Americký prezident Joe Biden je přesvědčen, že palestinský stát by měl vzniknout po přímých jednáních mezi stranami, a nikoli jednostranným uznáním, uvedl ve středu Bílý dům. Reagoval tak na oznámení Irska, Španělska a Norska, že tento měsíc uznají státnost Palestiny, píše agentura Reuters.
Irsko, Norsko a Španělsko ve středu oznámily, že 28. května oficiálně uznají Palestinu jako stát. Uvedli také, že doufají, že podobně budou postupovat i další západní země.
"Prezident je silným podporovatelem řešení v podobě dvou států a byl jím po celou svou kariéru," uvedl mluvčí americké Rady pro národní bezpečnost.
Stát Palestina uznává přibližně 144 ze 193 členských zemí OSN včetně Ruska, Číny nebo Indie. Z 27 zemí Evropské unie tak zatím však učinila jen hrstka zemí. Proti uznání Palestiny jako státu jsou i USA, které jsou nejbližším spojencem Izraele.
Podle Izraele by uznání státnosti Palestiny v současnosti znamenalo jakousi odměnu pro palestinské militantní hnutí Hamás za jeho útoky, píše Reuters. Izrael přitom s Hamásem v současnosti vede válku v Pásmu Gazy.
Samostatný palestinský stát je i nadále cílem německé zahraniční politiky, potřebná jsou však mírová jednání, uvedla ve středu mluvčí německého ministerstva zahraničních věcí. Uvedla televize ZDF.
Výsledkem mírových jednání by mělo být dvoustátní řešení, píše ZDF. Takový dialog na Blízkém východě je však pro německou vládu v této době ještě v nedohlednu.
Související
OSN je "zděšena drzou vraždou" Palestinců izraelskými silami
Příměří v Gaze jako nadlidský úkol. Pomoct mohou mezinárodní síly, shodu se ale najít nedaří
palestina , Joe Biden , Německo , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 9 minutami
Školní podzimní prázdniny se mohou změnit. TOP 09 navrhuje fixních pět dnů
před 56 minutami
Česko zná termín příštích voleb. Prezident Pavel ho stanovil na říjen
před 1 hodinou
Trumpova celní válka s Evropou ožívá. USA hrozí odvetou za danění Mety či Amazonu
před 2 hodinami
Vojtěch prosazuje omezení dostupnosti energetických nápojů
před 3 hodinami
Tropické počasí a maxima až 41 °C. Meteorologové opět varují před výhní
před 4 hodinami
Češi letí pomáhat do Venezuely. Hasiči vysílají specializovaný tým
před 4 hodinami
Drama kvůli dětem v rozpáleném autě. Hasiči museli rozbít okénko
před 5 hodinami
Historických teplotních rekordů může padnout víc, naznačili experti
před 6 hodinami
Rady na extrémně teplý víkend. Víme, kteří lidé by vůbec neměli chodit na slunce
před 7 hodinami
Nové napětí v Íránu. Američané podnikli odvetu za útok na nákladní loď
před 8 hodinami
Počasí se po žhavém víkendu ochladí. Příští týden dorazí déšť
včera
Extrémní vlna veder už v červnu? Vědci vysvětlují, co se děje s počasím
včera
Trump označil dronový útok Íránu na loď v Hormuzském průlivu za porušení příměří
včera
Babiš si není jistý, jestli Macinka přihlásil Pavla na summit NATO
včera
Extrémní počasí činí život v Evropě nesnesitelným. Experti mluví o nejhorší vlně veder v historii
včera
Počet obětí zemětřesení ve Venezuele dvojnásobně vzrostl
včera
Do nejvyššího mrakodrapu v čínském Pekingu narazilo letadlo
včera
Zavřené školy, stovky mrtvých, výpadky proudu. Počasí dál sužuje západ Evropy
včera
Počasí, jaké Česko nepamatuje. Meteorologové vydali návod, jak zvládnout nadcházející víkend
včera
EU navrhuje o rok prodloužit ochranu pro ukrajinské uprchlíky. Vyjma těch s brannou povinností
Evropská komise navrhla prodloužit dočasnou ochranu pro miliony ukrajinských uprchlíků o další rok, konkrétně do 4. března 2028. Návrh však nově vylučuje osoby, které z Ukrajiny odešly nelegálně s cílem vyhnout se branné povinnosti.
Zdroj: Libor Novák