Situace v Banské Štiavnici je stabilizovaná, pomoc nabízí i Česko

Situace po rozsáhlém požáru v Banské Štiavnici, který v sobotu poničil historické budovy v centru tohoto středoslovenského města, je stabilizovaná. S odvoláním na ministerstvo vnitra o tom dnes informovala agentura TASR. Při požáru nikdo nezemřel ani nebyl zraněn. 

Pomoc českých restaurátorů při obnově zničených či poškozených památek dnes nabídl Slovensku prezident Petr Pavel, který kvůli tomu telefonoval se svou slovenskou kolegyní Zuzanou Čaputovou. Zástupci Národního muzea jsou už podle Pavla v kontaktu s krizovým štábem v Banské Štiavnici.

Primátorka města Nadežda Babiaková vyhlásila kvůli požáru mimořádný stav. Slovenský premiér Eduard Heger, který v sobotu místo neštěstí navštívil, svolá mimořádné zasedání vlády kvůli vyčlenění prostředků na pomoc po požáru, napsal deník Pravda, konkrétní termín ale neuvedl.

"Probíhá likvidace a lokalizace ohnisek spolu s opatřeními, která mají zamezit tomu, aby se požár znovu rozšířil," řekla mluvčí slovenského ministerstva vnitra Zuzana Eliášová. Dodala, že vedení města kvůli požáru vyhlásilo mimořádnou situaci, o níž obyvatele informovalo místním rozhlasem.

Eliášová potvrdila, že požár si nevyžádal oběti na životech ani zranění. "Pouze jeden hasič dobrovolník utrpěl mírnou intoxikaci (kouřem)," dodala.

Požár v Banské Štiavnici vypukl v sobotu dopoledne v jedné z budov v historickém centru tohoto desetitisícového města, jehož historická část je památkovou rezervací a je na seznamu světového dědictví UNESCO. Postupně se rozšířil na další budovy a poškodil celkem sedm objektů, uvedla dnes agentura TASR. Příčina požáru se vyšetřuje, místní média spekulují, že ho mohl způsobit zkrat.

Na místě požáru zasahovaly desítky profesionálních hasičů, dobrovolní požárníci i vojáci. Rovněž desítky místních obyvatel pomáhaly s vynášením vzácných předmětů z muzea a galerie. Na pomoc s obnovou poškozených budov vznikla na sociálních sítích také veřejná sbírka.

"Nejvážnější jsou škody na budově Berggerichtu. Předpokládáme, že rozsah škod bude fatální, ohrožena může být i statika budovy, což posoudí v nejbližších hodinách statik," uvedlo na sociálních sítích ministerstvo životního prostředí. V takzvaném Berggerichtu je mimo jiné mineralogická expozice Slovenského hornického muzea (SBM), které až do odvolání uzavřelo ve městě expozice ve třech objektech.

Uzavřená je po sobotním požáru i Galerie Jozefa Kollára, kterou požár sice nepoškodil, ale prostory sousedící s Berggerichtem jsou kvůli hašení mokré. "Podařilo se nám společně evakuovat celou expozici, depozitáře i výstavy," uvedla ředitelka SBM Zuzana Denková.

Dočasně zavřený je kvůli požáru i Starý zámek, hradní komplex, do něhož byly v sobotu přemístěny vzácné sbírkové předměty z expozic zasažených budov.

Česká republika prostřednictvím ministra zahraničí Jana Lipavského nabídla Slovensku okamžitou pomoc už v sobotu odpoledne. Čaputová dnes na sociálních sítích uvedla, že mluvila s Pavlem, který nabídl Slovensku pomoc při obnově vzácných památek patřící ke kulturního dědictví UNESCO.

"Nabídl hlavně odborné restaurátorské kapacity. Velmi si vážím tohoto projevu solidarity," napsala slovenská prezidentka. Ocenila i nezištnou pomoc a sounáležitost obyvatel města, turistů a dobrovolníků. Vyzdvihla nasazení hasičů a dalších záchranných složek. Díky nim se podařilo dostat oheň pod kontrolu a zabránit ještě větším škodám na vzácných budovách, dodala Čaputová.

Pavel na twitteru uvedl, že Česko poskytne odborné kapacity pro rekonstrukci a restauraci poškozených budov. "Zástupce našeho Národního muzea už je ve spojení s krizovým štábem v Banské Štiavnici. Podílí se na zjištění rozsahu, typu poškození zasažených budov a také cest, jak můžeme nejlépe pomoci," napsal český prezident.

Související

V historickém centru Banské Štiavnice vypukl požár. (18.3.2023)

Požár v Banské Štiavnici. Plameny se šíří v centru města na seznamu UNESCO

Na náměstí v centru Banské Štiavnice na středním Slovensku dnes dopoledne vypukl rozsáhlý požár, který poškodil sedm historických budov, než se situaci podařilo stabilizovat. Nyní hasiči ještě hasí střechu geologického muzea, uvedli úřadující slovenský premiér Eduard Heger a prezident Hasičského a záchranného sboru Pavol Mikulášek na tiskové konferenci na místě události.

Více souvisejících

Banská Štiavnica Požáry Slovensko Eduard Heger (ministr SR)

Aktuálně se děje

před 33 minutami

Ilustrační foto

Jak Írán zareaguje na americký útok? Může to být podobná, ale daleko rozsáhlejší reakce než po zabití Sulejmáního, míní Salem

Napětí mezi Íránem, Izraelem a Spojenými státy se dále vyostřuje. Podle experta Paula Salema z Middle East Institute může Teherán odpovědět na útoky „ve zřetelně větším měřítku“, i když se bude snažit vyhnout přímé konfrontaci. Cílem Íránu je ukončení izraelských úderů a omezení americké eskalace. Opatrná deeskalace je podle něj možná, ale dohoda s USA zůstává nepravděpodobná.

před 40 minutami

Summit NATO

NATO se dohodlo na cíli 5 % HDP na obranu, Španělsko dostalo výjimku

Spojenci Severoatlantické aliance dosáhli dohody o novém obranném výdajovém cíli ve výši 5 % hrubého domácího produktu. S výjimkou pro Španělsko, které si v poslední chvíli vyjednalo volnější podmínky, se na něm podle informací serveru Politico dohodli představitelé NATO během příprav nadcházejícího summitu v Haagu. Impuls k navýšení obranného rozpočtu vzešel přímo od amerického prezidenta Donalda Trumpa, který dlouhodobě kritizuje evropské spojence za nízké výdaje na obranu.

před 1 hodinou

Andrej Babiš u soudu v kauze Čapí hnízdo.

Soud zrušil osvobození Babiše. Kauzu Čapí hnízdo vrátil na začátek

Případ známý jako kauza Čapí hnízdo se opět vrací do soudní síně. Vrchní soud v Praze v pondělí zrušil osvobozující rozsudek Městského soudu a nařídil nové projednání případu. Hlavními aktéry jsou předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš a jeho někdejší poradkyně, dnes europoslankyně Jana Nagyová. Oba dosud jakoukoliv vinu odmítají.

před 1 hodinou

Bouřka, ilustrační fotografie.

Pondělní počasí si žádá novou výstrahu. Bouřky hrozí až do noci

Bouřky se v Česku vyskytly už ráno a dopoledne, ale varování jsou v platnosti i nadále. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) po poledni časově upřesnil výstrahu před velmi silnými bouřkami a snížil stupeň nebezpečí pro západní a severní části Čech. Meteorologové také rozšířili území platnost varování před vysokými teplotami.

před 1 hodinou

Andrej Babiš u soudu v kauze Čapí hnízdo.

Soud dnes rozhodne v kauze Čapí hnízdo. Bez účasti Babiše a Nagyové

Pražský vrchní soud dnes rozhoduje o osudu Andreje Babiše a Jany Nagyové v kauze spojené s farmou Čapí hnízdo. Oba obžalovaní se však závěrečného vyhlášení rozsudku nezúčastní – omluvili se z jednání. Babiš u soudu opakovaně prohlašuje, že je nevinný, že případ považuje za politicky motivovaný a že se stal terčem kvůli svému vstupu do politiky.

před 2 hodinami

Teherán pod útokem

Masivní nálety na Írán: Izrael útočí na vládní i vojenské budovy, zasáhl i komplex Fordo

Izrael podniká masivní sérii leteckých úderů proti strategickým cílům v Íránu, přičemž terčem se stal i podzemní jaderný komplex Fordo. Jak informují zahraniční média, útok směřoval přímo na zařízení nacházející se v provincii Qom, jižně od Teheránu. Mluvčí místního krizového štábu potvrdil, že „agresor opět zaútočil na jaderné zařízení Fordo“.

před 3 hodinami

Íránské jaderné zařízení Fordo

Konec íránských snah o jadernou bombu? Americký útok mohl naopak vše zhoršit, odhalila analýza

Americký útok na íránská jaderná zařízení, který prezident Donald Trump označil za „spektakulární vojenský úspěch“, sice způsobil rozsáhlé škody, ale zároveň může paradoxně urychlit ambice Teheránu získat jadernou zbraň. Analýza CNN poukazuje na to, že i když byly klíčové íránské jaderné komplexy silně zasaženy, neznamená to konec hrozby. Naopak – mohlo dojít k jejímu prohloubení.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

V hlubinách Francie tiká časovaná bomba. Může zasáhnout miliony lidí ve střední Evropě

Pod poklidným povrchem bývalého dolu Stocamine v alsaském městečku Wittelsheim leží ekologická časovaná bomba. V podzemí se nachází přibližně 42 000 tun nebezpečného odpadu – chemikálií, těžkých kovů i toxických látek, které by v případě úniku mohly kontaminovat jednu z největších podzemních vodních nádrží Evropy. Ta zásobuje pitnou vodou obyvatele Francie, Německa i Švýcarska.

před 4 hodinami

Hormuzský průliv

Íránská zbraň proti USA: Co by nastalo, kdyby Teherán uzavřel Hormuzský průliv?

Aktuální eskalace konfliktu mezi Izraelem a Íránem, vyvolaná izraelským úderem na íránská jaderná zařízení a později i na ropnou infrastrukturu, opět vnesla do světové debaty otázku uzavření Hormuzského průlivu. Toto úzké mořské hrdlo, oddělující Perský záliv od Arabského moře, je považováno za nejdůležitější světový bod pro tranzit ropy. Přes tento koridor denně proudí přibližně pětina celosvětové spotřeby ropných produktů, což z něj činí klíčový strategický cíl, jehož ohrožení by mělo okamžité dopady pro globální ekonomiku.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

Donald Trump

Trump ukončil Hlas Ameriky. Nechal propustit stovky novinářů

Administrativa Donalda Trumpa propustila stovky novinářů americké vládní zpravodajské agentury Voice of America (VOA), což podle mnohých fakticky znamená její zánik. Americký prezident tak pokračuje v rozsáhlém omezování federálních médií, která dlouhodobě kritizuje za údajnou „levicovou zaujatost“.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hegseth: Americký útok zdevastoval íránský jaderný program, Trump zasadil Teheránu rozhodující úder

Ministr obrany USA Pete Hegseth na tiskové konferenci v Pentagonu prohlásil, že noční útoky na íránská jaderná zařízení byly cíleny tak, aby „oslabily a zničily“ schopnost Íránu vyvíjet jaderné zbraně. Zásah podle něj zásadně poškodil íránský jaderný program, aniž by ohrozil civilisty nebo íránské vojáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy