Spása Francie, nebo její zhouba? Marine Le Pen stojí před klíčovým rozhodnutím

Marine Le Pen, dlouholetá lídryně krajní pravice ve Francii, se nachází na klíčovém rozcestí své politické kariéry. V posledních týdnech si musela vybrat mezi tím, zda bude nadále působit jako disruptivní síla schopná otřást francouzskou politikou, nebo zda bude pokračovat v kultivování své mainstreamové image, která je nezbytná pro dosažení prezidentského úřadu v roce 2027.

Toto dilema se stala ještě naléhavější po nedávném pádu vlády premiéra Michela Barniera, ke kterému přispělo právě hlasování Národního sdružení (Rassemblement National, RN) vedeného Le Penovou. Její krok potěšil tradiční voliče krajní pravice, ale zároveň vyvolal napětí uvnitř její vlastní strany i obavy, že tím ztratí podporu středových a konzervativních voličů, kteří jsou klíčem k jejímu politickému vzestupu.

Podle některých bývalých členů strany byli představitelé RN v otázce pádu vlády hluboce rozděleni. Pro mnohé z nich je zásadní, aby se strana nevzdálila protestnímu elektorátu, který nesnáší prezidenta Macrona, ale zároveň se obávají, že příliš radikální kroky by mohly vést ke ztrátě středových voličů, kteří oceňují stabilitu.

„Le Penová potřebuje seniory, lidi, kteří mají rádi stabilitu... a ti jsou teď pravděpodobně ztraceni,“ uvedl pro Politico anonymní bývalý činitel RN.

Prezident Emmanuel Macron obvinil Le Penovou, že se spolčila s krajní levicí a vytváří „chaos“. Podle něj tím RN znovu ukazuje svou neschopnost stát se seriózní alternativou k současnému establishmentu.

Tento obrat přichází po letech, kdy se Le Penová snažila prezentovat jako politička, která opustila svou radikální minulost. Přísná disciplína uvnitř strany, nulová tolerance k rasismu a antisemitismu – to byly klíčové prvky její strategie, jak oslovit širší spektrum voličů.

Pád vlády Michela Barniera může být pro Le Penovou dvousečnou zbraní. Na jedné straně upevnila svou pozici jako hlavní anti-establishmentová síla ve francouzské politice. Na druhé straně riskuje, že tím ztratí klíčové voliče, kteří by mohli rozhodnout o jejím úspěchu v roce 2027.

Podle politologa Bruna Jeanbarta byla její volba motivována tlakem ze strany voličů RN, kteří odmítají jakoukoli spolupráci s Macronovou vládou. „Pro Le Penovou bylo důležitější udržet si jádro voličů než získat nové,“ uvedl Jeanbart.

Le Penová čelí nejen politickým, ale i právním problémům. Je obviněna z neoprávněného čerpání fondů Evropské unie, a pokud bude odsouzena, hrozí jí zákaz kandidatury do veřejných funkcí. Verdikt by měl padnout v březnu 2025, což ji staví do obtížné situace.

Někteří její kritici tvrdí, že se Le Penová snaží vyvolat institucionální krizi, která by mohla vést k předčasným prezidentským volbám. Pokud by k tomu došlo, mohla by se pokusit využít současné politické polarizace ve svůj prospěch.

I když Národní sdružení oslavovalo pád vlády jako krok správným směrem, zůstává otázkou, jak dlouho strana dokáže zůstat jednotná. Přestože Le Penová odmítá otevřeně vyzvat Macrona k rezignaci, zůstává pod tlakem, aby pokračovala v konfrontační politice.

Její další kroky, včetně toho, zda podpoří nouzový rozpočet nebo imigrační zákony, budou klíčové pro její budoucnost. Prozatím se však zdá, že Le Penová bude i nadále balancovat mezi rolí protestní političky a snahou stát se první prezidentkou Francie.

Související

Marine Le Pen Analýza

Evropští národovci: Jak pravicové strany využívají krize k uchopení moci?

Evropské krajně pravicové a takzvaně národovecké strany získávají na síle. Zatímco Německem a Francií zmítají politické krize, na vrchol se drápou pravicové subjekty. Nejdál se dostala italská premiérka Giorgia Meloniová, která má podstatný vliv na vedení celé Evropské unie a zřejmě hodlá využít oslabených francouzských a německých lídrů.č

Více souvisejících

Marine Le Pen

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Joe Biden

Biden udělil největší milosti v historii USA

Joe Biden, prezident Spojených států, provedl dosud největší jednorázový akt prezidentské milosti, když zmírnil tresty téměř 1 500 lidem a omilostnil dalších 39 osob odsouzených za nenásilné trestné činy. Tento krok, oznámený Bílým domem, má za cíl pomoci rodinám, posílit komunity a podpořit reintegraci těch, kteří již prokázali svou rehabilitaci.

před 2 hodinami

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Spása Francie, nebo její zhouba? Marine Le Pen stojí před klíčovým rozhodnutím

Marine Le Pen, dlouholetá lídryně krajní pravice ve Francii, se nachází na klíčovém rozcestí své politické kariéry. V posledních týdnech si musela vybrat mezi tím, zda bude nadále působit jako disruptivní síla schopná otřást francouzskou politikou, nebo zda bude pokračovat v kultivování své mainstreamové image, která je nezbytná pro dosažení prezidentského úřadu v roce 2027.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump

Časopis Time vybral osobnost roku 2024. Neuspěla vévodkyně Kate ani Elon Musk

Donald Trump se stal osobností roku časopisu Time již podruhé. Po vítězství v prezidentských volbách v roce 2024 byl oceněn za svou schopnost zorganizovat „historický comeback“, za přetvoření politické krajiny USA a za výraznou proměnu amerického prezidentského úřadu i role Spojených států na světové scéně.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump

Přátelství USA a Ruska je vyloučeno. Trump to dal Putinovi jasně najevo

Donald Trump, bývalý a čerstvě zvolený prezident Spojených států, vyvolal pozornost svým nedělním prohlášením na sociální síti Truth Social, kdy komentoval pád režimu Bašára al-Asada v Sýrii. Trump ostře kritizoval roli Ruska, klíčového podporovatele Asada, a zdůraznil, že „Rusko nemělo být v Sýrii vůbec přítomno.“

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Dan Jørgensen

Rusko už nebudeme potřebovat. Připravme se na to, vyzval nový evropský komisař

Dan Jørgensen, nový evropský komisař pro energetiku, oznámil, že jeho hlavní prioritou je připravit plán, který definitivně přeruší veškeré energetické vazby Evropské unie na Rusko. Ve svém prvním rozhovoru od nástupu do funkce pro Politico varoval, že úsilí EU o odstřižení od ruských energetických zdrojů stagnuje a je třeba znovu získat dynamiku.

před 5 hodinami

Kaja Kallasová, premiérka Estonska

EU zvažuje, že bude financovat válku na Ukrajině ruskými penězi

Kaja Kallasová, nová vysoká představitelka EU pro zahraniční věci, uvedla, že miliardy eur z ruských státních prostředků zmrazených v Evropské unii by měly být využity na pomoc Ukrajině. Podle ní má Ukrajina legitimní nárok na odškodnění za škody způsobené ruskou agresí.

před 6 hodinami

Jun Sok-jol

Jun Sok-jol brání stanné právo. Na pozadí druhého impeachmentu chce "bojovat až do konce"

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol brání své kontroverzní rozhodnutí vyhlásit stanné právo, které bylo parlamentem zrušeno jen šest hodin po jeho zavedení. V televizním projevu označil své rozhodnutí za legitimní „akt vládnutí“ a odmítl obvinění z pokusu o vzpouru. Prezident se zavázal bojovat „až do konce“, aby zabránil svému odvolání, kterému čelí kvůli vzrůstajícím politickým nepokojům v zemi.

před 6 hodinami

Donald Trump

Trump varuje BRICS před společnou měnou. Ta je podle ekonoma naprostá utopie

Zvolený šéf Bílého domu Donald Trump pohrozil zemím BRICS stoprocentními cly, pokud vytvoří novou společnou měnu. Ekonom Libor Žídek z brněnské Masarykovy univerzity možnost vzniku společné měny v rámci tohoto sdružení považuje za utopii. „Pokud by se někdo opravdu snažil zavést společnou měnu pro tak rozdílné státy jako je Rusko, Brazílie, Čína, Jižní Afrika a tak podobně, tak to nemůže dobře dopadnou,“ řekl pro EuroZprávy.cz.

před 6 hodinami

Ramzan Kadyrov

Ukrajinci vytočili Kadyrova. Hrozí odvetou za útok na kasárna

Ve městě Groznyj, hlavním městě Čečenské republiky, došlo k incidentu, při kterém nad kasárnami speciálního policejního pluku pojmenovaného po Kadyrovovi explodovaly bezpilotní letouny. Informaci zveřejnil čečenský vůdce Ramzan Kadyrov na svém kanálu na Telegramu.

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Počasí v roce 2025? Meteorologové už vědí, jaké bude

Rok 2024 ještě neskončil, ale vědci již předpovídají, že rok 2025 se zařadí mezi tři nejteplejší v historii měření. Podle britské meteorologické služby Met Office se globální průměrná teplota příštího roku pravděpodobně stane třetí nejvyšší od začátku záznamů v roce 1850. Tento odhad přichází poté, co podle odhadů rok 2024 zaujme první místo a rok 2023 druhé.

před 8 hodinami

Chemické zbraně

Asad rozséval smrt, Rusko ho krylo. Oběti chemických útoků v Sýrii poprvé promluvily

Oběti chemických útoků v Sýrii, které pod hrozbou represí dlouho mlčely, poprvé otevřeně mluví o hrůzách, jež prožily. Tawfiq Diam, který při útoku v roce 2018 v Dúmě přišel o svou ženu a čtyři děti, popsal, jak chemické bomby rozsévaly smrt mezi obyvateli. Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) potvrdila, že při útoku byl použit vysoce koncentrovaný chlor, vypuštěný z vrtulníku syrské armády.

před 8 hodinami

Věznice, ilustrační fotografie

Vězni beze jména, drcení k smrti. "Lidská jatka" odhalují skutečná zvěrstva Asadova režimu

Uvnitř nechvalně známé syrské věznice Sednaja, označované jako "lidská jatka", se novinářům podařilo nahlédnout na místa, která symbolizují brutalitu Asadova režimu. Věznice severně od Damašku byla dlouhodobě spojována s hrůzami mučení, hromadnými popravami a systematickým ponižováním, o čemž po léta varovaly organizace na ochranu lidských práv. Až do pádu Asadova režimu však nebylo možné zjistit plný rozsah zvěrstev, která se zde odehrávala.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Zimní počasí na pár dní ustoupí. Do Česka dorazí oteplení

V Česku bude týden před Štědrým dnem panovat počasí, které vůbec nebude přát představě o bílých Vánocích. Po nadcházejícím víkendu se totiž výrazně oteplí. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy