Žádnou z budov v historickém centru Banské Štiavnice na středním Slovensku, které o víkendu poškodil rozsáhlý požár, nebude třeba zbourat, na všech dotčených objektech je ale nutné asanovat dřevěné stropy a krovy, informovalo město po obhlídce statikem.
Při větrném počasí hrozí, že z poškozených budov budou padat části střech, komínů nebo stěn. Město uvedlo, že po hašení požáru jsou stavby vlhké a bude potřeba je urychleně vysušit a stavby provizorně zakrýt.
Oheň podle slovenských hasičů zasáhl celkově sedm budov v tomto desetitisícovém městě, jehož historická část je památkovou rezervací a je na seznamu světového dědictví UNESCO. Město, které proslavila těžba drahých kovů, je oblíbeným cílem turistů.
Požár vypukl v sobotu dopoledne. Podle dostupných informací oheň nejprve zasáhl budovu, kterou často navštěvovaly zamilované páry. Plameny se pak při silném větru rozšířily na další budovy. Policie o víkendu uvedla, že pravděpodobnou příčinou požáru byl zkrat na elektrickém vedení.
Největší škody požár způsobil na budově, ve které je umístěna mineralogická expozice slovenského hornického muzea. Dosavadní prostory musí opustit základní umělecká škola.
Slovenský premiér Eduard Heger už o víkendu přislíbil městu pomoc vlády při obnově kulturních památek. Česko zase nabídlo odborné kapacity pro rekonstrukci a restaurování poškozených budov. Ve veřejné sbírce na pomoc Banské Štiavnici po požáru se do dnešního dopoledne nashromáždilo přes 50.000 eur (1,2 milionu korun).
Požár v Banské Štiavnici není první svého druhu, který v zemi poškodil historické budovy. V roce 2012 oheň poničil hrad Krásná Hôrka na východě země. Úřady následně připravily komplexní obnovu této národní kulturní památky, jejíž cílem není pouze náprava vzniklých škod. Práce tam dosud nebyly dokončeny.
Pavel: Česko může pomoci při obnově budov po požáru v Banské Štiavnici
Česko může pomoci především při obnově budov po požáru v Banské Štiavnici, uvedl na dnešní tiskové konferenci prezident Petr Pavel. Zástupce Národního muzea podle něj dnes navštíví Slovensko a bude jednat o tom, jak lze přispět k obnově historických památek. Mluvčí Národního muzea Kristýna Kvapilová dnes ale ČTK řekla, že s případnou nabídkou pomoci muzeum čeká na konkrétní požadavky od slovenských kolegů, která by mohla přijít koncem týdne.
Požár v sobotu poničil historické budovy v centru středoslovenského města, nikdo nezemřel ani nebyl zraněn. Pomoc českých restaurátorů při obnově zničených či poškozených památek Pavel nabídl v neděli v telefonátu se svou slovenskou kolegyní Zuzanou Čaputovou. Českému prezidentovi sdělila, že se téměř všechny umělecké předměty podařilo zachránit a nebyly poškozeny.
"Vidím možnost spolupráce při obnově budov, které samy o sobě představují historické památky, především historických krovů," uvedl Pavel. Podle něj zástupce Národního muzea,možná přímo jeho ředitel Michal Lukeš dnes navštíví Slovensko.
Podle mluvčí muzea Kvapilové se s případnou nabídkou pomoci čeká na konkrétní požadavky od slovenských kolegů. Pomoci by mohli restaurátoři a další odborníci.
Národní muzeum má zkušenosti s pomocí při záchraně válkou ohrožovaného kulturního dědictví například v Afghánistánu či Sýrii, kam posílalo odborníky a pomáhalo třeba také školit tamější muzejníky v Česku. Loni dvakrát poslalo pomoc válkou zasažené Ukrajině, kde trpí mimo jiné také kulturní dědictví.
Související

Situace v Banské Štiavnici je stabilizovaná, pomoc nabízí i Česko

Požár v Banské Štiavnici. Plameny se šíří v centru města na seznamu UNESCO
Banská Štiavnica , Slovensko , Petr Pavel
Aktuálně se děje
před 14 minutami

Boj o migraci v Německu pokračuje. Merkelová se tvrdě opřela do Merze, spor trvá dekády
před 38 minutami

Dálnici D10 uzavřela tragická nehoda. Havarovalo devět vozidel
před 1 hodinou

America first selhává. Trumpovu válku vyhraje Čína i celá Evropa
před 1 hodinou

Nové informace k případu smrti chlapce v Táboře. Dítě si mělo hrát se zbraní
před 1 hodinou

Trump převrací Ameriku naruby. Milion lidí přijde o práci, účty za energie porostou, počasí bude ještě extrémnější
před 2 hodinami

Netanjahu kope kolem sebe. Ostře útočí na Evropu, státníky viní ze spolupráce s Hamásem
před 3 hodinami

Co čeká trh s energiemi? Zeptali jsme se dodavatelů, jak se budou měnit ceny elektřiny
před 3 hodinami

Ukrajina důrazně varuje EU: Dodržte slovo. Vaše kroky pro nás budou devastační
před 3 hodinami

Válka sahá daleko za hranice Ukrajiny. Evropa není bezmocná, jen s Ruskem neumí pracovat, tvrdí expert
před 4 hodinami

Akademický svět zasáhla panika. Trump zakázal Harvardově univerzitě přijímat zahraniční studenty
před 6 hodinami

Počasí v příštím týdnu bude stabilní, vyplývá z předpovědi
Aktualizováno včera

Česko - Švédsko 2:5. Rozhodla první třetina, zlatá obhajoba nevyjde
včera

Pád cen pohonných hmot se zastavil. Teď zdraží, ekonom ale očekává další obrat
včera

Nová vlna podvodů na WhatsAppu zaměstnává policisty. Lidé přicházejí i o miliony
včera

Zemřel herec George Wendt, hvězda sitcomů
včera

Paradoxní květnové počasí. Meteorologové poukázali na zajímavou věc
včera

Zemřel Jiří Pernes, uznávaný historik s velkou vazbou na Brno
včera

Policie vyšetřuje smrt chlapce v Táboře. Reagovala na spekulace
včera

Světoví lídři čelí nové výzvě: Trumpova Oválná pracovna mění diplomacii v reality show
včera
Studenti mohou konečně k holiči? Thajsko mění zavedené pořádky, povoluje, co bylo dříve nemyslitelné
Thajský vzdělávací systém prošel změnou, když byla po 50 letech zrušena přísná pravidla týkající se účesů studentů. Tato pravidla, zavedená už v 70. letech minulého století, nařizovala chlapcům nosit krátké sestřihy a zakazovala jim vousy, zatímco dívky nesměly mít vlasy delší než po uši a bylo jim zakázáno nosit make-up. Cílem těchto nařízení bylo podporovat disciplínu a poslušnost, což přesně odráželo myšlenku nejen thajského vzdělávacího systému ale i většinové společnosti.
Zdroj: Zuzana Zídková