Rusko a Ukrajina neválčí pouze na frontě. Oba státy bojují i o přízeň globálního Jihu

Ukrajinský boj o podporu světa trvá už od začátku ruské invazi z února minulého roku. Od té doby uběhl bezmála rok a půl a válka stále trvá. Snaha o získání životně důležité podpory ale nekončí severní polokoulí, důležité slovo v kontextu mezinárodních vztahů mají i africké, latinskoamerické a z velké části asijské země. Kyjev si potřebuje získat globální Jih, což je z řady důvodů velice náročný úkol. 

Podle komentáře zveřejněného serverem The Conversation se Ukrajinci snaží propírat narativ „osvobození od staletého koloniálního útlaku ze strany Ruska a Sovětského svazu a vynucené nadvlády ruského jazyka“. Dalším důležitým narativem je Ukrajina coby „bašta demokratických hodnot a stavění se proti totalitě, která zapustila kořeny v Rusku“.

Zatímco Západ na demokracii a snahu o její prosazování slyší, globální Jih na „dekolonizaci“ už tolik ne. I přesto, že právě tyto země mají s koloniální nadvládou zkušenosti, ať už jde o britskou, francouzskou či španělskou nebo jakoukoli jinou. Řada médií v těchto zemích podporují a vysílají do éteru manipulativní prokremelské zprávy. „Výzkumníci například zjistili, že v některých zemích získalo popularitu ruské tvrzení, že Ukrajinu řídí nacisté,“ píše server.

Například brazilská média proklamovala tvrzení, že americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) zorganizovala roku 2014 na Ukrajině nacistický puč. Jiná, indická publikace, tvrdila, že po oranžové revoluci z roku 2004 se moci na Ukrajině chopili potomci nacistů. Veřejné mínění je v zemích globálního Jihu těmito zprávami ovlivnitelnější, protože nemá takový přístup k jiným západním médiím. Obrázek o situaci na Ukrajině si tak lidé vytvoří z doslova dezinformačních tezí.

Lidé zde vnímají úplně jinak i ukončení války jako takové. Podle Conversation turecké, indické a čínské veřejné mínění stojí za okamžitým ukončením konfliktu i za cenu toho, že Ukrajina ztratí velkou část svého území. Indonésané, Turci a Indové zase pevně stojí za zachováním diplomatických vztahů s Moskvou.

Velkou roli v jejich smýšlení rovněž hraje praxe neutrality z dob studené války. Řada z těchto zemí se přidala k Hnutí nezúčastněných států a drží se bezjaderné politiky. Svůj díl na problému nese i Washington s neúspěšnými taženími v Iráku a Afghánistánu, do kterých přivolal i spojence z Evropy. Některá média poukazují dokonce na „pokrytectví Západu“.

Důležité jsou i drasticky odlišné pohledy na svět. Zatímco západní demokracie jsou znepokojené narušením liberálního demokratického řádu, země globálního Jihu se soustředí na vlastní ekonomické a rozvojové problémy. Trápí je oddlužení, potravinová bezpečnost a dopady změn klimatu.

Nejde ale jen o postavení těchto zemí, svou roli sehrávají Kyjev a Moskva. Rusko si vybudovalo velkou přítomnost v řadě těchto zemí, a zejména v Africe působí soukromá vojenská skupina Wagner. Čínská armáda pro změnu podnikla společné cvičení s armádou Jihoafrické republiky.

A Ukrajina? Ta má vztahy s globálním Jihem slabé, a podle serveru Conversation si toho je velmi dobře vědoma. Oproti Rusku na africkém kontinentu provozuje pouhých deset velvyslanectví, chabou čtvrtinu vůči zastoupení největší země světa. V tuto chvíli Kyjev pracuje na otevření dalších velvyslanectví. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba se vydal na cestu po Africe, jejímž důvodem je především ruské zrušení černomořské obilné dohody, která hrozí přivést země na tomto kontinentu do hluboké potravinové krize.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Brazílie Rusko Ukrajina

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy