Situace v Rafahu je žalostná. UNRWA zastavila veškerou činnost

Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) přerušil svou činnost v Rafahu poté, co izraelská armáda vstoupila do tohoto nejjižnějšího města v Pásmu Gazy, blízko hranice s Egyptem, uvádí agentura DPA.

"UNRWA musela zastavit poskytování zdravotních a jiných důležitých služeb v Rafahu," uvedl šéf úřadu Philippe Lazzarini v sobotu večer na sociální síti X.

Humanitární organizace nyní operuje z města Chán Júnis, severně od Rafahu, a z centrální části Pásma Gazy. "V Chán Júnisu jsme obnovili provoz i přes poškození všech našich zařízení," napsal Lazzarini. Mluvčí organizace pro DPA potvrdil, že zaměstnanci UNRWA opustili Rafah.

Izraelská armáda (IDF) pokračuje ve své operaci v Rafahu navzdory rozsáhlé mezinárodní kritice. Izrael považuje toto město za poslední baštu palestinské militantní skupiny Hamás, jejíž útok ze 7. října spustil současný konflikt. Mnoho izraelských spojenců kritizuje postup armády kvůli vysokému počtu civilních obětí.

Podle šéfa UNRWA je v současnosti asi 1,7 milionu lidí v Chán Júnisu a centrální části Pásma Gazy. Lazzarini uvedl, že všech 36 sídel UNRWA je prázdných. Vysídlení lidé proto žijí mezi troskami a ve zničených zařízeních organizace v táboře Džabalíja na severu, odkud se nedávno stáhla IDF. 

UNRWA už v úterý oznámila, že pozastavuje distribuci jídla ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy pro nedostatek dodávek pomoci, uvedla agentura AFP. "Distribuce jídla v Rafahu je momentálně pozastavena pro nedostatek dodávek a nejistotu," uvedla UNRWA.

Distribuční centrum UNRWA i sklady Světového potravinového programu (WFP) se nacházejí v Rafahu av současnosti jsou nepřístupné pro probíhající vojenskou operaci Izraele v tomto jihogazském městě.

I WFP pozastavil distribuci potravin v Rafahu poté, co vyčerpal své zásoby, uvedla jeho mluvčí Abeer Etefaová. Nadále však poskytuje teplé pokrmy v centrální části Pásma Gazy, kde distribuuje také omezené potravinové balíky. Tyto balíky však za několik dní dojdou.

Etefaová přitom varovala, že humanitární operace v Pásmu Gazy jsou na pokraji kolapsu. Pokud nebudou do Pásma Gazy obnoveny dodávky potravin a jiné pomoci ve velkých množstvích, hrozí vznik podmínek podobných hladomoru, řekla.

Podle OSN hrozí přibližně 1,1 milionu lidem v Pásmu Gazy hlad. Krize v dodávkách humanitární pomoci se prudce zhoršila poté, co Izrael zahájil 6. května proti militantům z palestinského hnutí Hamás operaci v Rafahu, který se nachází na hranicích s Egyptem. Tento hraničních přechod je odvety uzavřen.

Od 10. května se tak do Pásma Gazy přes nedaleký hraniční přechod Kerem Šalom s Izraelem dostalo jen přibližně 30 kamionů s pomocí, uvádí OSN.

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Ghebreyesus přitom v úterý vyzval Izrael, aby zrušil omezení týkající se dodávek pomoci do Gazy. Izrael přitom tvrdí, že nijak neomezuje množství humanitární pomoci, která proudí přes hraniční přechody.

Související

Více souvisejících

Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy