FT: Ruská raketa, která zasáhla dětskou nemocnici v Kyjevě, měla západní součástky

Podle Financial Times byla ruská raketa, která na začátku týdne zasáhla dětskou nemocnici Okhmatdyt, vybavana součástkami západní produkce.

Střela Kh-101, která 8. června zasáhla kyjevskou centrální dětskou nemocnici Okhmatdyt, byla vysoce přesnou řízenou zbraní, nejpokročilejší ruskou taktickou střelou s plochou dráhou letu. Útok na ukrajinský dětský léčebný ústav číslo jedna zabil dva zdravotníky a zranil 50 lidí; jeden zraněných chlapců později na následky zemřel. Střela Kh-101, vypouštěná ze strategických bombardérů Tu-95MS, nese 450 kg výbušnin a dosahuje přesnosti 5-20 metrů. Její letové trasy jsou naprogramovány s velkým předstihem, což naznačuje, že útok na Okhmatdyt nebyl náhodným incidentem, ale plánovaným ruským válečným aktem. Informuje Euromaidan Press.

Moskva tvrdí, že škody v Kyjevě způsobila ukrajinská protivzdušná obrana, i když video očitých svědků ukazuje křídla, nos, trup a vnější motor střely, což jsou typické prvky Kh-101.

Tato ruská střela, která zasáhla kyjevskou dětskou nemocnici, jak uved americký deník Financial Times obsahuje podle expertů a ukrajinských představitelů součástky západní výroby, což ukazuje na úspěch Kremlu v obcházení sankcí.

Střela Kh-101 zachycená na videu těsně před dopadem na onkologickou nemocnici, je jednou z nejpokročilejších ruských řízených střel a klíčovou součástí intenzivních náletů Kremlu proti Ukrajině. Rusko nyní vyrábí téměř osmkrát více těchto střel než před zahájením rozsáhlé invaze na Ukrajinu v roce 2022, přičemž stále závisí na součástkách ze západních zemí, zejména z USA, píše deník Financial Times.

„Západní technologie jim umožňuje stavět tyto chytřejší rakety, které umožňují jejich teroristickým útokům překonat naši bojující protivzdušnou obranu,“ uvedla podle webu RBK-Ukraine vedoucí výzkumu sankcí v Institutu KSE v Kyjevě Olena Bilousová.

Sankce sice Rusko odřízly od některých vyspělých komponent, ale obranný sektor Kremlu se obrátil na mikroprocesory a další pokročilé technologie, které nejsou určeny pro vojenské použití.

Ukrajinská analýza střely Kh-101, zveřejněná v lednu, odhalila přítomnost 16 elektronických součástek západní výroby. Dvě z těchto komponent vyrobila švýcarská společnost STMicroelectronics, zatímco zbytek pochází od amerických výrobců čipů, jako jsou Texas Instruments, Analog Devices a Intel. Tyto součástky jsou primárně určeny pro civilní použití a některé z nich jsou již značně staré.

Analýza záznamů ruských zakázek Financial Times ukazuje, jak se ruským společnostem v roce 2023 podařilo získat identické díly prostým nákupem na volném trhu a jejich dovozem přes Čínu. Ačkoli ruské dokumenty uvádějí, že díly pocházejí od západních výrobců, všechny byly ve skutečnosti vyrobeny v Číně, Malajsii, na Filipínách, na Tchaj-wanu nebo v Thajsku.

Podle zprávy britského obranného think-tanku Royal United Services Institute (RUSI) vzrostla výroba střel Kh-101 osminásobně z 56 v roce 2021 na 420 v loňském roce. Zpráva RUSI z roku 2022 také uvádí, že střela Kh-101 obsahuje 31 zahraničních komponentů, včetně dílů vyrobených společnostmi jako Intel Corporation a Xilinx vlastněnou AMD.

Odborníci však pro Financial Times uvedli, že pašované součástky, které nejsou určeny pro vojenské použití, způsobují, že až 20 % ruských střel s plochou dráhou letu selže, což může vést až k úplnému selhání odpálení.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj měl v plánu tento týden na summitu NATO ve Washingtonu nastolit otázku západních komponentů v ruských raketách, uvedl pro Financial Times expert prezidentské kanceláře na sankce Vladyslav Vlasiuk.

Západní komponenty uvnitř Kh-101 a společnosti, které je vyrábějí. Infographcis od Euromaidan Press na základě výzkumu Trap Aggressor a Kyjevské ekonomické školy. Západní komponenty uvnitř Kh-101 a společnosti, které je vyrábějí. Infographcis od Euromaidan Press na základě výzkumu Trap Aggressor a Kyjevské ekonomické školy. Foto: Euromaidan Press

Západní komponenty v ruské střele Kh-101

Střela Kh-101 obsahuje nejméně 28 zahraničních komponentů, jak uvádí Trap Aggressor Research a databáze KSE:

5  Německá výroba  Infineon Technologies  (Cypress Semiconductor) (zůstala v Rusku): Počítačový hardware, CMOS statická RAM , 32-megabitový flash paměťový čip (systém SN-99), Memory-SRAM a paměť.

18  amerických  komponent, včetně:
5 od  Texas Instruments (vlevo Rusko): Přepínač řadicí sběrnice (CBTD16210, přijímače čtyř diferenciálních linek (DS26C32ATM CMOS), integrované obvody, čip Memory ram, obousměrný transceiver).
3 od  Analog Devices (spolu se dvěma od Analog Devices (Linear Technology Corporation)); oba pozastavili provoz, ale úplně se stáhli z Ruska: Multiprotokolový transceiver, vyrobený 12bitový A/D převodník (systém SN-99), vzorkovací převodník Micropower).
2 od  Integrated Device Technology (žádná data): 64bitový mikroprocesor, spouštěč Schmitt
2 od  Intelu (vlevo Rusko): Procesor, Mikroprocesor
1 od  Advanced Micro Devices (Xilinx) (zůstal v Rusku): Field-programable gate array
1 od  Anderson Electronics (žádná data): Oscilátory krystalových hodin
1 od  Microchip Technology (vlevo Rusko): Integrované obvody
1 od  Motoroly (vlevo Rusko): Regulátor napětí
1 od  Vicor (zůstal v Rusku): DC-DC měnič
1 od  Zilog (žádná data): Komunikační ovladač

2 komponenty vyrobené v Nizozemsku:
1 od NXP Semiconductors (Philips Semiconductor) (zůstal v Rusku): řazení přepínače sběrnice
1 od  Nexperia (zůstal v Rusku): autobusový transceiver

2 komponenty vyrobené ve Švýcarsku společností STMicroelectronics (zůstalo v Rusku): Čtyřkolový plochý balíček a 44vodičový tenký čtyřkolový plochý obal

1 Tchaj-wan – výrobce  Vbsemi (žádná data): Mosfet

Počet komponent může být mnohem vyšší. Výzkum skupiny Yermak-Mc Faul o sankcích říká, že uvnitř rakety Kh-101 je 53 typů elektronických řídicích jednotek zahraniční výroby. Databáze Trap Aggressor však obsahuje těchto 28.

Související

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj poprvé mluvil s Ficem, který podle něj podceňuje Putina

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se poprvé setkal se slovenským premiérem Robertem Firem (Smer-SD) a řekl mu mnoho věcí. Prozradil to na tiskové konferenci s novým generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem. Slovensko by mělo Ukrajině pomáhat, jinak pocítí, čeho je schopen ruský prezident Vladimir Putin, varoval Zelenskyj. 

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj poprvé mluvil s Ficem, který podle něj podceňuje Putina

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se poprvé setkal se slovenským premiérem Robertem Firem (Smer-SD) a řekl mu mnoho věcí. Prozradil to na tiskové konferenci s novým generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem. Slovensko by mělo Ukrajině pomáhat, jinak pocítí, čeho je schopen ruský prezident Vladimir Putin, varoval Zelenskyj. 

včera

Dokonalý cizinec

Filmy a seriály týdne: Katastrofické natáčení, potoky krve a dějiny českého filmu

V pravidelných týdenních tipech vybíráme pět nejzajímavějších filmů a seriálů, kterých se tento týden můžete dočkat v kinech, na VOD, případně v televizi. Tento týden můžete vyrazit na fyzickou jízdu o tom, co všechno jsme ochotni zaplatit za slávu, doma pan na vás čeká satirický seriál z filmařského prostředí či novinka Alfonsa Cuaróna.

včera

Ilustrační fotografie.

Češi s Ukrajinou jen remizovali. V Lize národů vedou skupinu

Po páteční domácí výhře nad Albánií (2:0) se v pondělí večer družina trenéra Ivana Haška představila v dalším zápase fotbalové Ligy národů v polské Vratislavi proti Ukrajině. Češi měli jistě v úmyslu přinejmenším výsledkově navázat na poslední měsíc starý vzájemný duel v Praze, kde vyhráli 3:2. Duel začal nadějně, když v 18. minutě svou premiérovou trefu v reprezentaci zaznamenal Lukáš Červ. Do druhé půle nastoupili Češi s tím, že chtějí vedení udržet a ideálně ještě navýšit. Krátce po návratu z kabiny ale zahrál navrátilec Krejčí nešťastně rukou v šestnáctce a z následné penalty na konečných 1:1 srovnal Dovbyk. I přes tuto remízu se ale Češi mohou těšit z prvního místa ve skupině.

včera

včera

Jahjá Sinvár, šéf Hamásu v Gaze zvaný

Potvrzeno. Izraelci zabili šéfa Hamásu Sinvára

Podle nejmenovaných představitelů palestinského radikálního hnutí Hamás existují důkazy, které naznačují, že vůdce Hamásu Jahjá Sinvár mohl být zabit při izraelském útoku v Pásmu Gazy. O této možnosti informoval francouzský deník Le Figaro.

včera

Sídlo Evropského parlamentu

Summit EU v závěrech o Ukrajině zcela vynechal Zelenského vítězný plán

Ve čtvrtek skončily v Bruselu diskuse lídrů členských zemí EU o Ukrajině. Ačkoli ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj představil svůj „plán vítězství“, jeho návrh nebyl detailně projednán. Přesto několik států, včetně Česka, Dánska a Nizozemska, oznámilo, že budou pokračovat v dodávkách munice pro Ukrajinu i v roce 2025.

včera

včera

včera

včera

Jahjá Sinvár, šéf Hamásu v Gaze zvaný

Izraelci možná zabili hlavu Hamásu Sinvára

Izraelská armáda prověřuje možnost, že jedním ze tří militantů zabitých nedávno při izraelské ofenzivě v Pásmu Gazy mohl být vůdce palestinského militantního hnutí Hamás, Jahjá Sinvár. Informaci ve čtvrtek přinesl server Times of Israel.

včera

Olaf Scholz

Spor o azylovou reformu: Scholz o ní pochybuje, Česko nabízí pomoc

Německý kancléř Olaf Scholz ve čtvrtek při příchodu na summit Evropské unie v Bruselu vyzval k urychlení reformy azylového systému EU. Migrace je hlavním tématem tohoto summitu, a Scholz zároveň vyjádřil pochybnosti o efektivitě plánovaných přijímacích center mimo EU.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Počasí v Evropě se otepluje nejrychleji na světě a EU s tím nic nedělá, varují auditoři

Politika Evropské unie zaměřená na přizpůsobení se změnám klimatu nemusí být dostatečně rychlá a efektivní, aby držela krok s rostoucími extrémy počasí. Vlny veder, sucha a záplavy jsou stále častější a závažnější, což má značné ekonomické důsledky. Evropský účetní dvůr (EÚD) ve své středeční zprávě upozornil na nedostatky v zavádění adaptačních opatření.

včera

včera

včera

Rutte sebral Zelenskému vítr z plachet. Jeho vítězný plán NATO nepodpoří

V Bruselu se ve čtvrtek sešli ministři obrany členských zemí NATO na dvoudenních jednáních, která se zaměřují především na válku na Ukrajině a budoucnost obranného průmyslu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy