Rusové si v Chersonu koledují o masakr. Analytik vysvětluje, co hrozí ustupujícím jednotkám

Blíží se bitva o Cherson, nebo se Rusové skutečně stahují? Zatímco ještě ve čtvrtek se spekulovalo o dalších krocích ruské armády, dnes o nich začíná být stále více jasno. Podle Ukrajiny nařídil ruský ministr obrany Sergej Šojgu stažení ruských vojsk z pravého břehu Dněpru, kde leží hlavní část Chersonu, a i vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr je přesvědčen, že nejde o past. Pro server EuroZprávy.cz vyjádřil přesvědčení, že se ruské jednotky opravdu stahují. 

„Čím dál méně si myslím, že je to past. Když se objevila taková zpráva, říkal jsem si, že je to padesát na padesát. Teď už se podle mě stahují doopravdy. Samozřejmě Rusové Cherson nechají zaminovaný a nechají tam i nějaké nástrahy, k tomu možná malý počet záškodníků,“ uvedl Visingr pro EuroZprávy.cz s tím, že je otázkou, co všechno v oblasti nechají.

„Lidi dostat přes Dněpr není problém, ten je s těžkou technikou,“ nastínil expert. Připomněl situaci u Charkova, kdy za sebou okupační vojska nechávala techniku a před Ukrajinci utíkala. „Celý ústup vypadá jako kontrolovaný, ale jde o vojensky velmi komplikovanou věc. Stahují se už nějakou dobu a je zřejmé, že odsun opravdu probíhá,“ pokračoval Visingr.

Problém nastává u jednotek, které zůstávají vzadu a musí ustupujícím vojákům hlídat záda. „Jednotky na ústupu se nemohou pořádně bránit. Proto vojáci vzadu nemůžou nepříteli povolit postup. Pokud by vzali ústup rychle, tak by to mohlo znamenat, že se Ukrajinci dostanou do Chersonu a pak na břeh Dněpru, spustí palbu na ustupující jednotky a způsobí jim obrovské ztráty,“ vysvětlil analytik.

Jako jednu z nejdůležitějších součástí Visingr vnímá roli velitele invaze Sergeje Surovikina, který se do jejího čela dostal teprve nedávno. „Záleží, jestli je Surovikin tak dobrý velitel, aby toto dokázal dobře vyvážit. Tempo stahování a nutné krytí jsou nesmírně náročné. Jsou lidé, kteří vám řeknou, že takový rozsáhlý ústup je minimálně stejně obtížný jako rozsáhlá ofenzíva,“ popsal. Znovu připomněl, že dřívější situace u Charkova nebyl útěk, ale totální rozpad. „Ruská armáda u Charkova systémově zkolabovala,“ míní. 

Takovýto kolaps se zřejmě odehrál i na severu Chersonské oblasti na počátku ukrajinské protiofenzívy. „Tady jde ale opravdu o řízený ústup. Je ale možné, že se Ukrajincům podaří další průlom, a dělostřelectvo bude schopno ostřelovat ustupující Rusy. To by pak byl masakr, ale to zatím nevíme,“ bilancoval Visingr.

Pro Rusy jsou nyní klíčové železnice

Cherson není jediné místo, o které se Rusové bojí. „Jsou satelitní fotky, kde Rusové staví příkopy a protitankové překážky v Perekopské šíji na severu Krymu. Je evidentní, že nebudou schopni zásobovat Krym, protože přijdou o pozemní spojení. Nevedou tam železniční trasy. Musí se stáhnout z Chersonu, protože tuto oblast nejsou z Krymu schopni zásobovat,“ upozornil Visingr. Kerčský most je poškozen a z velké části mimo provoz. „Celá logistika stojí a padá s železnicemi,“ doplnil expert. 

„Železniční spojení ze severovýchodu přes Donbas není. Dříve tam bylo, ale Ukrajinci ho dokázali přerušit. Rusové by tak museli budovat desítky kilometrů železnic přímo v palebné zóně HIMARSů. To pak hodně štěstí,“ pousmál se Visingr.

Podle něj však válka před zimou neskončí. „Ukrajinci řekli, že budou vyjednávat pouze za podmínek, které jsou pro Rusy evidentně nepřijatelné. Rusové se dobrovolně nestáhnou z těch okupovaných území. Ukrajinci jasně řekli, co jsou jejich podmínky. Jde o obnovení územní celistvosti, bezpečnostní garance, možnost libovolně fungovat na mezinárodní scéně. Jsou to věci, na které Rusko dobrovolně nepřistoupí,“ shrnul. Konec války na Ukrajině očekává v příštím roce. „Pokud budou Ukrajinci dále postupovat takovým způsobem, tak se příští rok Rusko vojensky zhroutí,“ varoval Visingr. 

Související

Hrіm-2, také známý jako OTRK Sapsan

Ukrajina nasadí proti Rusku "zázračnou zbraň". Může s ní zkusit zabít Putina

Ukrajina se v rámci své obranné strategie připravuje na nasazení nové zbraně, balistické střely Hrim-2, která by mohla výrazně rozšířit její schopnost zasahovat ruské cíle daleko za hranicemi. "Zázračná zbraň", jak ji označil server index.hu, umožní Ukrajině zaměřit se na Kreml a dokonce i na ruského prezidenta Vladimira Putina. 

Více souvisejících

válka na Ukrajině Lukáš Visingr (analytik) Cherson, Ukrajina Ruská armáda Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin

Španělsko čelí ničivým záplavám, které si dosud vyžádaly přes dvě stě obětí a zanechaly desítky tisíc lidí bez domova či přístupu k základním službám. V reakci na tuto přírodní katastrofu španělský premiér Pedro Sánchez nařídil největší mírové nasazení vojenských jednotek v historii země.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy