Marine Le Pen, dlouholetá lídryně krajní pravice ve Francii, se nachází na klíčovém rozcestí své politické kariéry. V posledních týdnech si musela vybrat mezi tím, zda bude nadále působit jako disruptivní síla schopná otřást francouzskou politikou, nebo zda bude pokračovat v kultivování své mainstreamové image, která je nezbytná pro dosažení prezidentského úřadu v roce 2027.
Toto dilema se stala ještě naléhavější po nedávném pádu vlády premiéra Michela Barniera, ke kterému přispělo právě hlasování Národního sdružení (Rassemblement National, RN) vedeného Le Penovou. Její krok potěšil tradiční voliče krajní pravice, ale zároveň vyvolal napětí uvnitř její vlastní strany i obavy, že tím ztratí podporu středových a konzervativních voličů, kteří jsou klíčem k jejímu politickému vzestupu.
Podle některých bývalých členů strany byli představitelé RN v otázce pádu vlády hluboce rozděleni. Pro mnohé z nich je zásadní, aby se strana nevzdálila protestnímu elektorátu, který nesnáší prezidenta Macrona, ale zároveň se obávají, že příliš radikální kroky by mohly vést ke ztrátě středových voličů, kteří oceňují stabilitu.
„Le Penová potřebuje seniory, lidi, kteří mají rádi stabilitu... a ti jsou teď pravděpodobně ztraceni,“ uvedl pro Politico anonymní bývalý činitel RN.
Prezident Emmanuel Macron obvinil Le Penovou, že se spolčila s krajní levicí a vytváří „chaos“. Podle něj tím RN znovu ukazuje svou neschopnost stát se seriózní alternativou k současnému establishmentu.
Tento obrat přichází po letech, kdy se Le Penová snažila prezentovat jako politička, která opustila svou radikální minulost. Přísná disciplína uvnitř strany, nulová tolerance k rasismu a antisemitismu – to byly klíčové prvky její strategie, jak oslovit širší spektrum voličů.
Pád vlády Michela Barniera může být pro Le Penovou dvousečnou zbraní. Na jedné straně upevnila svou pozici jako hlavní anti-establishmentová síla ve francouzské politice. Na druhé straně riskuje, že tím ztratí klíčové voliče, kteří by mohli rozhodnout o jejím úspěchu v roce 2027.
Podle politologa Bruna Jeanbarta byla její volba motivována tlakem ze strany voličů RN, kteří odmítají jakoukoli spolupráci s Macronovou vládou. „Pro Le Penovou bylo důležitější udržet si jádro voličů než získat nové,“ uvedl Jeanbart.
Le Penová čelí nejen politickým, ale i právním problémům. Je obviněna z neoprávněného čerpání fondů Evropské unie, a pokud bude odsouzena, hrozí jí zákaz kandidatury do veřejných funkcí. Verdikt by měl padnout v březnu 2025, což ji staví do obtížné situace.
Někteří její kritici tvrdí, že se Le Penová snaží vyvolat institucionální krizi, která by mohla vést k předčasným prezidentským volbám. Pokud by k tomu došlo, mohla by se pokusit využít současné politické polarizace ve svůj prospěch.
I když Národní sdružení oslavovalo pád vlády jako krok správným směrem, zůstává otázkou, jak dlouho strana dokáže zůstat jednotná. Přestože Le Penová odmítá otevřeně vyzvat Macrona k rezignaci, zůstává pod tlakem, aby pokračovala v konfrontační politice.
Její další kroky, včetně toho, zda podpoří nouzový rozpočet nebo imigrační zákony, budou klíčové pro její budoucnost. Prozatím se však zdá, že Le Penová bude i nadále balancovat mezi rolí protestní političky a snahou stát se první prezidentkou Francie.
Související

Hon na čarodějnice, burácela Le Penová před podporovateli. Většina Francouzů ale verdikt soudu schvaluje

Le Penová se poprvé vyjádřila k verdiktu soudu. Mluví o jaderné bombě
Aktuálně se děje
před 37 minutami

Zima definitivně skončila. Meteorologové prozradili, čím byla výjimečná
před 1 hodinou

Dva zranění, čtyři zadržení. Policie vyšetřuje incident před barem v Milevsku
před 2 hodinami

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček
před 3 hodinami

Češi opět ukázali velké srdce. Do sbírky potravin se zapojil rekordní počet obchodů
před 3 hodinami

Drama kolem šéfa ČT pokračuje. Souček porušil dohodu se mnou, tvrdí Xaver
před 4 hodinami

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný
Aktualizováno před 5 hodinami

Tragédie ve Vancouveru. Auto najelo do davu na ulici, na místě jsou mrtví a zranění
před 5 hodinami

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN
před 7 hodinami

FOTO UVNITŘ: První snímky hrobu papeže Františka. Míří k němu první věřící
před 8 hodinami

V Ústí nad Labem uzavřeli důležitý most. Doprava kolabuje i o víkendu
před 9 hodinami

Ukrajina si připomněla Černobyl. Zelenskyj ocenil hrdinství svých krajanů
před 10 hodinami

Policie vyšetřuje vraždu vinaře v Miroslavi. Podezřelý je na psychiatrii
před 10 hodinami

Jsme připraveni jednat s Ukrajinou bez předběžných podmínek, vzkazuje Putin
před 12 hodinami

Varovná předpověď počasí. V Česku ještě stále může mrznout
včera

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry
včera

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté
včera

Otevíral i srdce nevěřících, řekl Fiala o papeži Františkovi
včera

Putin možná nechce ukončit válku, připouští si Trump. Kremlu pohrozil
včera

RECENZE: Ve skečovitém pořadu Jakub a Sara se máme najít. Roztahaný formát spíš ubíjí
včera
Mohlo to být historické setkání, řekl Zelenskyj po jednání s Trumpem ve Vatikánu
První z přímých aktérů se vyjádřil k sobotnímu jednání v bazilice svatého Petra. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil dnešní setkání s americkým protějškem Donaldem Trumpem před pohřbem papeže Františka za dobré. Podle Zelenského je možné, že se ve Vatikánu psala historie.
Zdroj: Lucie Podzimková