, které budou schopny bránit Ukrajinu nyní a odrazovat ruskou agresi v budoucnu,“ informovalo americké ministerstvo zahraničí podle WSJ.

Analytici nyní míní, že by bylo vhodnější a efektivnější slíbit termíny dodání zbraní. „USA by měly poskytnout konkrétní informace o tom, jaké zbraňové systémy Ukrajině poskytnou. USA by se dnes mohly zavázat, že poskytnou například stíhačky F-16 nebo jiné bojové letouny,“ zdůraznil ředitel programu mezinárodní bezpečnosti Seth Jones z Centra pro strategická a mezinárodní studia ve Washingtonu.

Dlouhodobá vojenská pomoc má minimálně podle francouzských představitelů trvat čtyři roky. Jen příprava plánů ale zabere mnoho měsíců, zatímco místy podpora veřejnosti k těmto krokům uvadá, a to především mezi elektorátem amerických republikánů. K tomu se debaty musí vést i o budoucích potřebách Ukrajiny tak, aby dokázala zastrašit Ruskou federaci od budoucí agrese.

Poradce pro národní bezpečnost USA Jake Sullivan ale hodnotí evropské obavy jako liché. „Navzdory odporu některých republikánů ve Sněmovně reprezentantů zůstává Kyjevu zachována silná podpora obou stran,“ shrnul.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Volby USA Ukrajina

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy