Reuters: Oscarem oceněná ruská opozice se potácí v chaosu

Poté, co západní dokumentární film o vězněném opozičním politikovi Alexeji Navalném získal Oscara, byli tento týden kritici Kremlu oslavováni. Jeho politické hnutí se však zmítá v chaosu a někteří ukrajinští politici tvrdí, že si cenu nezaslouží, píše agentura Reuters.

Navalnyj, nejvýznamnější domácí kritik ruského prezidenta Vladimira Putina , si v Rusku odpykává 11,5 roku vězení. Za mřížemi se ocitl poté, co ho soud uznal vinným z podvodu ve dvou případech, které byly podle Navalného a Západu vykonstruované s cílem ho umlčet. Kromě toho, jeho organizace, která se zaměřuje na boj s korupcí, byla zakázána jako extremistická.

Jeho příznivci ho označují za ruskou verzi Nelsona Mandely, přežil pokus o atentát a jednoho dne bude propuštěn z nespravedlivého vězení, aby vedl Rusko. Právník Navalnyj zůstává tvrdým kritikem Kremlu a zpoza mříží pravidelně vydává prostřednictvím svých advokátů prohlášení.

Jeho Fond boje proti korupci (FBK), který v současné době působí mimo Rusko, se však začal topit v problémech poté, co šéf štábu Leonid Volkov přiznal, že bez vědomí svých kolegů lobboval u Evropské unie za zrušení sankcí vůči jednomu z nejbohatších mužů Ruska Michailu Fridmanovi. Volkov se za své kroky, které označil za "velkou politickou chybu", omluvil a uvedl, že si dá od role šéfa fondu pauzu.

Někteří další opozičníci se však rozezlili a prohlásili, že FBK by se měl spíše snažit urychlit Putinův politický konec, než pomáhat bohatým podnikatelům. Navalného spojenec a bývalý náměstek ministra energetiky Vladimir Milov, řekl, že někteří členové opozice se projevili jako "supernaivní", když usilovali o zrušení sankcí proti Fridmanovi. Toho označil za ruského "mistra v nájezdech na firmy". "Způsobuje to kolosální škody na obrazu ruské opozice. Po tomhle bude nutné obnovit na Západě pověst ruské opozice," dodal.

O lobbistickém úsilí informoval ve zjevné pomstě Alexej Venediktov, prominentní novinář, jenž po léta poskytoval opozici prostor v moskevské rozhlasové stanici, kterou vedl, a zároveň udržoval styky s úřady. Navalného tým obvinil Venediktova, že získal miliony dolarů na vydávání časopisů z moskevského městského rozpočtu, který ovládá Putinův spojenec. Venediktov přiznal, že získal smlouvu na vydávání publikací, ale odmítl, že by se dopustil přečinu nebo že by z toho měl zisk. Loni v dubnu Moskva jeho i Volkova označila za "zahraniční agenty".

Leonid Něvzlin, magnát a významný kritik Kremlu sídlící v Izraeli, na twitteru uvedl, že opozice se potřebuje sjednotit. "Zatímco Ukrajina bojuje za svou svobodu, ruští opozičníci se rozhodli otevřít druhou frontu... Bohužel ne proto, aby bojovali proti Putinovi, ale aby bojovali mezi sebou," postěžoval si. Opoziční politička z Petrohradu Xenija Torstrjomová, která opustila Rusko, prohlásila, že rovněž touží po jednotě. "Ale bohužel se v současné době děje přesný opak," uvedla v telefonickém rozhovoru.

Při udělování Oscarů se pozornost soustředila také na Navalného postoj ke Krymu, ukrajinskému poloostrovu, který Rusko v roce 2014 anektovalo. Opozičník tehdy řekl, že si nemyslí, že by Krym byl sendvič, který by se dal předávat tam a zpět. Dlouhodobě také prohlašoval, že kdyby se stal prezidentem, uspořádal by poctivé referendum, v němž by se obyvatelé Krymu vyjádřili, ke které zemi chtějí patřit. Minulý měsíc však změnil přístup a uvedl, že Rusko musí respektovat hranice Ukrajiny z roku 1991.

Některé Ukrajince šokovalo, že dokument o Navalném získal Oscara namísto ukrajinského uchazeče, koprodukčního snímku nazvaného Dům z třísek, který vypráví příběh sirotčince zničeného ruskými silami. "Dnešní večer opět dokázal, že ruská propaganda funguje velmi dobře a umí propagovat pseudohrdiny tam, kde žádní hrdinové nejsou," uvedl na facebooku Azad Safarov, který se podílel na vzniku koprodukce.

Starosta ukrajinského Lvova Andrij Sadovyj s nechutí připomněl Navalného komentáře o krymském sendviči. "Navalnyj je sendvič zabalený ve svačinové krabičce, kterou vozí po světě jako příklad toho, že v Rusku stále existuje opozice," napsal Sadovyj na twitteru s poznámkou, že to zavání ruskou propagandou, kterou nyní načichla i soška Oscara.

Navalnyj se v dnešní twitterové reakci na Oscara napřímo dotkl konfliktu, když vyzdvihl ty, kteří po celém světě "nacházejí sílu postavit se monstru diktatury a jejímu stálému společníkovi - válce."

Ruský opoziční politik Nikita Juferev, žijící nyní v zahraničí, připustil rozvrat v opozici, ale obvinil z něj dvacet let trvající represe Kremlu. "Je bezhlavá, dezorientovaná, ale jsou pro to objektivní důvody," uvedl Juferev. Navalného spojenec Milov prohlásil, že opozice vytrvá. "Problémy a chyby se stávají, ale dokázali jsme přežít hrozné rány, které nám Putin v posledních letech zasazoval. Nehodláme se vzdát," uvedl Milov.

Související

Alexej Navalnyj

Navalnyj vtipkoval o tom, že ho Putin nechá zabít, ukazují memoáry

Zesnulý ruský opoziční politik Alexej Navalnyj ve vězení před svým skonem přemýšlel o smrti, každodenním životě, rodině, politice či válce na Ukrajině. Vyplývá to z úryvků z knihy, která v říjnu vyjde v angličtině pod názvem Patriot: a Memoir. Úryvky zveřejnil časopis New Yorker. 

Více souvisejících

Alexej Navalnyj filmové ceny oscar

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy