Ruská stíhačka se srazila s americkým dronem, USA si předvolaly velvyslance, Moskva to popřela

Nad Černým mořem se dnes zřítil americký víceúčelový dron MQ-9 Reaper. Podle americké armády se tak stalo poté, co letoun v mezinárodním vzdušném prostoru srazil ruský bojový letoun Su-27. Rusko to popřelo a uvedlo, že dron spadl v důsledku neopatrného manévrování. Washington zničení amerického bezpilotního letounu připisuje nebezpečnému jednání ruské strany a ministerstvo zahraničí Spojených států si kvůli incidentu předvolalo ruského velvyslance v zemi.

"Náš letoun MQ-9 prováděl rutinní operace v mezinárodním vzdušném prostoru, když ho zaměřil a zasáhl ruský bojový letoun. Vedlo to ke zřícení a ztrátě MQ-9," uvedl podle agentur generál amerického letectva James Hecker, který má na starosti operace ve zmíněné oblasti.

Mluvčí Bílého domu John Kirby řekl, že o incidentu byl informován prezident Joe Biden. Uvedl také, že takové události se stávají, ale že tato je jiná, protože byla "nebezpečná a neprofesionální" a vedla ke zřícení amerického bezpilotního letounu. Dodal, že v "tomto ohledu jde o ojedinělý incident". Americké ministerstvo zahraničí dá ruským představitelům najevo svoje znepokojení.

Drony MQ-9 Reaper jsou víceúčelová bezpilotní letadla s dlouhou výdrží ve vzduchu, operují ve středních výškách. Jsou určené hlavně k ničení mobilních pozemních cílů, ale díky celému spektru moderních senzorů a komunikačních nástrojů jsou využívány i k průzkumu.

Podle americké armády dvě ruské stíhačky prováděly manévr s cílem dron odchytit, přičemž jedna z nich zasáhla jeho vrtuli. Američané následně vzhledem k jeho poškození a vzhledem k tomu, že byl neovladatelný, způsobili pád svého vlastního stroje.

Už před kolizí vypouštěly ruské letouny na dron palivo zřejmě ve snaze poškodit ho nebo mu znemožnit orientaci a nalétávaly před něj. V blízkosti dronu se pohybovaly asi 30 až 40 minut a kolize se stala v 07:03 SEČ, řekl mluvčí Pentagonu Pat Ryder. Ruská stíhačka podle něj zřejmě při kolizi také utrpěla škody, společně s druhým letounem pak přistála. Kde to bylo, neuvedl. Řekl, že Rusové zničený americký dron nezískali.

"Letouny Spojených států a jejich spojenců budou i nadále operovat v mezinárodním vzdušném prostoru a vyzýváme Rusy, aby se chovali profesionálně a bezpečně," řekl Hecker.

Podle americké armády jde o další z řady nebezpečných akcí ruských pilotů vůči americkým a spojeneckým letounům v mezinárodním vzdušném prostoru, včetně oblasti Černého moře. Spojené státy varují, že toto agresivní chování ruských pilotů je nebezpečné a může vést k chybnému vyhodnocení situace a k nechtěné eskalaci. Agentura DPA připomíná, že vzhledem k ruské válce proti Ukrajině je situace v této části Evropy mimořádně napjatá a panují velké obavy z případné přímé vojenské konfrontace mezi Spojenými státem a Ruskem. Spojené státy poskytují Ukrajině vojenskou pomoc, nicméně jednoznačně vylučují, že by do tohoto konfliktu nasadily svoji armádu.

USA si kvůli incidentu s americkým dronem předvolaly velvyslance Ruska

Ministerstvo zahraničí Spojených států si kvůli dnešnímu leteckému incidentu s účastí ruských stíhaček a amerického dronu nad Černým mořem předvolalo ruského velvyslance Anatolije Antonova. Informoval o tom mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price.

Spojené státy jsou podle ministerstva zahraničí v přímém kontaktu s vysoce postavenými ruskými činiteli, aby jim dali najevo protest v souvislosti s tímto incidentem. Americká velvyslankyně v Rusku se podle Price kvůli incidentu obrátila na tamní ministerstvo zahraničí se "silnou zprávou" a američtí činitelé o něm informovali spojence a partnery Washingtonu.

Spojené státy dron nad Černým mořem ztratily v době nebývalého napětí ve vztazích s Moskvou. Vztahy obou mocností jsou na bodu mrazu kvůli ruské invazi na Ukrajinu.

Moskva: Dron USA spadl kvůli manévrování, s ruskými stíhačkami nebyl v kontaktu

Rusko popřelo, že by se jeho stíhačky dnes dostaly do kontaktu s americkým dronem, který se zřítil nad Černým mořem, a dodalo, že proti bezpilotnímu letounu nepoužily ani své palubní zbraně. Americký stroj spadl v důsledku prudkého manévrování, uvedlo podle agentury TASS ruské ministerstvo obrany. Armáda Spojených států dříve uvedla, že ruský bojový letoun Su-27 se srazil s americkým průzkumným dronem MQ-9 Reaper a zasáhl jeho vrtuli.

"V důsledku ostrého manévrování kolem 09:30 moskevského času přešel dron MQ-9 do nekontrolovaného letu se ztrátou výšky a narazil do vodní hladiny. Ruské stíhačky nepoužily palubní zbraně, nedostaly se do kontaktu s dronem a bezpečně se vrátily na domovské letiště," citoval TASS z vyjádření ruského ministerstva.

Dron byl podle americké armády při incidentu zničen. Incident se podle ní stal kvůli "nebezpečnému a neprofesionálnímu" chování ruské strany.

Ruské ministerstvo podle agentury RIA Novosti dále uvedlo, že incident se odehrál poblíž Krymu. Ukrajinský poloostrov Rusko v roce 2014 v rozporu s mezinárodním právem anektovalo. Americký bezpilotní letoun podle Moskvy letěl s vypnutými odpovídači směrem k ruským hranicím, do vzduchu byly proto vyslány stíhačky.

Související

Více souvisejících

Ruská armáda SU-27

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 57 minutami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

OSN spočítala, jak dlouho potrvá renovace Pásma Gazy

Zástupce OSN ve svém pátečním prohlášení upozornil, že odstraňování obrovského množství trosek včetně nevybuchlé munice z palestinského Pásma Gazy bude trvat přibližně 14 let.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy