"Slováci Ukrajinu nechtějí zradit. Mír je kapitulace." Kandidáti na slovenskou hlavu státu se střetli v poslední debatě

Ve středu večer měli Slováci poslední možnost vidět kandidáty ve velké předvolební debatě. Zúčastnilo se jí všech deset prezidentských kandidátů a vysílána byla prostřednictvím Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS). V jejím průběhu ještě odstoupil Róbert Švec, který vyzval voliče k volbě Štefana Harabina. Kandidátů tak po večerní debatě zůstalo devět.

Jedním z nejsilnějších a patrně nejradikálnějších kandidátů je Štefan Harabin, který v průběhu debaty opakovaně volal po okamžitém ukončení podpory Ruskem napadené Ukrajině a vystoupení Slovenska ze Severoatlantické aliance a Evropské unie. Konkrétně EU podle něj „má životnost dva roky“.

Podstatně umírněnější jsou Peter Pellegrini a Ivan Korčok, což jsou podle průzkumů dva nejsilnější kandidáti. Například Pellegrini nechápe, „proč by se mělo za škodné považovat to, že Slovensko nechce posílat na Ukrajinu zbraně a chce začátek mírových jednání“. „Neumím si představit, jak může být nějaká země kritizovaná za to, že nesdílí tak militantní postoj, jako sdílí Česká republika,“ prohlásil již dříve podle serveru Teraz.sk.

Korčok během debaty opakoval, že „si Slováci nepřejí, abychom zradili Ukrajinu a každý normální člověk si přeje mír“. „Mír, o kterém hovoříte, je kapitulace,“ zdůraznil bývalý šéf slovenské diplomacie již v dřívější debatě na adresu Pellegriniho.

Korčok navíc upřesnil, že by nepodpořil vyslání slovenských vojáků na Ukrajinu. „Jsem jednoznačně proti tomu, aby Slovensko vyslalo na Ukrajinu vojáky, a to kvůli závazkům NATO, ty se vztahují na území Aliance. O tom, kde budou vojáci Slovenska působit, rozhoduje vláda a Národní shromáždění.“

Řeč přišla také na zdravotnictví, vztah prezidenta s občany a samotné pravomoci slovenské hlavy státu. Velkým tématem na Slovensku je poslední dobou také změna zákona o RTVS. Například kandidát Ján Kubiš vyjádřil obavu, že nový zákon „zasahuje do svobody tisku a nezávislosti novinářů“, a že je „nebezpečný nejen pro demokracii, ale i další vývoj Slovenska.“

Změna zákona o RTVS podle některých znamená velký problém, vláda díky němu může de facto ovládnout veřejnoprávní médium. „Nově by šéfa této veřejnoprávní instituce, která se má přeměnit na Slovenskou televizi a rozhlas, nevolil parlament, ale sedmičlenná rada. Do ní by čtyři členy vybral parlament a další tři ministerstva kultury a financí,“ píše například server Trend.sk. Ministerstvo kultury navíc počítá se založením programové rady, která by měla „posuzovat a kontrolovat program RTVS z hlediska dodržování charakteru vysílání“.

Než Róbert Švec odstoupil od kandidatury tak prohlásil, že by „hlava státu měla šéfovat vládě, čímž by se ustálily i konflikty mezi ústavními činiteli.“ Prezident by tak podle něj měl větší dosah na sociální politiku. Obecně se kandidáti shodli, že úloha slovenského prezidenta tkví v tom, že má sjednocovat lidi.

Související

Bratislavský hrad

Ve stopách Maďarska? Slovensko chce změnit volební systém

Strana Hlas plánuje předložit návrh na změnu volebního systému, který by měl zajistit větší zastoupení regionů v Národní radě SR (NR SR). Opoziční Progresívne Slovensko (PS) a SaS vyjadřují obavy, že by se mohlo jednat o účelovou změnu. Zavedení smíšeného volebního systému by mohla posílit postavení strany Smer v parlamentu.
David Broul (použito se svolením D. Broula) Rozhovor

Fico je slovenský Chuck Norris. Vyhraje i volby, v nichž nekandiduje, říká politolog David Broul pro EZ

Slováci si o víkendu zvolili za prezidenta Petera Pellegriniho, který ve druhém kole voleb hlavy státu porazil bývalého diplomata Ivana Korčoka. EuroZprávy.cz v tomto kontextu oslovily pro rozhovor politologa Davida Broula z Univerzity Palackého v Olomouci. Broul připustil, že Pellegrini je skutečně vládní kandidát a k vítězství mu dopomohli voliči Štefana Harabina z prvního kola. „V kontextu dosavadních kroků vlády, jako je rušení Úřadu speciální prokuratury, snahy ovládnout veřejnoprávní televizi a tak dále, nečeká slovenskou demokracii v brzké době nic pozitivního,“ říká.

Více souvisejících

volby na Slovensku

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy