Rusové si v Chersonu koledují o masakr. Analytik vysvětluje, co hrozí ustupujícím jednotkám

Blíží se bitva o Cherson, nebo se Rusové skutečně stahují? Zatímco ještě ve čtvrtek se spekulovalo o dalších krocích ruské armády, dnes o nich začíná být stále více jasno. Podle Ukrajiny nařídil ruský ministr obrany Sergej Šojgu stažení ruských vojsk z pravého břehu Dněpru, kde leží hlavní část Chersonu, a i vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr je přesvědčen, že nejde o past. Pro server EuroZprávy.cz vyjádřil přesvědčení, že se ruské jednotky opravdu stahují. 

„Čím dál méně si myslím, že je to past. Když se objevila taková zpráva, říkal jsem si, že je to padesát na padesát. Teď už se podle mě stahují doopravdy. Samozřejmě Rusové Cherson nechají zaminovaný a nechají tam i nějaké nástrahy, k tomu možná malý počet záškodníků,“ uvedl Visingr pro EuroZprávy.cz s tím, že je otázkou, co všechno v oblasti nechají.

„Lidi dostat přes Dněpr není problém, ten je s těžkou technikou,“ nastínil expert. Připomněl situaci u Charkova, kdy za sebou okupační vojska nechávala techniku a před Ukrajinci utíkala. „Celý ústup vypadá jako kontrolovaný, ale jde o vojensky velmi komplikovanou věc. Stahují se už nějakou dobu a je zřejmé, že odsun opravdu probíhá,“ pokračoval Visingr.

Problém nastává u jednotek, které zůstávají vzadu a musí ustupujícím vojákům hlídat záda. „Jednotky na ústupu se nemohou pořádně bránit. Proto vojáci vzadu nemůžou nepříteli povolit postup. Pokud by vzali ústup rychle, tak by to mohlo znamenat, že se Ukrajinci dostanou do Chersonu a pak na břeh Dněpru, spustí palbu na ustupující jednotky a způsobí jim obrovské ztráty,“ vysvětlil analytik.

Jako jednu z nejdůležitějších součástí Visingr vnímá roli velitele invaze Sergeje Surovikina, který se do jejího čela dostal teprve nedávno. „Záleží, jestli je Surovikin tak dobrý velitel, aby toto dokázal dobře vyvážit. Tempo stahování a nutné krytí jsou nesmírně náročné. Jsou lidé, kteří vám řeknou, že takový rozsáhlý ústup je minimálně stejně obtížný jako rozsáhlá ofenzíva,“ popsal. Znovu připomněl, že dřívější situace u Charkova nebyl útěk, ale totální rozpad. „Ruská armáda u Charkova systémově zkolabovala,“ míní. 

Takovýto kolaps se zřejmě odehrál i na severu Chersonské oblasti na počátku ukrajinské protiofenzívy. „Tady jde ale opravdu o řízený ústup. Je ale možné, že se Ukrajincům podaří další průlom, a dělostřelectvo bude schopno ostřelovat ustupující Rusy. To by pak byl masakr, ale to zatím nevíme,“ bilancoval Visingr.

Pro Rusy jsou nyní klíčové železnice

Cherson není jediné místo, o které se Rusové bojí. „Jsou satelitní fotky, kde Rusové staví příkopy a protitankové překážky v Perekopské šíji na severu Krymu. Je evidentní, že nebudou schopni zásobovat Krym, protože přijdou o pozemní spojení. Nevedou tam železniční trasy. Musí se stáhnout z Chersonu, protože tuto oblast nejsou z Krymu schopni zásobovat,“ upozornil Visingr. Kerčský most je poškozen a z velké části mimo provoz. „Celá logistika stojí a padá s železnicemi,“ doplnil expert. 

„Železniční spojení ze severovýchodu přes Donbas není. Dříve tam bylo, ale Ukrajinci ho dokázali přerušit. Rusové by tak museli budovat desítky kilometrů železnic přímo v palebné zóně HIMARSů. To pak hodně štěstí,“ pousmál se Visingr.

Podle něj však válka před zimou neskončí. „Ukrajinci řekli, že budou vyjednávat pouze za podmínek, které jsou pro Rusy evidentně nepřijatelné. Rusové se dobrovolně nestáhnou z těch okupovaných území. Ukrajinci jasně řekli, co jsou jejich podmínky. Jde o obnovení územní celistvosti, bezpečnostní garance, možnost libovolně fungovat na mezinárodní scéně. Jsou to věci, na které Rusko dobrovolně nepřistoupí,“ shrnul. Konec války na Ukrajině očekává v příštím roce. „Pokud budou Ukrajinci dále postupovat takovým způsobem, tak se příští rok Rusko vojensky zhroutí,“ varoval Visingr. 

Související

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

Více souvisejících

válka na Ukrajině Lukáš Visingr (analytik) Cherson, Ukrajina Ruská armáda Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

Státní rozpočet je podvod, Fialova vláda jsou amatéři. Zeman ve vánočním poselství mluvil o urážce voličů

Bývalý prezident Miloš Zeman, který už přes rok není hlavou státu, pokračuje ve své tradici vánočních poselství. Ve svém nejnovějším projevu na CNN Prima NEWS opět vyjádřil svou nespokojenost se současnou vládou Petra Fialy a poukázal na problém, který dlouhodobě zmiňuje – zaostávání České republiky za vyspělými zeměmi. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy