Srbskem po hromadných střelbách zmítají protesty, lidé jsou nespokojeni s vládou i prezidentem

V srbském hlavním městě Bělehradu v pátek protestovaly desítky tisíc lidí. Jde o třetí demonstraci od hromadných střeleb, které tento měsíc otřásly celou zemí. Protestující se vyhraňovali proti násilí, ale i proti vládě a prezidentovi Aleksandrovi Vučićovi. Informoval o tom server CNN.

Žák sedmé třídy vešel minulý týden ve středu kolem 08:00 do budovy školy v centru Bělehradu a začal střílet po svých vrstevnících. Zbraň vytáhl ve třídě a vše trvalo několik minut. Policisté v přilbách a v neprůstřelných vestách okolí školy, která se nachází ve čtvrti Vračar, uzavřeli.

Státní zastupitelství v Bělehradě později oznámilo, že podle srbských zákonů nemůže být podezřelý za svůj čin trestně odpovědný kvůli nízkému věku. Byl proto umístěn na psychiatrii.

Srbská vláda v reakci na útoky zavedla několik opatření, která mají zvýšit bezpečnost. Uvalila například dvouleté moratorium na vydávání některých zbrojních průkazů a úřady vyzvaly občany, aby odevzdali nelegálně držené zbraně. 

Střelby do lidí jsou v Srbsku, které má velmi přísné zákony ohledně držení zbraní, poměrně vzácné, poznamenal Reuters. Západní Balkán je však podle ní po válkách v 90. letech minulého století zaplaven statisíci nelegálně držených zbraní. Srbské úřady vydaly několik amnestií pro jejich majitele, aby tyto zbraně odevzdali nebo registrovali.

Třináctiletý chlapec, který ve středu na základní škole v Bělehradě zabil deset lidí, je podle serveru Blic nejhorším dětským masovým vrahem v dějinách. Při střelbě zemřelo 9 spolužáků a jeden člen ochranky, dalších 6 lidí bylo zraněno.

Server uvádí, že existují pouze tři případy, kdy děti mladší 14 let zabily více než čtyři lidi. Jedním z případů je útok žháře v roce 2019. Tehdy devítiletý hoch v americkém státě Illinois zapálil vlastní dům, v němž zahynulo pět členů jeho rodiny.

Další případ se odehrál v roce 2013, kdy třináctiletý mladík zabil v Sao Paulu čtyři lidi a pak spáchal sebevraždu. Poslední zmapovaný případ se datuje do roku 1998, kdy jedenáctiletý student zastřelil spolu se starším kamarádem ve škole v americkém Arkansasu čtyři studenty a učitelku.  

Související

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

Více souvisejících

Srbsko Demonstrace

Aktuálně se děje

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Mrtvá těla se svázanýma rukama? Bují podezření na válečné zločiny Izraele v Pásmu Gazy

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy