Rusko a Ukrajina neválčí pouze na frontě. Oba státy bojují i o přízeň globálního Jihu

Ukrajinský boj o podporu světa trvá už od začátku ruské invazi z února minulého roku. Od té doby uběhl bezmála rok a půl a válka stále trvá. Snaha o získání životně důležité podpory ale nekončí severní polokoulí, důležité slovo v kontextu mezinárodních vztahů mají i africké, latinskoamerické a z velké části asijské země. Kyjev si potřebuje získat globální Jih, což je z řady důvodů velice náročný úkol. 

Podle komentáře zveřejněného serverem The Conversation se Ukrajinci snaží propírat narativ „osvobození od staletého koloniálního útlaku ze strany Ruska a Sovětského svazu a vynucené nadvlády ruského jazyka“. Dalším důležitým narativem je Ukrajina coby „bašta demokratických hodnot a stavění se proti totalitě, která zapustila kořeny v Rusku“.

Zatímco Západ na demokracii a snahu o její prosazování slyší, globální Jih na „dekolonizaci“ už tolik ne. I přesto, že právě tyto země mají s koloniální nadvládou zkušenosti, ať už jde o britskou, francouzskou či španělskou nebo jakoukoli jinou. Řada médií v těchto zemích podporují a vysílají do éteru manipulativní prokremelské zprávy. „Výzkumníci například zjistili, že v některých zemích získalo popularitu ruské tvrzení, že Ukrajinu řídí nacisté,“ píše server.

Například brazilská média proklamovala tvrzení, že americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) zorganizovala roku 2014 na Ukrajině nacistický puč. Jiná, indická publikace, tvrdila, že po oranžové revoluci z roku 2004 se moci na Ukrajině chopili potomci nacistů. Veřejné mínění je v zemích globálního Jihu těmito zprávami ovlivnitelnější, protože nemá takový přístup k jiným západním médiím. Obrázek o situaci na Ukrajině si tak lidé vytvoří z doslova dezinformačních tezí.

Lidé zde vnímají úplně jinak i ukončení války jako takové. Podle Conversation turecké, indické a čínské veřejné mínění stojí za okamžitým ukončením konfliktu i za cenu toho, že Ukrajina ztratí velkou část svého území. Indonésané, Turci a Indové zase pevně stojí za zachováním diplomatických vztahů s Moskvou.

Velkou roli v jejich smýšlení rovněž hraje praxe neutrality z dob studené války. Řada z těchto zemí se přidala k Hnutí nezúčastněných států a drží se bezjaderné politiky. Svůj díl na problému nese i Washington s neúspěšnými taženími v Iráku a Afghánistánu, do kterých přivolal i spojence z Evropy. Některá média poukazují dokonce na „pokrytectví Západu“.

Důležité jsou i drasticky odlišné pohledy na svět. Zatímco západní demokracie jsou znepokojené narušením liberálního demokratického řádu, země globálního Jihu se soustředí na vlastní ekonomické a rozvojové problémy. Trápí je oddlužení, potravinová bezpečnost a dopady změn klimatu.

Nejde ale jen o postavení těchto zemí, svou roli sehrávají Kyjev a Moskva. Rusko si vybudovalo velkou přítomnost v řadě těchto zemí, a zejména v Africe působí soukromá vojenská skupina Wagner. Čínská armáda pro změnu podnikla společné cvičení s armádou Jihoafrické republiky.

A Ukrajina? Ta má vztahy s globálním Jihem slabé, a podle serveru Conversation si toho je velmi dobře vědoma. Oproti Rusku na africkém kontinentu provozuje pouhých deset velvyslanectví, chabou čtvrtinu vůči zastoupení největší země světa. V tuto chvíli Kyjev pracuje na otevření dalších velvyslanectví. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba se vydal na cestu po Africe, jejímž důvodem je především ruské zrušení černomořské obilné dohody, která hrozí přivést země na tomto kontinentu do hluboké potravinové krize.

Související

Ruská armáda, ilustrační foto Původní zpráva

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Brazílie Rusko Ukrajina

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

před 53 minutami

před 1 hodinou

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

před 2 hodinami

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 2 hodinami

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 8 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 9 hodinami

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy