Rusko chce zabránit EU v pořádání klimatického summitu COP29

Podle interních e-mailů, které získala agentura Reuters, Rusko plánuje zablokovat možnost zemím Evropské unie hostit příští rok mezinárodní jednání OSN o klimatu COP29. Tento krok může představovat potenciální překážku pro Bulharsko, které jako člen EU a chtělo získat právo pořádat konferenci. Další zvažované země jsou Ázerbájdžán a Arménie.
 

Ruská intervence poukazuje na to, jak geopolitické spory od loňské invaze na Ukrajinu komplikují celosvětové úsilí v boji proti změně klimatu. Existuje také reálné riziko zpoždění konečného výběru hostitele konference COP29, což by mohlo omezit časový prostor pro přípravy na konferenci.

Právo uspořádat každoroční klimatický summit má příští rok východní Evropa. V této skupině je několik členských zemí EU včetně Česka a Slovenska, stejně jako státy mimo Unii. Celkem s jedná o 23 zemí, které se na pořadatelské zemi musí shodnout. A to jednohlasně. 

Jenže ruská delegace rozeslala e-mail ostatním státům, v němž uvádí, že do role pořadatelské země nepodpoří žádnou členskou zemi EU. Domnívá se totiž, že unijní státy volí zpolitizovaný přístup k jednáním.

Reuters uvádí, že možnost uspořádat konferenci zvažovala také Česká republika. Ta už ale zájem nemá, uvažuje však o uspořádání přípravného jednání, pokud by se summit konal v Bulharsku. Vzhledem k postoji Ruska to ale není vůbec jisté.

"Je rozumné se domnívat, že země EU, řízené politikou z Bruselu, nemají kapacitu sloužit jako čestní a efektivní zprostředkovatelé globálních jednání o klimatu v rámci UNFCCC," tvrdí Rusko. Zvláštní zástupce ruského prezidenta pro klima Ruslan Edelgerijev ale zároveň odmítl potvrdit, zda se Rusko postaví proti kandidatuře Bulharska.

"Bulharsko není jedinou kandidátskou zemí, která může hostit COP29. Otázka bude rozhodnuta v přísném souladu s postupy stanovenými Rámcovou úmluvou o změně klimatu UNFCCC," dodal Edelgeriev.

Dalším kandidátem je Arménie a kandidaturu potvrdil také Ázerbájdžán. Obě země jsou přitom v letitém sporu o území Náhorního Karabachu. Bulharsko navíc tento týden sestavilo novou vládu, která ještě musí potvrdit, že chce konferenci stále hostit. Bulharské ministerstvo životního prostředí ve středu na žádost o komentář neodpovědělo.

Pokud se skupina nedohodne na žádné zemi, nouzovou možností by mohlo být uspořádání akce ve stálých kancelářích OSN v Bonnu, což by ale vyžadovalo podporu německé vlády.

klimatická konference (COP29) Rusko

Aktuálně se děje

před 49 minutami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajinská vojska prolomila poslední linii obrany. Ruskou okupační armádu trhají napůl

Americký Institut pro studium války (ISW) tvrdí, že ukrajinská obrněná vozidla operují za poslední linií ruské obranné vrstvy v západní části Záporožské oblasti. Podle ISW ukrajinské ozbrojené síly prorážejí tuto obrannou linii, nelze ale potvrdit, zda ji zcela prolomili. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy