Rusko a Bělorusko by na olympiádě nemělo být vůbec, myslí si Rada Evropy

Parlamentní shromáždění Rady Evropy (PZ RE) podporuje úplný zákaz účasti ruských a běloruských sportovců na olympijských hrách (OH) v Paříži. Prohlásil to ve středu předseda PZ RE Theodoros Rusopulos.

Rusopulos ve zprávě pro média uvedl, že ke své výzvě dospěl po úterním rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru (MOV) neumožnit ruským a běloruským sportovcům zúčastnit se otevíracího ceremoniálu olympijských her v Paříži a také po reakci deseti olympijských vítězů, aby podpořilo bojkot ruských a běloruských sportovců na olympiádě.

Dodal, že olympijské hry se zrodily v jeho zemi asi před 3000 lety první olympijské hry moderní éry se konaly v Aténách v roce 1896. Upřesnil, že jde o filozofii, která podporuje respektování a bratrství a že základní principy olympiády jsou proti válce.

"Kladu si proto otázku: měli by sportovci ze země, která napadla jinou, soutěžit na olympijských hrách a hrdě reprezentovat tuto zemi? Můžeme odsoudit Rusko za bombardování ukrajinských civilistů, únosy dětí, mučení vězňů, páchání masakrů a pak tleskat jeho sportovcům? S vědomím , že mnozí z těchto sportovců jsou ve skutečnosti angažováni v ruské armádě a že drtivá většina z nich dostává státní platy? Je toto duch olympismu?" uvedl Rusopulos ve svém prohlášení.

Zdůraznil, že parlamentní shromáždění, které sdružuje poslance ze 46 evropských zemí, se touto otázkou zabývalo při několika příležitostech. Poslanci si vyslechli různorodé názory a už před rokem přijali usnesení s jednoduchou odpovědí: ruští a běloruští sportovci by se neměli zúčastnit pařížské olympiády. Jejich účast by prý byla urážkou ukrajinských sportovců, z nichž mnozí zemřeli v důsledku války a většina z nich nemůže řádně trénovat, jelikož sportovní infrastruktura je zničena.

"Někteří lidé navrhují, aby atleti a sportovci nenesli zodpovědnost za rozhodnutí svých vlád. Nebuďme naivní. Jakékoliv vítězství těchto sportovců, dokonce i pod neutrální vlajkou, by se mohlo slavit a použít jako nástroj propagandy, vytvářející příběh o přijetí a normalizaci vztahů, který bagatelizuje vážnost činů ruské a běloruské vlády," vysvětlil Rusopulos.

Ruský prezident Vladimir Putin tento týden prohlásil, že je nakloněn příměří během nadcházejících olympijských her v Paříži. 

Francouzský prezident Emmanuel Macron během víkendu v rozhovoru pro ukrajinskou televizi potvrdil, že Paříž chce vyzvat Moskvu, aby souhlasila s příměřím po dobu trvání her, připomíná DPA. Olympiáda se uskuteční od 26. července do 11. srpna.

Putin na tiskové konferenci v noci na pondělí řekl, že o takovém návrhu prezidenta Macrona do té doby neslyšel. "V každém případě budeme vždy vycházet ze zájmů Ruska a situace na bojišti," uvedl šéf Kremlu.

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) chce sportovcům z Ruska a Běloruska povolit účast na červencových a srpnových olympijských hrách jako neutrálním sportovcům za přísných podmínek, připomíná DPA. MOV původně zakázal Rusku a jeho spojenci Bělorusku účast na mezinárodních sportovních akcích poté, co Moskva v únoru 2022 spustila invazi na Ukrajinu.

Rozhodnutí MOV vyvolalo kritiku ze strany mnoha zemí, sportovních federací, ukrajinských představitelů i Ruska. Ukrajinský ministr zahraničních věcí Dmytro Kuleba vyjádřil na sociální síti X už v pátek zásadní nesouhlas s verdiktem a v sobotu se vyjádřil oficiálně i resort.

"Členové výkonného výboru Mezinárodního olympijského výboru, kteří přijali toto rozhodnutí, nesou odpovědnost za povzbuzení Ruska a Běloruska, aby pokračovali v ozbrojené agresi proti Ukrajině," uvedlo ukrajinské ministerstvo zahraničních věcí. 

Podle serveru Yahoo Ukrajina nyní zvažuje bojkot olympijských her v Paříži. Uvedl to úřadující ministr sportu Matviy Bidnyi v národní televizi. "Pokud MOV umožní účast příznivcům krvavého ruského režimu, pak bude prakticky nemožné zúčastnit se olympiády v Paříži," řekl Bidnyi.

Ruský ministr sportu Oleg Matycin označil už na jaře výzvu 35 zemí k vyloučení Ruska a Běloruska kvůli invazi na Ukrajinu z olympijských her v roce 2024 za nepřijatelnou.  Podle návrhu MOV by Rusové a Bělorusové mohli v Paříži startovat jako neutrální atleti. Jejich návrat do soutěží zdůvodnil prohlášením Organizace spojených národů, která vyloučení Rusů a Bělorusů označila za diskriminaci.

Prezident MOV Thomas Bach už na jaře při návštěvě mistrovství světa ve sjezdovém lyžování hájil záměr dostat na olympijské hry 2024 v Paříži sportovce z Ruska a Běloruska, proti kterému se v Evropě i v dalších zemích zvedla velká vlna nevole. 

Argumentoval tím, že sport musí respektovat lidská práva všech sportovců. Odmítl, že by se MOV kvůli svému přístupu ocitl na "špatné straně historie". Krátce po ruské invazi na Ukrajinu, která začala takřka před rokem, ale drtivá většina mezinárodních sportovních organizací vyloučila ze svých soutěží sportovce z Ruska i jeho spojence Běloruska.

Související

Více souvisejících

olympiáda Rusko Bělorusko

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 10 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy