Rusové přivezli do okupované ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny velké množství zásob potravin a vody, uvedla dnes ukrajinská státní jaderná společnost Enerhoatom. Rusko se podle ní chystá v zařízení - kvůli nedostatku jaderných odborníků v atomové elektrárně a všeobecně očekávané ukrajinské protiofenzivě - dlouhodobě držet jako rukojmí tamní ukrajinské zaměstnance. Moskva se k těmto informacím nevyjádřila.
"Je pravděpodobné, že okupanti po jedné z dalších pracovních směn nepustí zaměstnance elektrárny a násilím je v Záporožské jaderné elektrárně zablokují," napsal Enerhoatom na sociální síti telegram.
"Podobný trik už okupanti provedli na začátku plné invaze, kdy uzavřeli směnu v Černobylské jaderné elektrárně. Tehdy útočníci asi měsíc nepustili zaměstnance elektrárny domů a drželi lidi jako rukojmí až do konce okupace," píše společnost. Ruská armáda napadla Ukrajinu na konci loňského února. Ze severu země, kde se nachází i Černobylská jaderná elektrárna - se na jaře po houževnatém odporu ukrajinských obránců stáhla.
Společnost Enerhoatom opakovaně obvinila ruské síly ze zneužívání a zastrašování zaměstnanců elektrárny, což Moskva popírá, poznamenala agentura Reuters.
Ruské vojsko se Záporožské jaderné elektrárny, která je největší v Evropě, zmocnilo za dramatických okolností loni v březnu. Zařízení se následně opakovaně stalo terčem ostřelování, z čehož se navzájem obviňovaly ruská a ukrajinská armáda. Šest reaktorů elektrárny je nyní odstaveno a elektřinu, která je zapotřebí, aby se zabránilo jejich roztavení, zajišťuje pouze jedno zbývající elektrické vedení.
Elektrárna se nachází v Záporožské oblasti, tedy jednom ze čtyř ukrajinských regionů, které se Moskva pokusila loni anektovat. Takřka celý svět pokus Moskvy o zábor ukrajinského území odmítá. Ruský prezident Vladimir Putin 5. října podepsal dekret, kterým nařídil převod Záporožské jaderné elektrárny do ruského vlastnictví. Kyjev tento krok označil za vyvlastnění. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) nadále považuje elektrárnu za ukrajinskou.
V Záporožské jaderné elektrárně dříve pracovalo 11.000 ukrajinských techniků, uvedl mluvčí Enerhoatomu citovaný agenturou Reuters. Jejich počet se ovšem po ruské agresi snížil na 6500, přičemž 2500 z nich bylo pod tlakem donuceno podepsat pracovní smlouvy s Rusy, uvedl zástupce atomové elektrárny.
Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi nedávno podruhé navštívil atomové zařízení v pokračující snaze zprostředkovat dohodu, která by zajistila bezpečnost elektrárny. Grossi mimo jiné upozornil, že v oblasti Záporožské jaderné elektrárny, která se nachází v těsné blízkosti válečné fronty, zesílily boje.
Související
Ruské útoky ohrožují energetickou stabilitu Ukrajiny. Zvyšují riziko jaderné katastrofy
Atentát na Ukrajině: Kvůli spolupráci s Ruskem zabili představitele Záporožské JE
Záporožská jaderná elektrárna , Rusko
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera
Policie zasahovala na univerzitě v Plzni. Útok se nepotvrdil
včera
Schválený rozpočet jako nástroj destrukce. Babiš kritizoval, Fiala ostře reagoval
včera
Česko bude mít další národní park, rozhodla vláda. Řešila i výpadek dodávek ropy
včera
Svatá Barbora a tradice adventního času
včera
Policie našla u rodičky obviněné z vraždy další mrtvé dítě
včera
EU není připravená na obchodní válku s USA. Macron varoval před bolestivou prohrou
včera
Pádem Aleppa to nekončí. Erdogan rozehrál v Sýrii nebezpečnou hru, o hlavu Asada mu ale nejde
včera
Jižní Korea se zmítá v politické krizi. Jun Sok-jol otevřel stanným právem bolestivé rány
včera
V Česku se poprvé objevil domácí případ onemocnění difylobotriózou
včera
Ukrajina nás přibližuje jaderné válce víc než Kuba, tvrdí Putinův propagandista. Historik vysvětlil, jak to skutečně je
včera
NATO odradí Putina od celoevropské války. K ústupkům ho ale nedonutí ani Trump, míní expert
včera
Podřezal si ICC pod sebou větev? Zatykač na Netanjahua nemá v historii obdoby
včera
Jun Sok-jol dal v sázku jihokorejskou demokracii potřísněnou krví. Ta ho zřejmě přežije
včera
Patová situace prolomena. Ukrajina čelí nejhorším ztrátám za poslední dva roky
včera
Rána geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR
včera
Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?
včera
Jižní Korea na nohou. Politici i veřejnost chtějí prezidentovu hlavu, Sok-jol čelí impeachmentu
včera
Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak
3. prosince 2024 21:51
Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo
3. prosince 2024 21:03
Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana
Politická krize v Jižní Koreji se prohlubuje. prezident Jun Suk-jol čelí nejen silnému odporu opozice, ale i tlaku z vlastní strany, aby stáhl své rozhodnutí o vyhlášení stanného práva. Vládnoucí strana People’s Power Party (PPP) se během mimořádného zasedání usnesla, že prezident by měl respektovat rozhodnutí parlamentu, který stanné právo označil za neplatné, a okamžitě jej zrušit.
Zdroj: Libor Novák