Smrt turisty v Hurghadě: Ke žraločím útokům v Egyptě dojde téměř každý rok, předejít jim lze jen stěží

Ve čtvrtek zemřel v Hurghadě ruský občan po útoku žraloka, informovala světová média včetně CNN. Místní úřady následně zakázaly plavání v místě, kde k útoku došlo. Hurghada patří k vyhledávaným letoviskům u Rudého moře, kde ke žraločímu útoku nedošlo v posledních letech poprvé. Dá se setkání s predátorem vyhnout a když už k němu dojte, jak jej ustát?

Útok žraloka, při němž ve čtvrtek zemřel v Rudém moři mladý Rus, nebyl zdaleka prvním, který se v zemi v posledních letech odehrál. V okolí Egypta se za posledních 20 let odehrálo více než 20 žraločích útoků, vyplývá ze statistik.

Podle serveru middleeasteye.net úřady dlouhodobě radí turistům, aby se zdrželi házení jídla nebo nošení parfémů do vody. Obecně také platí, že žraloci mají velmi dobře vyvinuté některé smysly a láká je krev. Lidé s otevřeným zraněním by se také měli vyvarovat vstupu do moře.

Případy napadení lidí žralokem jsou v Egyptě ale statisticky spíše výjimečné a nelze předpokládat, že by se opakovaly příliš často. V Rudém moři, u kterého leží i letovisko Hurghada, ale žije více než 40 druhů žraloků. Někteří z nich mohou způsobit i smrtelná zranění.

Profesionální potápěč a fotograf žraloků Richard Jaroněk potvrzuje, že šance na konfrontaci s nejobávanějším mořským predátorem jsou ve skutečnosti nízké. Přesto je ale strach v člověku zakotven a i poslední týden několikrát ukázal, že k takové situaci může dojít.

"Ten strach je v nás zakotven, už jen proto, že jsme suchozemci a moře nám je cizí. Neznáme ho a už vůbec se v něm neumíme chovat. Pak jsme překvapeni, že se zraníme nebo nás něco zraní," řekl webu pluska.sk.

Nepřekvapuje ho proto, že se ho desítky let lidé ptají, co mají dělat, když žraloka potkají. "Je to jako s jezevčíkem v parku. Bude na vás štěkat a vy se dáte na útěk... z jezevčíka se stane hrdina a bude vás vesele prohánět," prozradil expert.

Útoku žraloka ale dokáže předejít jen člověk, který s nimi pracuje, protože zná jejich pohyby a mimiku. "Nevýhodou žraloka vůči člověku je jeho zvědavost. On se chce s námi seznámit, ale nemá ruce a pomyslné podání si rukou je kousnutí. Ochutná nás a zjistí, že mu nechutnáme, a nechá nás," vysvětlil.

Problém je v tom, že ono kousnutí je pro lidské tělo fatální. A kolikrát může přijít i nečekaně, často totiž netušíme, že pod námi v moře žralok je. Ve chvíli, kdy ho lidé spatří, pak začnou mávat rukama a pokouší se odplavat. A to je špatně.

"Lidé by se měli ke žralokovi klidně otočit čelem a pozorovat ho. Je to velmi důležité. Přirozené instinkty žralokovi říkají, že o něm víme. Přišel o moment překvapení. Nekopeme, nevíříme vodu, nerozbuší se nám srdce, nezvýší adrenalin v krvi... zůstaneme klidní," radí expert.

V ideální případě by žralok měl odplavat, to ale nemusí vždy nastat. "Oči a žábry jsou citlivými receptory, můžete ho do nich bít, ale pokud by rada měla být odborná, nehýbejte se. Je to divná rada, já vím, ale nehýbejte se," radí expert.

Nepopírá, že představa ruky ve žraločí tlamě je děsivá, pohyb ale vše zhorší. "Pokud začnete s rukou či nohou kopat či cukat, roztrháte si svaly a maso o ostré zuby. A to je pak už velký průšvih," dodal.

Související

Setkání egyptského prezidenta Abd al-Fattáha as-Sísího (vpravo) s předsedou amerického sboru náčelníků štábů generálem Charlesem Brownem v Káhiře 25. srpna 2024.

Hamás odmítá nové požadavky Izraele na příměří v Gaze

V neděli se v Káhiře neuskutečnila dohoda o příměří v Gaze. Ani Hamas, ani Izrael nepřijali navrhované kompromisy, které předložili zprostředkovatelé. Tato situace podle dvou egyptských bezpečnostních zdrojů zpochybňuje šance na úspěch v posledním pokusu, podporovaném USA, ukončit deset měsíců trvající konflikt.

Více souvisejících

Egypt žraloci žraločí útoky

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 2 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 17 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu

Do Štědrého dne čekají Česko hned dvě epizody výraznějšího sněžení ve vyšších a horských polohách, avizuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti. Sněžit bude během neděle a také v pondělí odpoledne a během noci na úterý.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy