Súdán je odstřižený od internetu. Západ pokračuje v evakuaci, Britové obviňují vládu, že je opustila

Většina Súdánu je v důsledku bojů nadále bez internetového připojení, informovala dnes organizace NetBlocks, která sleduje celosvětový provoz na internetu. Boje mezi súdánskou armádou a polovojenskými Jednotkami rychlé podpory (RSF) vstoupily do druhého týdne. O život při nich od 15. dubna přišlo zhruba 420 lidí.

"Súdán je uprostřed internetového blackoutu a zůstává z velké části off-line, přičemž konektivita je na dvou procentech běžné úrovně," uvedla dnes organizace NetBlocks. Zároveň citovala tvrzení súdánské armády, podle níž RSF sabotovala telekomunikační ústřednu v hlavním městě Chartúmu, což mělo dopad na sítě v celé zemi. Obyvatelé hlavního města ale uvádějí, že telefonické připojení mají i nadále.

Znesvářené skupiny vedou bývalí spojenci, generálové Abdal Fattáh Burhán, velitel armády, a šéf polovojenských Jednotek rychlé podpory (RSF) Muhammad Hamdan Dagalo. V říjnu 2021 společně zorganizovali vojenský převrat, jenž zmařil krátký přechod Súdánu k civilní vládě. Od začátku bojů v Súdánu zemřelo nejméně 420 lidí a 3700 jich bylo zraněno, uvedla Světová zdravotnická organizace.

Své občany evakuovaly ze Súdánu také Španělsko či Itálie, Turecko má obtíže

Své občany evakuovaly z bojích zmítaného Súdánu také Španělsko, Itálie či Řecko. Informovaly o tom ministerstva zahraničí těchto zemí. Evakuaci svých občanů zahájilo v neděli také Turecko, které ji však kvůli výbuchu v súdánském hlavním městě Chartúmu nedokončilo, uvedla dnes agentura AFP.

Řím svými vojenskými letadly odvezl z Chartúmu 140 italských občanů a několik dalších cizinců. Metropoli opustil také italský velvyslanec a personál ambasády, píše dnes agentura ANSA s odkazem na prohlášení ministerstva zahraničí. Evakuovaní Italové se vrátí do vlasti dnes, tvrdí resort zahraničí.

V evakuačním letu organizovaném Madridem bylo 30 španělských občanů a dalších 70 lidí mimo jiné z Polska, Portugalska, Mexika, Venezuely nebo ze Súdánu. Někteří španělští občané se ale rozhodli v zemi zůstat či odjet po vlastní ose, píše agentura EFE.

Ze Súdánu odjely dvě skupiny řeckých občanů včetně dvou lidí, kteří byli zranění během bojů. Atény měly v zemi zhruba stovku lidí s řeckým pasem a evakuaci uskutečňují za pomoci dalších unijních států, informoval dnes deník Kathimerini.

Turecko mělo v Súdánu zhruba 1000 svých občanů, s jejichž evakuací začalo v neděli, píší turecká média. Turecké úřady pro své občany zorganizovaly tři evakuační body v Chartúmu a ve městě Vád Madaní. Podle agentury AFP byla evakuace v severní části Chartúmu "odložena do dalšího oznámení" kvůli výbuchu v okolí shromaždiště. Na tureckém evakuačním seznamu jsou také dva čeští občané, kteří se nachází na jihu země v Nyale, uvedlo dnes české ministerstvo zahraničí.

EU bude podle Borrella nadále usilovat o politické řešení konfliktu v Súdánu

Evropská unie bude nadále usilovat o politické řešení konfliktu v Súdánu, a to navzdory evakuacím svých občanů z této africké země. Před začátkem jednání ministrů zahraničí členských zemí to uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Evakuováno ze Súdánu podle něj doposud bylo asi 1000 občanů ze zemí EU.

"Musíme nadále tlačit na politické řešení. Nemůžeme dopustit, aby se Súdán zhroutil, protože by to vyvolalo otřesy v celé Africe," řekl Borrell. Dodal, že velvyslanec EU je stále v Súdánu. "Kapitán je poslední, kdo opouští loď. Je v Súdánu, ale už není v Chartúmu," řekl Borrell. Evakuaci občanů EU označil za "složitou, ale úspěšnou" operaci. "Nemohu uvést přesná čísla, ale je jisté, že bylo evakuováno více než 1000 lidí," řekl.

Velvyslanec Evropské unie v Súdánu, irský diplomat Aidan O'Hara, byl krátce po vypuknutí bojů napaden ve své rezidenci v Chartúmu. Borrell tehdy napadení ambasadora kritizoval jako hrubé porušení Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích a připomněl, že ochrana diplomatických prostor a personálu je zodpovědností súdánských úřadů.

Podle finského ministra zahraničí Pekky Haavistoa hrozí, že bude z konfliktu v Súdánu těžit ruská žoldnéřská Wagnerova skupina a EU by měla ohledně situace v Súdánu dělat víc. "Není fér, že tu zemi všichni cizinci za těchto okolností opouštějí. Pokud odejdeme, ponecháme také určitý prostor pro Wagnerovy jednotky a Rusko, aby tuto hru rozehrály," řekl podle agentury Reuters při příchodu na zasedání ministrů EU v Lucemburku.

V Súdánu zůstává několik tisíc Britů, obviňují vládu, že je opustila

Britští občané, kteří uvázli v Súdánu zmítaném konfliktem mezi armádou a polovojenskými jednotkami, obvinili vládu, že je opustila. Británie o víkendu evakuovala své diplomaty a jejich rodiny, ale varovala, že dokud nebude dosaženo příměří, je značně omezena ve své schopnosti pomoci dalším Britům. V zemi jich přitom podle odhadů pravděpodobně zůstalo několik tisíc, uvedla stanice BBC.

Britské úřady se rozhodly evakuovat svůj diplomatický personál kvůli "konkrétním hrozbám", uvedl ministr zahraničí James Cleverly. Vláda je podle něj "naprosto odhodlaná" podporovat Brity v Súdánu, ale dokud boje neskončí, má téměř svázané ruce. Podle premiéra Rishiho Sunaka nicméně pokračují práce na zajištění bezpečnosti Britů, kteří v zemi zůstali.

Někteří britští občané, kteří se v Súdánu stále nacházejí, ale BBC řekli, že se cítí opuštěni. Mocenské boje mezi armádou a Jednotkami rychlé podpory (RSF) zasáhly metropoli Chartúm i jiné části země, což přispělo k horšící se humanitární situaci. Na některých místech nejde elektřina, mnohým docházejí zásoby potravin i vody a pokračují výpadky internetu.

Občané Spojeného království v Súdánu byli vyzváni, aby ministerstvu zahraničí sdělili, kde se nacházejí, pro případ, že bude k dispozici další pomoc.

Brit Amar Osman, který žije v Edinburghu, ale nyní se nachází v Súdánu, kam vyrazil na návštěvu rodiny před vypuknutím bojů, uvedl, že udělal, co mu úřady doporučily. Nikdo se ale podle něj zatím neozval. "Poté, co se všichni ti diplomaté dostali ven, máme pocit, že tady zemřeme," řekla jeho žena Fatima.

Mnoho Britů, kteří jsou stále uvězněni v Chartúmu, hovoří o své frustraci z omezené komunikace s úřady. Někteří vyjádřili pobouření nad tím, že jim bylo řečeno, aby zůstali v úkrytu, a kvůli tomu propásli příležitost nechat se letecky přepravit do bezpečí armádami jiných zemí.

Jednomu britskému podnikateli, který si nepřál být jmenován, se podařilo odletět s francouzským letadlem. Muž uvedl, že ví o několika dalších britských kolezích, kteří zůstali uvězněni v súdánském hlavním městě. Zacházení britských úřadů s nimi označil za "otřesné".

Předseda obranného výboru britského parlamentu Tobias Ellwood uvedl, že vláda by se nyní měla zaměřit na "druhou fázi" evakuace, aby zajistila, že ze země se dostanu všichni držitelé britských pasů, kteří tak chtějí učinit. Ellwood uvedl, že neví, kolik v zemi zůstalo Britů, ale že podle jeho informací se jich na ministerstvu zahraničí registrovalo přes 1000. A "klidně jich může být ještě několik tisíc", řekl.

Šéfka zahraničního výboru Alicia Kearnsová uvedla, že Britů v Súdánu mohou být 3000 až 4000. Vláda má podle ní povinnost dostat je ze země ven, a pokud to bude neuskutečnitelné, musí jim to včas říct, aby se sami rozhodli, jak postupovat. Dosavadní omezená komunikace úřadů podle ní "naznačuje, že od Afghánistánu se nikdo nepoučil".

Související

Více souvisejících

Súdán

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová byla ve čtvrtek při tiskové konferenci přistižena, jak přijímá telefonát, během kterého jí mužský hlas nařídil, aby se zdržela komentářů k údajnému raketovému útoku na Ukrajinu. Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy