Situace v Súdánu se rychle zhoršuje. Západ evakuuje své občany, vrací se i dva Češi

Súdán po několika dnech bojů mezi tábory dvou znepřátelených generálů opouští občané západních zemí, včetně Česka. Dva z pěti Čechů v zemi odletěli německým speciálem, oznámil na twitteru ministr zahraničí Jan Lipavský. Evakuaci diplomatů a dalších občanů oznámily Spojené státy, Británie, Německo či další evropské státy. Francie a Nizozemsko uvedly, že pracují na tom, aby z africké země dostaly i lidi ze "spřátelených partnerských zemí". Ozbrojené střety dnes pokračují v Chartúmu i v Omdurmánu na protějším břehu Nilu, informují agentury Reuters a AP.

Boj o moc mezi státní armádou a polovojenskými Jednotkami rychlé podpory (RSF) zmítá Súdánem od minulého víkendu. Letecké spojení se Súdánem bylo v posledních dnech velmi problematické a například Saúdská Arábie v sobotu přistoupila k evakuaci svých občanů přes přístav na východě země. Zahraniční vlády plánovaly ze Súdánu vypravit několik evakuačních konvojů.

"Za pomoci našich partnerů z Evropské unie právě evakuujeme ze Súdánu do bezpečí dva z pěti českých občanů, a to německým speciálem. Moji kolegové intenzivně pracují na tom, aby se domů dostali i zbývající Češi, a to co nejdříve," uvedl Lipavský.

Mariana Wernerová z odboru komunikace ministerstva zahraničí dnes večer také ČTK informovala, že dva Češi na jihu země ve městě Nyala jsou na evakuačním seznamu Turecka, které je chce společně se svými občany dostat ze Súdánu co nejdříve.

Zahájení evakuace svých občanů dnes oznámily Francie a Německo. Německé ministerstvo obrany agentuře Reuters bez dalších podrobností sdělilo, že německá armáda vede evakuační operaci. Francouzi podle informací AFP už zajistili transport stovce lidí nejen z Francie a chystali přesun další podobně velké skupiny. Operace jsou podle nejmenovaných vládních zdrojů extrémně složité.

Britská vláda odpoledne oznámila dokončení evakuace pracovníků své ambasády a jejich rodin, podobně jako o několik hodin dříve Spojené státy. Další země mezitím na takovýchto operacích pracovaly, někdy ve spolupráci s partnery. Nizozemský ministr zahraničí Wopke Hoekstra odpoledne uvedl, že "hrstce" Nizozemců se podařilo ze Súdánu uniknout ve francouzském letadle při "velmi složité operaci" i za pomoci Německa. Švédsko oznámilo, že kvůli evakuaci svých občanů posílá do regionu asi 150 vojáků, Itálie zase připravila krizový plán na evakuaci 140 Italů. Kanada dnes oznámila, že dočasně pozastavila operace v Súdánu a že kanadští diplomaté budou dočasně pracovat z bezpečného místa mimo zemi.

Jak připomíná AP, ze země se snaží vycestovat také Súdánci, přičemž se vydávají na nebezpečnou cestu například do Egypta. "Moje rodina, moje matka, moji sourozenci a moji synovci jsou na cestě ze Súdánu do Káhiry přes Asuán," napsal na facebooku jistý súdánský režisér.

Boje v jeho zemi připravily o život nejméně 400 lidí a o víkendu pokračují navzdory příměří ohlášenému v pátek, které mělo trvat tři dny. Chartúmem se dnes podle zpravodaje Reuters znovu rozléhal zvuk střelby a nad městem se vznášel tmavý kouř. Podle vysoce postaveného činitele armády RSF zaútočila na místní věznici, kde byl od povstání v roce 2019 zadržován dlouholetý autoritářský prezident Umar Bašír.

Boje zuřily také v Omdurmánu, ležícím na druhém břehu Nilu od Chartúmu, řekli místní obyvatelé agentuře AP, podle které městem otřásla silná střelba a hřmění výbuchů. Milice RSF tvrdí, že armáda podnikla nálety na luxusní čtvrť severně od Chartúmu.

Dvě strany se navzájem obviňovaly z útoku na francouzský konvoj, píše Reuters, přičemž armáda i RSF uváděly, že byl zraněn jeden Francouz. Francouzská diplomacie záležitost nekomentovala. Rizika spojená s evakuacemi podle Reuters ilustrovalo také obvinění armády, že RSF napadly katarský konvoj mířící do přístavu Port Súdán.

Šéf milic RSF Muhammad Hamdan Dagalo v sobotu prohlásil, že pomůže s koordinací evakuace cizinců. O tom, že návrat cizinců do jejich domovských zemí "usnadní a zaručí", ujistil také Dagalův protivník, generál Abdal Fattáh Burhán, který vede súdánskou armádu a je de facto vládcem země.

Lídři znesvářených skupin Burhán a Dagalo jsou bývalí spojenci, kteří v říjnu 2021 společně zorganizovali vojenský převrat, jenž zmařil krátký přechod Súdánu k civilní vládě. Případné jednání s RSF armáda ve čtvrtek vyloučila a uvedla, že přijme pouze jejich kapitulaci. Papež František dnes vyzval k dialogu tváří v tvář "vážné" situaci v Súdánu.

OSN a zahraniční státy vyzvaly soupeřící generály, aby dodržovali vyhlášené příměří a aby otevřeli bezpečný průchod pro prchající civilisty a dodávky pomoci.

Související

Více souvisejících

Súdán USA (Spojené státy americké) Joe Biden

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy