Ukrajinský boj o podporu světa trvá už od začátku ruské invazi z února minulého roku. Od té doby uběhl bezmála rok a půl a válka stále trvá. Snaha o získání životně důležité podpory ale nekončí severní polokoulí, důležité slovo v kontextu mezinárodních vztahů mají i africké, latinskoamerické a z velké části asijské země. Kyjev si potřebuje získat globální Jih, což je z řady důvodů velice náročný úkol.
Podle komentáře zveřejněného serverem The Conversation se Ukrajinci snaží propírat narativ „osvobození od staletého koloniálního útlaku ze strany Ruska a Sovětského svazu a vynucené nadvlády ruského jazyka“. Dalším důležitým narativem je Ukrajina coby „bašta demokratických hodnot a stavění se proti totalitě, která zapustila kořeny v Rusku“.
Zatímco Západ na demokracii a snahu o její prosazování slyší, globální Jih na „dekolonizaci“ už tolik ne. I přesto, že právě tyto země mají s koloniální nadvládou zkušenosti, ať už jde o britskou, francouzskou či španělskou nebo jakoukoli jinou. Řada médií v těchto zemích podporují a vysílají do éteru manipulativní prokremelské zprávy. „Výzkumníci například zjistili, že v některých zemích získalo popularitu ruské tvrzení, že Ukrajinu řídí nacisté,“ píše server.
Například brazilská média proklamovala tvrzení, že americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) zorganizovala roku 2014 na Ukrajině nacistický puč. Jiná, indická publikace, tvrdila, že po oranžové revoluci z roku 2004 se moci na Ukrajině chopili potomci nacistů. Veřejné mínění je v zemích globálního Jihu těmito zprávami ovlivnitelnější, protože nemá takový přístup k jiným západním médiím. Obrázek o situaci na Ukrajině si tak lidé vytvoří z doslova dezinformačních tezí.
Lidé zde vnímají úplně jinak i ukončení války jako takové. Podle Conversation turecké, indické a čínské veřejné mínění stojí za okamžitým ukončením konfliktu i za cenu toho, že Ukrajina ztratí velkou část svého území. Indonésané, Turci a Indové zase pevně stojí za zachováním diplomatických vztahů s Moskvou.
Velkou roli v jejich smýšlení rovněž hraje praxe neutrality z dob studené války. Řada z těchto zemí se přidala k Hnutí nezúčastněných států a drží se bezjaderné politiky. Svůj díl na problému nese i Washington s neúspěšnými taženími v Iráku a Afghánistánu, do kterých přivolal i spojence z Evropy. Některá média poukazují dokonce na „pokrytectví Západu“.
Důležité jsou i drasticky odlišné pohledy na svět. Zatímco západní demokracie jsou znepokojené narušením liberálního demokratického řádu, země globálního Jihu se soustředí na vlastní ekonomické a rozvojové problémy. Trápí je oddlužení, potravinová bezpečnost a dopady změn klimatu.
Nejde ale jen o postavení těchto zemí, svou roli sehrávají Kyjev a Moskva. Rusko si vybudovalo velkou přítomnost v řadě těchto zemí, a zejména v Africe působí soukromá vojenská skupina Wagner. Čínská armáda pro změnu podnikla společné cvičení s armádou Jihoafrické republiky.
A Ukrajina? Ta má vztahy s globálním Jihem slabé, a podle serveru Conversation si toho je velmi dobře vědoma. Oproti Rusku na africkém kontinentu provozuje pouhých deset velvyslanectví, chabou čtvrtinu vůči zastoupení největší země světa. V tuto chvíli Kyjev pracuje na otevření dalších velvyslanectví. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba se vydal na cestu po Africe, jejímž důvodem je především ruské zrušení černomořské obilné dohody, která hrozí přivést země na tomto kontinentu do hluboké potravinové krize.
Související
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
válka na Ukrajině , Brazílie , Rusko , Ukrajina
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
před 53 minutami
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
před 1 hodinou
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
před 2 hodinami
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
před 2 hodinami
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
před 3 hodinami
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
před 4 hodinami
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
před 4 hodinami
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
před 5 hodinami
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
před 5 hodinami
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
před 5 hodinami
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
před 6 hodinami
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
před 6 hodinami
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
před 6 hodinami
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
před 7 hodinami
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
před 8 hodinami
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
před 8 hodinami
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
před 8 hodinami
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
před 8 hodinami
Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí
před 9 hodinami
Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka
Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.
Zdroj: Libor Novák