Ruská stíhačka se srazila s americkým dronem, USA si předvolaly velvyslance, Moskva to popřela

Nad Černým mořem se dnes zřítil americký víceúčelový dron MQ-9 Reaper. Podle americké armády se tak stalo poté, co letoun v mezinárodním vzdušném prostoru srazil ruský bojový letoun Su-27. Rusko to popřelo a uvedlo, že dron spadl v důsledku neopatrného manévrování. Washington zničení amerického bezpilotního letounu připisuje nebezpečnému jednání ruské strany a ministerstvo zahraničí Spojených států si kvůli incidentu předvolalo ruského velvyslance v zemi.

"Náš letoun MQ-9 prováděl rutinní operace v mezinárodním vzdušném prostoru, když ho zaměřil a zasáhl ruský bojový letoun. Vedlo to ke zřícení a ztrátě MQ-9," uvedl podle agentur generál amerického letectva James Hecker, který má na starosti operace ve zmíněné oblasti.

Mluvčí Bílého domu John Kirby řekl, že o incidentu byl informován prezident Joe Biden. Uvedl také, že takové události se stávají, ale že tato je jiná, protože byla "nebezpečná a neprofesionální" a vedla ke zřícení amerického bezpilotního letounu. Dodal, že v "tomto ohledu jde o ojedinělý incident". Americké ministerstvo zahraničí dá ruským představitelům najevo svoje znepokojení.

Drony MQ-9 Reaper jsou víceúčelová bezpilotní letadla s dlouhou výdrží ve vzduchu, operují ve středních výškách. Jsou určené hlavně k ničení mobilních pozemních cílů, ale díky celému spektru moderních senzorů a komunikačních nástrojů jsou využívány i k průzkumu.

Podle americké armády dvě ruské stíhačky prováděly manévr s cílem dron odchytit, přičemž jedna z nich zasáhla jeho vrtuli. Američané následně vzhledem k jeho poškození a vzhledem k tomu, že byl neovladatelný, způsobili pád svého vlastního stroje.

Už před kolizí vypouštěly ruské letouny na dron palivo zřejmě ve snaze poškodit ho nebo mu znemožnit orientaci a nalétávaly před něj. V blízkosti dronu se pohybovaly asi 30 až 40 minut a kolize se stala v 07:03 SEČ, řekl mluvčí Pentagonu Pat Ryder. Ruská stíhačka podle něj zřejmě při kolizi také utrpěla škody, společně s druhým letounem pak přistála. Kde to bylo, neuvedl. Řekl, že Rusové zničený americký dron nezískali.

"Letouny Spojených států a jejich spojenců budou i nadále operovat v mezinárodním vzdušném prostoru a vyzýváme Rusy, aby se chovali profesionálně a bezpečně," řekl Hecker.

Podle americké armády jde o další z řady nebezpečných akcí ruských pilotů vůči americkým a spojeneckým letounům v mezinárodním vzdušném prostoru, včetně oblasti Černého moře. Spojené státy varují, že toto agresivní chování ruských pilotů je nebezpečné a může vést k chybnému vyhodnocení situace a k nechtěné eskalaci. Agentura DPA připomíná, že vzhledem k ruské válce proti Ukrajině je situace v této části Evropy mimořádně napjatá a panují velké obavy z případné přímé vojenské konfrontace mezi Spojenými státem a Ruskem. Spojené státy poskytují Ukrajině vojenskou pomoc, nicméně jednoznačně vylučují, že by do tohoto konfliktu nasadily svoji armádu.

USA si kvůli incidentu s americkým dronem předvolaly velvyslance Ruska

Ministerstvo zahraničí Spojených států si kvůli dnešnímu leteckému incidentu s účastí ruských stíhaček a amerického dronu nad Černým mořem předvolalo ruského velvyslance Anatolije Antonova. Informoval o tom mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price.

Spojené státy jsou podle ministerstva zahraničí v přímém kontaktu s vysoce postavenými ruskými činiteli, aby jim dali najevo protest v souvislosti s tímto incidentem. Americká velvyslankyně v Rusku se podle Price kvůli incidentu obrátila na tamní ministerstvo zahraničí se "silnou zprávou" a američtí činitelé o něm informovali spojence a partnery Washingtonu.

Spojené státy dron nad Černým mořem ztratily v době nebývalého napětí ve vztazích s Moskvou. Vztahy obou mocností jsou na bodu mrazu kvůli ruské invazi na Ukrajinu.

Moskva: Dron USA spadl kvůli manévrování, s ruskými stíhačkami nebyl v kontaktu

Rusko popřelo, že by se jeho stíhačky dnes dostaly do kontaktu s americkým dronem, který se zřítil nad Černým mořem, a dodalo, že proti bezpilotnímu letounu nepoužily ani své palubní zbraně. Americký stroj spadl v důsledku prudkého manévrování, uvedlo podle agentury TASS ruské ministerstvo obrany. Armáda Spojených států dříve uvedla, že ruský bojový letoun Su-27 se srazil s americkým průzkumným dronem MQ-9 Reaper a zasáhl jeho vrtuli.

"V důsledku ostrého manévrování kolem 09:30 moskevského času přešel dron MQ-9 do nekontrolovaného letu se ztrátou výšky a narazil do vodní hladiny. Ruské stíhačky nepoužily palubní zbraně, nedostaly se do kontaktu s dronem a bezpečně se vrátily na domovské letiště," citoval TASS z vyjádření ruského ministerstva.

Dron byl podle americké armády při incidentu zničen. Incident se podle ní stal kvůli "nebezpečnému a neprofesionálnímu" chování ruské strany.

Ruské ministerstvo podle agentury RIA Novosti dále uvedlo, že incident se odehrál poblíž Krymu. Ukrajinský poloostrov Rusko v roce 2014 v rozporu s mezinárodním právem anektovalo. Americký bezpilotní letoun podle Moskvy letěl s vypnutými odpovídači směrem k ruským hranicím, do vzduchu byly proto vyslány stíhačky.

Související

Více souvisejících

Ruská armáda SU-27

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy