Rusko označilo čtyři rakouské diplomaty za nežádoucí osoby, vyhostilo je

Rusko dnes označilo čtyři rakouské diplomaty za nežádoucí osoby, na opuštění země mají týden. Moskva tím reaguje na obdobný krok Vídně, která na začátku února vyhostila rovněž čtyři ruské diplomatické pracovníky. Informovala o tom agentura TASS. Vídeň reagovala prohlášením, že vyhoštění pracovníků její ambasády není překvapením, ale postrádá faktický základ.

"V rámci odvetných opatření byli čtyři pracovníci velvyslanectví Rakouské republiky v Ruské federaci prohlášeni za personae non gratae," uvedlo v prohlášení ruské ministerstvo zahraničí s tím, že diplomaté mají čas na opuštění země do 23. února.

Rakousko před dvěma týdny oznámilo, že se rozhodlo vypovědět čtyři ruské diplomaty. Dva z nich působili na ruském velvyslanectví a jednali v rozporu s diplomatickým statusem. Další dva pracovali na ruském stálém zastoupení při OSN ve Vídni a podle rakouských úřadů porušili pravidla dojednaná mezi Rakouskem a OSN. Podle nejmenovaného rakouského představitele, kterého citovala agentura Reuters, se případy týkají špionáže.

Ruské ministerstvo zahraničí tehdy uvedlo, že chystá "adekvátní odpověď". Výtky vůči chování svých diplomatů odmítlo.

"Vyhoštění pracovníků rakouského velvyslanectví z Ruska není překvapením. Litujeme tohoto neodůvodněného rozhodnutí Ruska, které postrádá jakýkoli faktický základ," uvedlo rakouské ministerstvo zahraničí v reakci na dnešní krok Moskvy a dodalo, že vyhoštění pracovníci rakouské ambasády vykonávají své povinnosti v souladu s Vídeňskou úmluvou o diplomatických stycích.

Čtyři ruské diplomaty Rakousko vyhostilo i loni v dubnu v rámci koordinované akce unijních zemí na protest proti masakru civilistů v ukrajinské Buči. Moskva pak vyhostila čtyři rakouské diplomaty. Předtím Rakousko vyhostilo jednoho ruského diplomata v roce 2020. Naopak odmítlo označit za nežádoucí osoby ruské diplomaty v roce 2018, kdy tak učinila řada evropských zemí v reakci na pokus o vraždu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala.

Související

Více souvisejících

Rusko Rakousko velvyslanectví

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 35 minutami

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy