Rusové si v Chersonu koledují o masakr. Analytik vysvětluje, co hrozí ustupujícím jednotkám

Blíží se bitva o Cherson, nebo se Rusové skutečně stahují? Zatímco ještě ve čtvrtek se spekulovalo o dalších krocích ruské armády, dnes o nich začíná být stále více jasno. Podle Ukrajiny nařídil ruský ministr obrany Sergej Šojgu stažení ruských vojsk z pravého břehu Dněpru, kde leží hlavní část Chersonu, a i vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr je přesvědčen, že nejde o past. Pro server EuroZprávy.cz vyjádřil přesvědčení, že se ruské jednotky opravdu stahují. 

„Čím dál méně si myslím, že je to past. Když se objevila taková zpráva, říkal jsem si, že je to padesát na padesát. Teď už se podle mě stahují doopravdy. Samozřejmě Rusové Cherson nechají zaminovaný a nechají tam i nějaké nástrahy, k tomu možná malý počet záškodníků,“ uvedl Visingr pro EuroZprávy.cz s tím, že je otázkou, co všechno v oblasti nechají.

„Lidi dostat přes Dněpr není problém, ten je s těžkou technikou,“ nastínil expert. Připomněl situaci u Charkova, kdy za sebou okupační vojska nechávala techniku a před Ukrajinci utíkala. „Celý ústup vypadá jako kontrolovaný, ale jde o vojensky velmi komplikovanou věc. Stahují se už nějakou dobu a je zřejmé, že odsun opravdu probíhá,“ pokračoval Visingr.

Problém nastává u jednotek, které zůstávají vzadu a musí ustupujícím vojákům hlídat záda. „Jednotky na ústupu se nemohou pořádně bránit. Proto vojáci vzadu nemůžou nepříteli povolit postup. Pokud by vzali ústup rychle, tak by to mohlo znamenat, že se Ukrajinci dostanou do Chersonu a pak na břeh Dněpru, spustí palbu na ustupující jednotky a způsobí jim obrovské ztráty,“ vysvětlil analytik.

Jako jednu z nejdůležitějších součástí Visingr vnímá roli velitele invaze Sergeje Surovikina, který se do jejího čela dostal teprve nedávno. „Záleží, jestli je Surovikin tak dobrý velitel, aby toto dokázal dobře vyvážit. Tempo stahování a nutné krytí jsou nesmírně náročné. Jsou lidé, kteří vám řeknou, že takový rozsáhlý ústup je minimálně stejně obtížný jako rozsáhlá ofenzíva,“ popsal. Znovu připomněl, že dřívější situace u Charkova nebyl útěk, ale totální rozpad. „Ruská armáda u Charkova systémově zkolabovala,“ míní. 

Takovýto kolaps se zřejmě odehrál i na severu Chersonské oblasti na počátku ukrajinské protiofenzívy. „Tady jde ale opravdu o řízený ústup. Je ale možné, že se Ukrajincům podaří další průlom, a dělostřelectvo bude schopno ostřelovat ustupující Rusy. To by pak byl masakr, ale to zatím nevíme,“ bilancoval Visingr.

Pro Rusy jsou nyní klíčové železnice

Cherson není jediné místo, o které se Rusové bojí. „Jsou satelitní fotky, kde Rusové staví příkopy a protitankové překážky v Perekopské šíji na severu Krymu. Je evidentní, že nebudou schopni zásobovat Krym, protože přijdou o pozemní spojení. Nevedou tam železniční trasy. Musí se stáhnout z Chersonu, protože tuto oblast nejsou z Krymu schopni zásobovat,“ upozornil Visingr. Kerčský most je poškozen a z velké části mimo provoz. „Celá logistika stojí a padá s železnicemi,“ doplnil expert. 

„Železniční spojení ze severovýchodu přes Donbas není. Dříve tam bylo, ale Ukrajinci ho dokázali přerušit. Rusové by tak museli budovat desítky kilometrů železnic přímo v palebné zóně HIMARSů. To pak hodně štěstí,“ pousmál se Visingr.

Podle něj však válka před zimou neskončí. „Ukrajinci řekli, že budou vyjednávat pouze za podmínek, které jsou pro Rusy evidentně nepřijatelné. Rusové se dobrovolně nestáhnou z těch okupovaných území. Ukrajinci jasně řekli, co jsou jejich podmínky. Jde o obnovení územní celistvosti, bezpečnostní garance, možnost libovolně fungovat na mezinárodní scéně. Jsou to věci, na které Rusko dobrovolně nepřistoupí,“ shrnul. Konec války na Ukrajině očekává v příštím roce. „Pokud budou Ukrajinci dále postupovat takovým způsobem, tak se příští rok Rusko vojensky zhroutí,“ varoval Visingr. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Lukáš Visingr (analytik) Cherson, Ukrajina Ruská armáda Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Martin Kupka

2300 korun za dálniční známku je jen začátek. Kupka oznámil další zdražení

Cena dálniční známky by měla být od ledna příštího roku opět zvýšena, a to v souladu s vývojem inflace. Uvedl to ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v dnešním pořadu Týden v politice České televize. Přesný nárůst ceny, o který se dálniční známka zvýší, má být zveřejněn ve druhé polovině příštího roku. Poslední změna ceny nastala 1. března, kdy roční kupon zdražil z 1500 na 2300 korun.

včera

včera

včera

včera

Joe Biden

Svět po masakru v Pásmu Gazy doufá v příměří s Izraelem

Katar, Egypt i USA se v současnosti zapojují do jednání o příměří mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás. Po masakru u humanitárního konvoje, který si vyžádal stovky zraněných a přes 115 mrtvých, poukazují na naléhavou potřebu co nejdřívějšího uzavření jednání a rozšíření humanitární pomoci proudící do Pásma Gazy.

včera

včera

Bytovým domem v Petrohradě otřásl výbuch. Zřejmě šlo o útok Ukrajinců

V obytném domě v ruském městě Petrohrad došlo v sobotu ráno k výbuchu. Jak informovala místní média, budovu před tím pravděpodobně zasáhl dron. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy