FT: Ruská raketa, která zasáhla dětskou nemocnici v Kyjevě, měla západní součástky

Podle Financial Times byla ruská raketa, která na začátku týdne zasáhla dětskou nemocnici Okhmatdyt, vybavana součástkami západní produkce.

Střela Kh-101, která 8. června zasáhla kyjevskou centrální dětskou nemocnici Okhmatdyt, byla vysoce přesnou řízenou zbraní, nejpokročilejší ruskou taktickou střelou s plochou dráhou letu. Útok na ukrajinský dětský léčebný ústav číslo jedna zabil dva zdravotníky a zranil 50 lidí; jeden zraněných chlapců později na následky zemřel. Střela Kh-101, vypouštěná ze strategických bombardérů Tu-95MS, nese 450 kg výbušnin a dosahuje přesnosti 5-20 metrů. Její letové trasy jsou naprogramovány s velkým předstihem, což naznačuje, že útok na Okhmatdyt nebyl náhodným incidentem, ale plánovaným ruským válečným aktem. Informuje Euromaidan Press.

Moskva tvrdí, že škody v Kyjevě způsobila ukrajinská protivzdušná obrana, i když video očitých svědků ukazuje křídla, nos, trup a vnější motor střely, což jsou typické prvky Kh-101.

Tato ruská střela, která zasáhla kyjevskou dětskou nemocnici, jak uved americký deník Financial Times obsahuje podle expertů a ukrajinských představitelů součástky západní výroby, což ukazuje na úspěch Kremlu v obcházení sankcí.

Střela Kh-101 zachycená na videu těsně před dopadem na onkologickou nemocnici, je jednou z nejpokročilejších ruských řízených střel a klíčovou součástí intenzivních náletů Kremlu proti Ukrajině. Rusko nyní vyrábí téměř osmkrát více těchto střel než před zahájením rozsáhlé invaze na Ukrajinu v roce 2022, přičemž stále závisí na součástkách ze západních zemí, zejména z USA, píše deník Financial Times.

„Západní technologie jim umožňuje stavět tyto chytřejší rakety, které umožňují jejich teroristickým útokům překonat naši bojující protivzdušnou obranu,“ uvedla podle webu RBK-Ukraine vedoucí výzkumu sankcí v Institutu KSE v Kyjevě Olena Bilousová.

Sankce sice Rusko odřízly od některých vyspělých komponent, ale obranný sektor Kremlu se obrátil na mikroprocesory a další pokročilé technologie, které nejsou určeny pro vojenské použití.

Ukrajinská analýza střely Kh-101, zveřejněná v lednu, odhalila přítomnost 16 elektronických součástek západní výroby. Dvě z těchto komponent vyrobila švýcarská společnost STMicroelectronics, zatímco zbytek pochází od amerických výrobců čipů, jako jsou Texas Instruments, Analog Devices a Intel. Tyto součástky jsou primárně určeny pro civilní použití a některé z nich jsou již značně staré.

Analýza záznamů ruských zakázek Financial Times ukazuje, jak se ruským společnostem v roce 2023 podařilo získat identické díly prostým nákupem na volném trhu a jejich dovozem přes Čínu. Ačkoli ruské dokumenty uvádějí, že díly pocházejí od západních výrobců, všechny byly ve skutečnosti vyrobeny v Číně, Malajsii, na Filipínách, na Tchaj-wanu nebo v Thajsku.

Podle zprávy britského obranného think-tanku Royal United Services Institute (RUSI) vzrostla výroba střel Kh-101 osminásobně z 56 v roce 2021 na 420 v loňském roce. Zpráva RUSI z roku 2022 také uvádí, že střela Kh-101 obsahuje 31 zahraničních komponentů, včetně dílů vyrobených společnostmi jako Intel Corporation a Xilinx vlastněnou AMD.

Odborníci však pro Financial Times uvedli, že pašované součástky, které nejsou určeny pro vojenské použití, způsobují, že až 20 % ruských střel s plochou dráhou letu selže, což může vést až k úplnému selhání odpálení.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj měl v plánu tento týden na summitu NATO ve Washingtonu nastolit otázku západních komponentů v ruských raketách, uvedl pro Financial Times expert prezidentské kanceláře na sankce Vladyslav Vlasiuk.

Západní komponenty uvnitř Kh-101 a společnosti, které je vyrábějí. Infographcis od Euromaidan Press na základě výzkumu Trap Aggressor a Kyjevské ekonomické školy. Západní komponenty uvnitř Kh-101 a společnosti, které je vyrábějí. Infographcis od Euromaidan Press na základě výzkumu Trap Aggressor a Kyjevské ekonomické školy. Foto: Euromaidan Press

Západní komponenty v ruské střele Kh-101

Střela Kh-101 obsahuje nejméně 28 zahraničních komponentů, jak uvádí Trap Aggressor Research a databáze KSE:

5  Německá výroba  Infineon Technologies  (Cypress Semiconductor) (zůstala v Rusku): Počítačový hardware, CMOS statická RAM , 32-megabitový flash paměťový čip (systém SN-99), Memory-SRAM a paměť.

18  amerických  komponent, včetně:
5 od  Texas Instruments (vlevo Rusko): Přepínač řadicí sběrnice (CBTD16210, přijímače čtyř diferenciálních linek (DS26C32ATM CMOS), integrované obvody, čip Memory ram, obousměrný transceiver).
3 od  Analog Devices (spolu se dvěma od Analog Devices (Linear Technology Corporation)); oba pozastavili provoz, ale úplně se stáhli z Ruska: Multiprotokolový transceiver, vyrobený 12bitový A/D převodník (systém SN-99), vzorkovací převodník Micropower).
2 od  Integrated Device Technology (žádná data): 64bitový mikroprocesor, spouštěč Schmitt
2 od  Intelu (vlevo Rusko): Procesor, Mikroprocesor
1 od  Advanced Micro Devices (Xilinx) (zůstal v Rusku): Field-programable gate array
1 od  Anderson Electronics (žádná data): Oscilátory krystalových hodin
1 od  Microchip Technology (vlevo Rusko): Integrované obvody
1 od  Motoroly (vlevo Rusko): Regulátor napětí
1 od  Vicor (zůstal v Rusku): DC-DC měnič
1 od  Zilog (žádná data): Komunikační ovladač

2 komponenty vyrobené v Nizozemsku:
1 od NXP Semiconductors (Philips Semiconductor) (zůstal v Rusku): řazení přepínače sběrnice
1 od  Nexperia (zůstal v Rusku): autobusový transceiver

2 komponenty vyrobené ve Švýcarsku společností STMicroelectronics (zůstalo v Rusku): Čtyřkolový plochý balíček a 44vodičový tenký čtyřkolový plochý obal

1 Tchaj-wan – výrobce  Vbsemi (žádná data): Mosfet

Počet komponent může být mnohem vyšší. Výzkum skupiny Yermak-Mc Faul o sankcích říká, že uvnitř rakety Kh-101 je 53 typů elektronických řídicích jednotek zahraniční výroby. Databáze Trap Aggressor však obsahuje těchto 28.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy