Situace v Rafahu je žalostná. UNRWA zastavila veškerou činnost

Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) přerušil svou činnost v Rafahu poté, co izraelská armáda vstoupila do tohoto nejjižnějšího města v Pásmu Gazy, blízko hranice s Egyptem, uvádí agentura DPA.

"UNRWA musela zastavit poskytování zdravotních a jiných důležitých služeb v Rafahu," uvedl šéf úřadu Philippe Lazzarini v sobotu večer na sociální síti X.

Humanitární organizace nyní operuje z města Chán Júnis, severně od Rafahu, a z centrální části Pásma Gazy. "V Chán Júnisu jsme obnovili provoz i přes poškození všech našich zařízení," napsal Lazzarini. Mluvčí organizace pro DPA potvrdil, že zaměstnanci UNRWA opustili Rafah.

Izraelská armáda (IDF) pokračuje ve své operaci v Rafahu navzdory rozsáhlé mezinárodní kritice. Izrael považuje toto město za poslední baštu palestinské militantní skupiny Hamás, jejíž útok ze 7. října spustil současný konflikt. Mnoho izraelských spojenců kritizuje postup armády kvůli vysokému počtu civilních obětí.

Podle šéfa UNRWA je v současnosti asi 1,7 milionu lidí v Chán Júnisu a centrální části Pásma Gazy. Lazzarini uvedl, že všech 36 sídel UNRWA je prázdných. Vysídlení lidé proto žijí mezi troskami a ve zničených zařízeních organizace v táboře Džabalíja na severu, odkud se nedávno stáhla IDF. 

UNRWA už v úterý oznámila, že pozastavuje distribuci jídla ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy pro nedostatek dodávek pomoci, uvedla agentura AFP. "Distribuce jídla v Rafahu je momentálně pozastavena pro nedostatek dodávek a nejistotu," uvedla UNRWA.

Distribuční centrum UNRWA i sklady Světového potravinového programu (WFP) se nacházejí v Rafahu av současnosti jsou nepřístupné pro probíhající vojenskou operaci Izraele v tomto jihogazském městě.

I WFP pozastavil distribuci potravin v Rafahu poté, co vyčerpal své zásoby, uvedla jeho mluvčí Abeer Etefaová. Nadále však poskytuje teplé pokrmy v centrální části Pásma Gazy, kde distribuuje také omezené potravinové balíky. Tyto balíky však za několik dní dojdou.

Etefaová přitom varovala, že humanitární operace v Pásmu Gazy jsou na pokraji kolapsu. Pokud nebudou do Pásma Gazy obnoveny dodávky potravin a jiné pomoci ve velkých množstvích, hrozí vznik podmínek podobných hladomoru, řekla.

Podle OSN hrozí přibližně 1,1 milionu lidem v Pásmu Gazy hlad. Krize v dodávkách humanitární pomoci se prudce zhoršila poté, co Izrael zahájil 6. května proti militantům z palestinského hnutí Hamás operaci v Rafahu, který se nachází na hranicích s Egyptem. Tento hraničních přechod je odvety uzavřen.

Od 10. května se tak do Pásma Gazy přes nedaleký hraniční přechod Kerem Šalom s Izraelem dostalo jen přibližně 30 kamionů s pomocí, uvádí OSN.

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Ghebreyesus přitom v úterý vyzval Izrael, aby zrušil omezení týkající se dodávek pomoci do Gazy. Izrael přitom tvrdí, že nijak neomezuje množství humanitární pomoci, která proudí přes hraniční přechody.

Související

Více souvisejících

Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 5 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

Počasí se příští víkend mírně oteplí, přesto bude chladné

Příští víkend nás čeká chladné počasí. Podle ČHMÚ.cz se ale oproti teplotám během týdne mírně oteplí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy