Marine Le Pen, dlouholetá lídryně krajní pravice ve Francii, se nachází na klíčovém rozcestí své politické kariéry. V posledních týdnech si musela vybrat mezi tím, zda bude nadále působit jako disruptivní síla schopná otřást francouzskou politikou, nebo zda bude pokračovat v kultivování své mainstreamové image, která je nezbytná pro dosažení prezidentského úřadu v roce 2027.
Toto dilema se stala ještě naléhavější po nedávném pádu vlády premiéra Michela Barniera, ke kterému přispělo právě hlasování Národního sdružení (Rassemblement National, RN) vedeného Le Penovou. Její krok potěšil tradiční voliče krajní pravice, ale zároveň vyvolal napětí uvnitř její vlastní strany i obavy, že tím ztratí podporu středových a konzervativních voličů, kteří jsou klíčem k jejímu politickému vzestupu.
Podle některých bývalých členů strany byli představitelé RN v otázce pádu vlády hluboce rozděleni. Pro mnohé z nich je zásadní, aby se strana nevzdálila protestnímu elektorátu, který nesnáší prezidenta Macrona, ale zároveň se obávají, že příliš radikální kroky by mohly vést ke ztrátě středových voličů, kteří oceňují stabilitu.
„Le Penová potřebuje seniory, lidi, kteří mají rádi stabilitu... a ti jsou teď pravděpodobně ztraceni,“ uvedl pro Politico anonymní bývalý činitel RN.
Prezident Emmanuel Macron obvinil Le Penovou, že se spolčila s krajní levicí a vytváří „chaos“. Podle něj tím RN znovu ukazuje svou neschopnost stát se seriózní alternativou k současnému establishmentu.
Tento obrat přichází po letech, kdy se Le Penová snažila prezentovat jako politička, která opustila svou radikální minulost. Přísná disciplína uvnitř strany, nulová tolerance k rasismu a antisemitismu – to byly klíčové prvky její strategie, jak oslovit širší spektrum voličů.
Pád vlády Michela Barniera může být pro Le Penovou dvousečnou zbraní. Na jedné straně upevnila svou pozici jako hlavní anti-establishmentová síla ve francouzské politice. Na druhé straně riskuje, že tím ztratí klíčové voliče, kteří by mohli rozhodnout o jejím úspěchu v roce 2027.
Podle politologa Bruna Jeanbarta byla její volba motivována tlakem ze strany voličů RN, kteří odmítají jakoukoli spolupráci s Macronovou vládou. „Pro Le Penovou bylo důležitější udržet si jádro voličů než získat nové,“ uvedl Jeanbart.
Le Penová čelí nejen politickým, ale i právním problémům. Je obviněna z neoprávněného čerpání fondů Evropské unie, a pokud bude odsouzena, hrozí jí zákaz kandidatury do veřejných funkcí. Verdikt by měl padnout v březnu 2025, což ji staví do obtížné situace.
Někteří její kritici tvrdí, že se Le Penová snaží vyvolat institucionální krizi, která by mohla vést k předčasným prezidentským volbám. Pokud by k tomu došlo, mohla by se pokusit využít současné politické polarizace ve svůj prospěch.
I když Národní sdružení oslavovalo pád vlády jako krok správným směrem, zůstává otázkou, jak dlouho strana dokáže zůstat jednotná. Přestože Le Penová odmítá otevřeně vyzvat Macrona k rezignaci, zůstává pod tlakem, aby pokračovala v konfrontační politice.
Její další kroky, včetně toho, zda podpoří nouzový rozpočet nebo imigrační zákony, budou klíčové pro její budoucnost. Prozatím se však zdá, že Le Penová bude i nadále balancovat mezi rolí protestní političky a snahou stát se první prezidentkou Francie.
Související

Evropští národovci: Jak pravicové strany využívají krize k uchopení moci?

Hrozí konec Le Penové? Naděje i obavy. Hrozí i opačný scénář
Aktuálně se děje
před 47 minutami

Volby se blíží a podpora ANO se nepatrně snižuje. Spolu si polepšilo
před 1 hodinou

Hasiči pokračují v zásahu po výbuchu v Poličce. Nasadili těžkou techniku
před 2 hodinami

Nové návrhy příměří v Gaze. Hamás je ochoten souhlasit, Netanjahu vyjednává
před 3 hodinami

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného
před 3 hodinami

Záhadná nemoc v Rusku. Pacienti mají vysokou horečku a kašlou krev
před 5 hodinami

Páteční zemětřesení v Asii nepřežilo nejméně 1600 lidí. Stovky osob se nadále pohřešují
před 6 hodinami

Aprílové počasí po víkendu. Meteorologové prozradili, co máme čekat
včera

Přechod na letní čas zpozdí víkendové noční vlaky, upozorňují ČD
včera

Český hokej se rozloučil s legendou. Extraligová kluziště definitivně opouští Milan Gulaš
Aktualizováno včera

Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují
včera

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě
včera

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností
včera

Albert stáhl z nabídky jeden konkrétní druh zeleniny. Zákazníkům vrátí peníze
včera

Tragédie při motokrosu na Svitavsku. Závodník nepřežil pád
včera

Ukrajina nemusí přijmout nerostnou dohodu, naznačil Zelenskyj
včera

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?
včera

V Amsterdamu útočil Ukrajinec. Lidé děkují Britovi, který se mu postavil
Aktualizováno včera

Policie vyšetřuje násilnou smrt muže v Pardubicích. V případu padne obvinění
včera

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů
včera
Toulová dostala Langmajera na vrchol
Natáčení nového filmu Deník shopaholičky režisérky Evy Toulové se vyšplhalo doslova do nebeských výšin. Štáb se usadil v restauraci Oblaca na Žižkovské věži, 66 metrů nad zemí. Když si Bára Seidlová užívala filmové rande s Lukášem Langmajerem, režisérka čelila nečekanému problému – Langmajerovo tříchodové menu mizelo tak rychle, že filmaři sotva stihli spustit kameru.
Zdroj: Martin Hájek