Šéf maďarské diplomacie Szijjártó navštívil Minsk, stojí o otevřenou komunikaci

Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó dnes navštívil Minsk. Oznámil to v příspěvku na facebooku, kde napsal, že chce udržet přístupné komunikační kanály. Bělorusko je spojencem Ruska v jeho invazi na Ukrajinu, ačkoliv se konfliktu přímo vojensky neúčastní.

"Válka na Ukrajině je čím dál tím horší, kvůli bojům umírá čím dál tím víc lidí. Musíme zachránit lidské životy, čehož dosáhneme jedině mírem," napsal Szijjártó. Uvedl také, že při jednání v Minsku chce zastávat tuto mírovou pozici, kterou by podle něj měli zaujmout i všichni členové mezinárodního společenství. "Maďarsko očekává (...), že se vyvarují kroků, které by mohly válku prodloužit nebo vystupňovat," napsal ministr zahraničí.

Ukrajina se už téměř rok brání ruské invazi. Ruská armáda přitom podniká raketové útoky na Ukrajinu rovněž z běloruského území. Režim běloruského vůdce Alexandra Lukašenka také v počáteční fázi invaze poskytl území Běloruska ruským pozemním vojskům, která z něho vedla ofenzivu na Kyjev.

"Mnoho lidí samozřejmě návštěvu odsoudí, ale naše pozice je jasná: komunikační kanály musí zůstat otevřené," dodal Szijjártó. Později na facebooku ještě doplnil, že "bez komunikačních kanálů nemůže dojít k vyjednávání, bez vyjednávání nemůže nastat mír".

Szijjártó v Minsku jednal mimo jiné se svým běloruským protějškem Sjarhejem Alejnikem a ministrem hospodářství Aljaksandrem Čarvjakouem. Jak ke druhé ze schůzek napsal, "naštěstí stále existují určité oblasti, které nejsou zasaženy sankcemi proti Bělorusku".

S běloruským ministrem hospodářství tak mohli dnes podle něj dále rozvinout spolupráci mezi oběma zeměmi, zejména v zemědělství a potravinářském průmyslu. Maďarsko je podle ministra již nyní v těchto oblastech významným exportérem do Běloruska. Další důležitým odvětvím je pak farmaceutický průmysl, kde si Bělorusové zakoupili maďarské léky v hodnotě 60 milionů dolarů (1,3 miliardy Kč), dodal ministr Szijjártó.

V roce 2020 se v zemi uskutečnily prezidentské volby, jejichž oficiální výsledky přinesly autoritářskému vůdci Alexandrovi Lukašenkovi nové funkční období. U moci je tak již od roku 1994. Opozice a západní země tyto volby považují za zfalšované. Protivládní protesty, které po volbách vypukly, bezpečnostní složky brutálně potlačily. Ochránci lidských práv odhadují, že v běloruských věznicích je nyní asi 1500 politických vězňů. Od léta 2020 policie a tajná služba zadržely podle odhadů na 50.000 lidí za to, že se účastnili protestů nebo kritizovali úřady.

Jedním z uvězněných je i nositel Nobelovy ceny za mír Ales Bjaljacki, kterému hrozí až 12 let vězení. Běloruská opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská, která v roce 2020 kandidovala proti Lukašenkovi a žije v litevském exilu, Szijjártóvu cestu do Minsku odsoudila. "V době, kdy je (v zemi) souzen nositel Nobelovy ceny, novináři jsou mučeni, ruští vojáci podstupují výcvik před odjezdem do bojů na Ukrajině, jsou takové kroky nepřijatelné," uvedla Cichanouská.

Související

Juraj Blanár

Další blamáž slovenské diplomacie. Blanár se sešel s Lavrovem a nebyl sám

Ministři zahraničí Slovenska Juraj Blanár a Maďarska Péter Szijjártó se na okraj Valného shromáždění OSN v New Yorku setkali s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Diskutovali zejména o otázkách energetické bezpečnosti a jejich postojích k ruské agresi vůči Ukrajině. Tato schůzka vzbudila vlnu kritiky od představitelů slovenských opozičních stran, které jednání odsoudily. Blanár a Szijjártó patřili mezi jediné představitele zemí EU, kteří se na shromáždění s Lavrovem setkali. 

Více souvisejících

Péter Szijjártó Bělorusko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy