Řím podle premiérky nezvažuje stíhačky pro Kyjev, uvažuje o dodávce zbraní

Dodávka italských stíhaček Ukrajině "není na stole", prohlásila italská premiérka Giorgia Meloniová po jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Kyjevě. Na společné tiskové konferenci ale uvedla, že Itálie zvažuje poskytnutí dalších zbraní pro posílení protivzdušné obrany (PVO) země, která už rok čelí ruské agresi.

Francouzský ministr obrany Sébastien Lecornu a jeho italský protějšek Guido Crosetto se na počátku února shodli na dodání systému protivzdušné obrany SAMP/T na Ukrajinu. Stát by se tak mělo letos na jaře.

SAMP/T, označovaný také jako Mamba, je jediným systémem evropské výroby, který poskytuje ochranu proti balistickým střelám. S dosahem zhruba 100 kilometrů dokáže sledovat desítky cílů a až deset naráz jich zasáhnout. Kyjev o SAMP/T, který je určený primárně k obraně bojiště a vojenských cílů, například letišť a přístavů, žádal už loni v listopadu.

Meloniová dnes naznačila, že kromě Mamby uvažuje Řím o dodání dalších protileteckých zbraní.

"Když čelíte útoku, tak veškeré zbraně jsou obranné. Nyní není nastolena otázka odeslání letadel, toto rozhodnutí by mělo být přijato s mezinárodními partnery. Soustředili jsme se na systémy protivzdušné obrany SAMP/T, Spada, Skyguard. Prioritou je ochrana infrastruktury a civilistů," řekla Meloniová podle webu deníku Ukrajinska pravda.

Zelenskyj označil chystaný balík italské vojenské pomoci za "silný" a "velice důležitý".

Italská vláda seznam zbraní poskytnutých Ukrajině nezveřejňuje. Podle odhadů z konce listopadu, o kterých informovala média, Řím předal Kyjevu vojenskou pomoc ve výši 450 milionů eur (11 miliard korun).

Meloniová přicestovala na Ukrajinu dnes. Během návštěvy Irpině nedaleko Kyjeva označila dnešní projev ruského prezidenta Vladimira Putina za propagandu. O den dříve ve Varšavě ujistila Ukrajinu, že se může na Itálii spoléhat i přes názorové rozdíly ve vládní koalici.

"Jsem zde, abych pochopila potřeby lidí, kteří bojují za svou svobodu. Vždy je jiné vidět věci na vlastní oči a myslím, že to pomůže Italům porozumět," uvedla Meloniová po příjezdu do Kyjeva. Premiérka přicestovala podobně jako další zahraniční návštěvy vlakem z Polska.

Později ve městě Irpiň Meloniová reagovala na projev, který dnes měl Putin, jehož země téměř před rokem vojensky napadla Ukrajinu a rozpoutala tím největší pozemní konflikt v Evropě od druhé světové války. "Část mého srdce doufala v odlišná slova, v krok kupředu. Byla to propaganda," uvedla Meloniová. Šéf Kremlu znovu obviňoval Západ z rozpoutání války na Ukrajině a oznámil, že Rusko pozastavuje účast v dohodě Nový START, která omezuje počet jaderných hlavic a jejich nosičů.

Italská premiérka dnes kromě Irpině navštívila také nedaleké město Buča, které se rovněž stalo jedním ze symbolů válečných zločinů, z nichž Ukrajina viní Rusko. "Byli jsme s vámi od začátku a budeme s vámi až do konce," pronesla v Buči podle Reuters dojatá premiérka.

Meloniová, která nastoupila do funkce loni v říjnu, opakovaně prohlásila, že chce jet do Kyjeva před prvním výročím ruské invaze na Ukrajinu, které připadá na 24. února. O den dříve přitom ukrajinskou metropoli nečekaně navštívil americký prezident Joe Biden, který je dnes na návštěvě Polska. Podle listu The Guardian si s Meloniovou, která naopak v pondělí jednala v Polsku s premiérem Mateuszem Morawieckým, telefonoval. Vrcholní představitelé spolu projednali pokračující úzkou koordinaci ohledně podpory Ukrajiny, uvedl poté Bílý dům.

Meloniová při pondělí zastávce ve Varšavě uvedla, že Itálie a Polsko budou nadále Ukrajině dodávat zbraně. Její pravicová vláda Ukrajinu podporuje, ačkoliv menší strany v koalici, v jejichž čele stojí proruští politici Matteo Salvini a bývalý premiér Silvio Berlusconi, se k otázce podpory Ukrajiny staví nejednoznačně. Meloniová nicméně pokračuje v politice svého předchůdce Maria Draghiho, který se loni v červnu vydal do Kyjeva v doprovodu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a německého kancléře Olafa Scholze.

Související

Hrіm-2, také známý jako OTRK Sapsan

Ukrajina nasadí proti Rusku "zázračnou zbraň". Může s ní zkusit zabít Putina

Ukrajina se v rámci své obranné strategie připravuje na nasazení nové zbraně, balistické střely Hrim-2, která by mohla výrazně rozšířit její schopnost zasahovat ruské cíle daleko za hranicemi. "Zázračná zbraň", jak ji označil server index.hu, umožní Ukrajině zaměřit se na Kreml a dokonce i na ruského prezidenta Vladimira Putina. 

Více souvisejících

válka na Ukrajině Itálie Giorgia Meloniová Francie

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy