Ruský bombardér Su-24 narušil švédský vzdušný prostor. Vytlačily ho dva gripeny

Ruské vojenské letadlo v pátek krátce narušilo švédský vzdušný prostor a byly k němu vyslány švédské stíhačky. Incident se odehrál východně od švédského ostrova Gotland, který leží v Baltském moři, uvedly v sobotu švédské ozbrojené síly.

Švédsko vyslalo k ruskému bombardéru Suchoj Su-24 dvě stíhačky Gripen, které letadlo varovaly slovní výzvou. Ruské bojové letadlo však neodpovědělo, uvedly švédské ozbrojené síly v prohlášení. Podle švédské armády však Suchoj narušil švédský vzdušný prostor jen krátce.

„Mohu potvrdit, že došlo k narušení,“ uvedla tisková mluvčí Therese Fagerstedtová.

„Tato akce Ruska je nepřijatelná a ukazuje nedostatek respektu k naší územní celistvosti," řekl velitel švédského letectva Jonas Wikman. „Sledovali jsme celou síť událostí a byli jsme na místě, abychom zasáhli," dodal v souvislosti s incidentem.

Podle švédské armády došlo k podobnému narušení švédského vzdušného prostoru ruskými letadly naposledy v roce 2022. Dva ruské letouny Suchoj Su-27 a dva letouny Suchoj Su-24 také vstoupily do švédského vzdušného prostoru poblíž ostrova Gotland, který je vzdálen necelých 350 kilometrů od ruské enklávy Kaliningradu.

Vojenský analytik a někdejší podplukovník švédské armády Jörgen Elfving je přesvědčen, že incident je nutno vnímat v kontextu členství Švédska v NATO. Podle něj jde o jednu z mnoha aktivit, které Rusko podniká proti Švédsku a dalším státům v oblasti Baltského moře.

„Rusové posílají Švédsku signál, že se ‚můžeme chovat, jak chceme‘. Týká se to také ruského pohledu na to, že Baltské moře se stalo mořem NATO, což jim dává pocit, že ‚musí napnout svaly‘,“ uvedl.

Švédsko vstoupilo do Severoatlantické aliance na začátku března. Stejně jako sousední Finsko se v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu v únoru 2022 rozhodlo ustoupit od své dlouhodobé politiky vojenské neangažovanosti a požádat o vstup do NATO.

Páteční incident se odehrál v době, kdy se Švédsko spolu s dalšími zeměmi NATO účastní námořního cvičení v Baltském moři.

Finsko v pátek v samostatném prohlášení uvedlo, že má podezření, že jeho vzdušný prostor byl 10. června narušen čtyřmi ruskými vojenskými letouny.

Související

Setkání prezidenta Ukrajiny s předsedou vlády Maďarska Viktorem Orbánem v Kyjevě (2. července 2024).

Evropské státy bojkotují Maďarsko. Nepošlou ministry na zasedání Rady EU

Švédsko spolu s několika dalšími členskými státy EU nevyšle své ministry na červencová neformální zasedání Rady Evropské unie, která bude předsedat Maďarsko. Tento krok má být protestem proti jednání maďarského premiéra Viktora Orbána s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, uvedla agentura Reuters.

Více souvisejících

Švédsko Ruská armáda

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

film Abstinent s Josefem Trojanem v hlavní roli

České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?

Divácký hit Zápisník alkoholičky vzal kina útokem a připsal si v rámci českých filmů, v co do počtu návštěvnosti, nejúspěšnější víkendový start roku. Alkoholismus se však napříč dějinami české kinematografie objevoval častěji a uvedení nového filmu Dana Svátka, jenž stejnou problematiku rozvinul i v Úsměvech smutných mužů, je ideální příležitostí k tomu, abychom se za některými díly ohlédli. 

včera

včera

včera

Ukrajina, Kyjev

Třetina Ukrajinců by vyměnila kus území za konec války

Téměř třetina Ukrajinců by byla ochotná přistoupit na územní ústupky vůči Rusku, pokud by to vedlo k rychlému ukončení války. Toto číslo představuje až trojnásobný nárůst oproti loňskému roku, vyplývá z průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie (KIIS). Výsledky zveřejněné v úterý přinesl server Newsweek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko může zaútočit na NATO za 5 až 8 let, varuje Bundeswehr

Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německých ozbrojených sil, varoval před rostoucí hrozbou, kterou představuje posilování ruských vojenských kapacit. Breuer považuje tuto hrozbu za čím dál tím závažnější, což vyžaduje adekvátní reakci. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hudebník a politik Petr Hannig je po mrtvici ve vážném stavu. Nemůže se hýbat ani dýchat

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy