Roste generace bez titulů a diplomů? Mladí Američané pociťují znechucení z vysokoškolského vzdělání

Pokaždé, když si Grayson Hart představoval svoji budoucnost, viděl se jako vysokoškolského studenta. Chtěl být hercem, možná učitelem. Býval přesvědčený, že vysoká škola je jedinou cestou k dobré práci, stabilitě a šťastnému životu. Nicméně za pandemie tento názor změnil, napsala agentura AP.

Rok po ukončení střední školy Hart režíruje program v divadle pro mladé v Jacksonu ve státu Tennessee. Dostal se na všechny vysoké školy, na něž se hlásil, na žádnou ale nenastoupil. Důležitým faktorem byly peníze, ale i to, že díky roku distanční výuky získal sebevědomí k tomu, aby šel svou vlastní cestou. Podle AP je Hart jedním ze statisíců studentů, kteří v době pandemie dosáhli plnoletosti, ale nešli na vysokou školu. Mnoho z nich začalo s brigádami nebo nastoupili do práce, kde není potřeba titul, jiné odradily vysoké poplatky za studia a vidina studentské půjčky. Co nejdříve vypadalo jako výkyv způsobený pandemií, se proměnilo v krizi. V celých Spojených státech počet studentů zapsaných na bakalářská studia se v letech 2019 až 2022 snížil o osm procent, uvedla nezávislá organizace National Student Clearinghouse. Pokles pokračoval i v době po návratu k prezenčnímu vyučování. Podle statistik ministerstva práce je propad v počtech studentů na vysokých školách po roce 2018 největší od začátku statistik.

Ekonomové upozorňují, že to bude mít neblahé následky. V nejhorším případě může jít o signál, že v USA dorostla nová generace, která pochybuje o hodnotě vysokoškolského diplomu. Vypadá to, že ti, kdo nástup na vysokou školu během pandemie odložili, už na ni vůbec jít nechtějí. Předpovědi, že se ke studiu zapíšou o rok či dva později, se nenaplnily. Menší počet studentů na vysokých školách může znamenat nedostatek pracovníků od zdravotnictví po obor IT. Ti, kdo na vysokoškolské vzdělání rezignují, obvykle mívají po celý produktivní život nižší plat - o 75 procent méně než ti s bakalářským titulem, uvádí Centrum pro vzdělání a trh práce na Georgetownské univerzitě. A když se ekonomice nedaří, těm bez titulu spíše hrozí, že přijdou o práci.

Desítky pedagogů, výzkumníků i studentů v rozhovorech s agenturou AP mluvily o generaci znechucené vzdělávacími institucemi. V době distanční výuky si mnoho z nich nějak muselo poradit samo, mnoho si našlo práci na zkrácený úvazek. Jiní nabyli dojmu, že jim výuka nic nedává, a vidina dalších čtyř let ve škole pro ně nebyla nijak lákavá. Zároveň narůstal dluh studentů v USA. Prezident Joe Biden usiluje o to, aby jim velká část dluhu byla odpuštěna, nejvyšší soud se ale zřejmě tyto snahy chystá zablokovat.

Grayson Hart kdysi snil o tom, že půjde studovat muzikál na Pennsylvánskou státní univerzitu. Během pandemie více času strávil tvůrčí prací, získal nový pocit nezávislosti a stres ze školy opadl. Říká, že došel k závěru, že může dělat věci, které ho baví a které považuje za důležité. "A tak nějak jsem se zklidnil a začal si užívat života," vypráví. Začal pracovat v prodejně smoothie a uvědomil si, že si na sebe vydělá i bez titulu. Stejně tomu bylo u dalších absolventů středních škol. Vrhali se do práce ve skladech Amazonu nebo na různé krátkodobé brigády. Třeba v Jacksonu v roce 2021 jen čtyři z deseti absolventů středních škol šli hned na vysokou školu, ještě v roce 2019 to bylo šest z deseti. To je více než v průměru v celých USA.

Devatenáctiletý Daniel Moody pracuje jako instalatér nedaleko Jacksonu ve vznikající továrně automobilky Ford. Vydělá si 24 dolarů (asi 535 korun) za hodinu a je rád, že nešel na vysokou školu. "Když bych po střední škole šel na vysokou, byl bych na dně," říká. "Peníze, které si vyděláme tady, se nedají vydělat, když se snažíte chodit na vysokou," dodává.

Před příchodem pandemie se počty studujících na vysokých školách po celé desítky let zvyšovaly, s covidem-19 se to ale změnilo. Ubylo jich, i když celkové počty absolventů středních škol rostly a i když šlo o období ekonomického zmatku, kdy obvykle přibývá více lidí ve vyšších stupních vzdělávacího systému.

"Tato generace je jiná," říká Jamia Stokesová ze vzdělávací nadace SCORE. "Jsou pragmatičtější ohledně toho, jak pracují, ohledně toho, jak utrácejí peníze a tráví čas," uvádí.

Většina amerických států stále nemá kompletní aktuální data o počtech vysokoškoláků, ale předběžné údaje jsou znepokojivé. Třeba v Arkansasu podíl absolventů středních škol, kteří šli na vysokou, během pandemie klesl ze 49 na 42 procent. V Indianě se tento podíl mezi lety 2015 a 2020 propadl o 12 procentních bodů a tamní činitelé odpovědní za vzdělání varovali, že "budoucnost státu je v ohrožení". Ještě horší je situace u černošských a hispánských studentů a u mladých lidí z nízkopříjmových rodin.

Někteří doufají, že to nejhorší je už pryč. Počet studentů zapisujících se do prvních ročníků bakalářských cyklů na univerzitách se v roce 2022 oproti předchozímu roku mírně zvýšil. Stále ale zůstává pod úrovní před pandemií. Během ní mnoho studentů propadlo mezerami ve vzdělávacím systému, říká Scott Campbell, ředitel nadace Persist Nashville podporující lidi usilující o dosažení vysokoškolského titulu. Někteří středoškoláci měli dojem, že toho dost neumí, a necítili se být připraveni na vysokoškolská studia. Jiní ztratili přístup k poradcům, kteří by jim pomohli s přihláškou na vysokou školu a s komplikovaným procesem, jakým je podání žádosti o federální podporu pro studenty.

Pokud je v celé věci něco optimistického, potom je to skutečnost, že přibývá mladých lidí, kteří mají zájem o jiné studijní cykly než jsou bakalářské, které v USA trvají čtyři roky. V některých státech roste poptávka po učebních řemeslných oborech, které jsou zakončeny různými certifikáty. Podle údajů ministerstva práce se po propadu v roce 2020 počty nových učňů dostaly skoro na úroveň před pandemií.

Související

Írán, ilustrační foto Původní zpráva

USA a Írán si vzájemně vyhrožují. Hrozba střetu není bezprostřední, uklidňuje expert

Slovní přestřelky mezi Teheránem a Washingtonem nabírají na ostrosti a svět s obavami sleduje, zda se nenaplňuje scénář ozbrojeného střetu. Zatímco americký prezident Donald Trump varoval Írán před možným bombardováním, pokud nepřistoupí na přímá jednání o jaderné dohodě, íránské vedení reagovalo po svém – uvedlo své raketové jednotky do stavu bojové pohotovosti.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Školství Vysoké školy

Aktuálně se děje

před 32 minutami

Donald Trump

V USA se bouří proti odsouzení Le Penové. Ozval se i Trump

Prezident Spojených států Donald Trump ostře reagoval na pondělní verdikt francouzského soudu, který zakázal krajně pravicové političce Marine Le Penové kandidovat do veřejných funkcí po dobu pěti let. Trump označil rozhodnutí za „velkou věc“ a vyjádřil pochybnosti o spravedlnosti procesu.

před 49 minutami

Jakub Menšík

Životní úspěch tenisty Menšíka. Ve finále turnaje Masters v Miami porazil svůj vzor Djokoviče

Životní cesta tenisty Jakuba Menšíka turnajem v Miami byla završena tím nejlepším možným způsobem. Uspěl nakonec ve finále, když v něm dokázal porazit svůj vzor Srba Novaka Djokoviče dvakrát 7:6. Pro teprve devatenáctiletého českého talenta se jedná o první velké vítězství na okruhu ATP a díky němu ve světovém žebříčku poskočil na pro zatím nejlepší umístění v kariéře, tedy na 24. místo. Menšík se mimochodem stal také prvním českým tenistou od roku 2005, který ovládl turnaj kategorie Masters 1000. Tehdy se to podařilo Tomáši Berdychovi.

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml se poprvé vyjádřil ke slovům Trumpa, že je naštvaný na Putina

Rusko i nadále udržuje pracovní vztahy se Spojenými státy, přestože americký prezident Donald Trump v nedávném rozhovoru uvedl, že je „rozčílený“ a „naštvaný“ na ruského prezidenta Vladimira Putina. V prvním oficiálním vyjádření k Trumpovým výrokům se Kreml pokusil napětí mezi oběma lídry zmírnit.

včera

Elon Musk

Muska verdikt soudu nad Le Penovou vytočil: Standardní taktika po celém světě

Verdikt francouzského soudu, který vyloučil Marine Le Penovou z prezidentských voleb v roce 2027 kvůli jejímu odsouzení za zpronevěru, vyvolal ostrou reakci nejen ve Francii, ale i ve Spojených státech. Mezi nejhlasitější kritiky rozhodnutí patří Elon Musk, technologický magnát a důležitý poradce prezidenta USA Donalda Trumpa.

včera

včera

včera

Švédsko, ilustrační foto

Švédové oznámili obří balíček pomoci Ukrajině

Švédsko oznámilo další rozsáhlý balík vojenské pomoci pro Ukrajinu v hodnotě 1,6 miliardy dolarů. Nová podpora se zaměří na posílení protivzdušné obrany, dělostřelectva, satelitní komunikace a námořních kapacit. Švédsko se díky této sumě stává osmým největším přispěvatelem do obranného úsilí Kyjeva.

včera

včera

Marine Le Pen, předsedkyně Národní fronty (NF)

Čtyři roky vězení, milionové pokuty, konec kanditatury. Le Penová si u soudu vyslechla trest

V Paříži padl rozsudek, který může zásadně změnit politickou budoucnost Francie. Marine Le Pen, klíčová postava krajní pravice a lídryně strany Národní sdružení (RN), byla shledána vinnou ze zpronevěry finančních prostředků Evropské unie. Soud jí vyměřil pětiletý zákaz výkonu veřejné funkce, čtyřletý trest odnětí svobody, z toho dva roky podmíněně s domácím vězením, a pokutu ve výši 100 000 eur (cca 2,5 milionu korun). Verdikt je pro Le Pen drtivou ranou, neboť byla favoritkou prezidentských voleb v roce 2027.

včera

Írán, ilustrační foto

USA a Írán si vzájemně vyhrožují. Hrozba střetu není bezprostřední, uklidňuje expert

Slovní přestřelky mezi Teheránem a Washingtonem nabírají na ostrosti a svět s obavami sleduje, zda se nenaplňuje scénář ozbrojeného střetu. Zatímco americký prezident Donald Trump varoval Írán před možným bombardováním, pokud nepřistoupí na přímá jednání o jaderné dohodě, íránské vedení reagovalo po svém – uvedlo své raketové jednotky do stavu bojové pohotovosti.

včera

včera

včera

Donald Trump

Den osvobození se blíží a světu dochází trpělivost. Středa může vše změnit, Trumpovi to je ale jedno

Americký prezident Donald Trump se chystá vsadit úspěch svého druhého funkčního období, ekonomiku a osobní finance milionů Američanů na svou dlouhodobou víru, že cla mohou Spojeným státům vrátit zlatou éru bohatství a nezávislosti. Ve středu 2. dubna má vstoupit v platnost tzv. „Den osvobození“ – Trumpův plán na zavedení recipročních cel proti státům, které uvalují cla na americké zboží. Tento zásah do globálního obchodního systému by mohl ovlivnit každého Američana a zvýšit ceny v době, kdy jsou rodinné rozpočty již tak napjaté.

včera

Soud uznal Le Penovou vinnou ze zneužití evropských fondů

Francouzská krajně pravicová politička Marine Le Penová byla shledána vinnou ze zneužití evropských fondů k financování své strany Národní sdružení (RN). Tento verdikt by ji mohl diskvalifikovat z účasti v prezidentských volbách v roce 2027. Soudce podle BBC zatím neoznámil, jaký trest Le Penová dostane.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy