Střelba na korejských hranicích: Vojáci KLDR překročili demarkační linii

Jihokorejská armáda oznámila, že vypálila varovné výstřely na severokorejské vojáky, kteří krátce překročili demarkační linii oddělující obě Koreje. Toto narušení se v červnu stalo už potřetí, informuje agentura Jonhap.

Severokorejští vojáci překročili linii ve čtvrtek kolem 11:00 místního času. Jihokorejská armáda následně vypálila varovné výstřely, které vojáky přiměly vrátit se na svou stranu.

Podobné incidenty, do kterých bylo zapojeno 20 až 30 severokorejských vojáků, se odehrály také 9. a 18. června. Jihokorejská armáda tehdy uvedla, že obě situace vypadaly jako neúmyslné, protože severokorejští vojáci se po varovných výstřelech stáhli a Pchjongjang střelbu neopětoval.

Představitel jihokorejského Sboru náčelníků štábů uvedl, že i tento poslední incident se zdá být náhodný. Dodal, že podobné situace se mohou opakovat, protože severokorejští vojáci momentálně provádějí mnoho aktivit v demilitarizované zóně. Jihokorejská armáda však na taková překročení reaguje přísně a rozhodně.

Jihokorejská armáda zaznamenala zvýšenou aktivitu Severní Koreje v pohraničních oblastech. KLDR tam od dubna rozmístila velký počet vojáků, kteří kladou miny, staví pravděpodobně protitankové zátarasy a zpevňují cesty. Soul odhaduje, že Pchjongjang zmobilizoval stovky vojáků na deseti různých místech demilitarizované zóny.

Napětí na Korejském poloostrově roste. Jižní Korea obnovila propagandistické vysílání proti severokorejskému režimu z amplionů umístěných u hranic. Tento krok byl reakcí na jednání Pchjongjangu, který vypustil stovky balónů s odpadky směrem na jih.

Severní Korea tvrdí, že vypouštění balónů bylo reakcí na letákovou kampaň z Jižní Koreje, kterou organizují jihokorejští aktivisté, včetně severokorejských přeběhlíků. Aktivisté také ve čtvrtek oznámili, že vypustili 20 balónů s 300 000 letáky proti severokorejskému režimu, 5000 USB disky s K-pop hudbou a televizními seriály, a 3000 americkými dolary. 

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Jižní Korea

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 51 minutami

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 1 hodinou

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Bidenův odchod z kandidátky okomentovalo i Rusko. Opět mluví o válce

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v neděli v reakci prezidenta USA Joea Bidena neucházet se o znovuzvolení uvedl, že do voleb šéfa Bílého domu je ještě daleko a pro Moskvu je prioritou tvz. speciální vojenská operace, tedy válka na Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy