Švédsko plánuje zpřísnění protiteroristických zákonů

Švédsko dnes oznámilo, že plánuje zpřísnit protiteroristické zákony. Nová právní norma, která by podle vlády mohla začít platit v červnu, má dát úřadům větší pravomoci při zadržování a stíhání osob, které podporují teroristické organizace, například prostřednictvím financování, informovala agentura Reuters.

Nedostatečný boj proti teroristickým organizacím Stockholmu vyčítá Turecko, které brání Švédsku ve vstupu do Severoatlantické aliance. O členství v NATO požádalo Švédsko společně s Finskem loni v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu, souhlas se vstupem těchto severských zemí do aliance ovšem ještě nepodepsalo Turecko a Maďarsko. Za teroristickou organizaci Ankara považuje Stranu kurdských pracujících, milice YPG a jejich sympatizanty či příznivce duchovního Fethullaha Gülena.

"Dosud bylo složité stíhat lidi, pokud jejich činy nemohly být spojeny s konkrétním teroristickým činem," uvedl dnes švédský ministr spravedlnosti Gunnar Strömmer. "Nový zákon pokryje všechny formy zapojení," dodal.

Podle Strömmera potřebu přísnějších zákonů ukázal útok v centru Stockholmu v roce 2017, při němž vjel řidič do chodců a zabil pět lidí.

Úroveň hrozby se dále zvýšila po lednovém incidentu, při němž dánsko-švédský ultrapravicový aktivista Rasmus Paludan spálil ve Stockholmu korán. Někteří muslimští radikálové pak Švédsko označili za legitimní cíl.

Po protestech ve Stockholmu, včetně toho Paludanova, turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že Švédsko by nemělo počítat s tureckou podporou svého vstupu do aliance, pokud nezaručí respekt k islámu. Turečtí představitelé v poslední době dávají najevo, že by Ankara mohla finskou žádost schválit dříve, nezávisle na té švédské.

Strömmer uvedl, že nový zákon neovlivní právo lidí demonstrovat. Švédský premiér Ulf Kristersson již dříve označil spálení koránu za hluboce neuctivý čin, zdůraznil ale, že svoboda projevu je ve Švédsku chráněná ústavou a je zásadní součástí demokracie.

Související

Turecko, ilustrační fotografie.

Turecko zřejmě oznámí rozhodnutí o vstupu Finska do NATO v pátek

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek oficiálně oznámí rozhodnutí své země ohledně vstupu Finska do Severoatlantické aliance. Uvedl to dnes finský prezident Sauli Niinistö, který bude ve čtvrtek a v pátek na návštěvě Turecka, píše agentura AFP. Finské agentuře STT řekl nejmenovaný blízký spolupracovník tureckého prezidenta, že Erdogan velmi pravděpodobně ohlásí souhlas s rozšířením NATO o tuto severskou zemi.
Ulf Kristersson

Švédsko věří, že mu Turecko po volbách schválí vstup do NATO

Švédsko respektuje turecký proces schvalování své žádosti o členství v Severoatlantické alianci, zároveň ale věří, že po tamních volbách Ankara rychle ratifikuje rozšíření aliance o Švédsko. Dnes to v Berlíně na tiskové konferenci po jednání s německým kancléřem Olafem Scholzem prohlásil švédský premiér Ulf Kristersson. 

Více souvisejících

Švédsko Policie Švédsko Terorismus

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Česká národní banka

Analytici: ČNB na středečním jednání úrokové sazby nezmění

Bankovní rada České národní banky (ČNB) ponechá i na středečním zasedání základní úrokovou sazbu na sedmi procentech, kde je od loňského června. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK, podle nichž ani únorová obměna dvou členů rady nebude znamenat změnu v jejím postoji. Očekávají, že jediným hlasem volajícím po růstu sazeb zůstane člen rady Tomáš Holub. Možné snížení sazeb členové rady v nedávných rozhovorech v médiích vyloučili.

před 31 minutami

před 47 minutami

Češi hlasují v komunálních volbách

O sobotní komunální volby byl zájem, k urnám přišlo 70 procent voličů

K sobotním komunálním volbám, které se uskutečnily ve 33 obcích v Čechách a na Moravě, přišlo v průměru 70 procent voličů. Téměř stoprocentní byla jejich účast v Hradišti na Rokycansku, kde z 37 voličů nepřišel hlasovat pouze jeden. Naopak nejnižší účast byla ve Lhánicích na Třebíčsku, kde odvolilo 46,88 procenta ze 128 voličů, oznámil dnes mluvčí Českého statistického úřadu Jan Cieslar. Loni v září v celorepublikových obecních volbách dosáhla průměrná účast 46 procent

před 1 hodinou

Rusko, ilustrační foto

Jak se žije po roce války v Rusku? Obyvatelé sankce příliš nepocítili, odchod západních značek také ne

Západní sankce zasáhly ruské banky, bohaté jednotlivce nebo dovoz technologií. Po roce rozsáhlých omezení, jejichž cílem bylo oslabit válečný fond Moskvy, se ale ekonomický život pro běžné Rusy příliš neliší od toho, který vedli před ruskou invazí na Ukrajinu. Žádná masová nezaměstnanost a propad měny se nekonají. Nejsou tu žádné krachující banky, před kterými se tvoří dlouhé fronty. Nabídka v supermarketech se příliš nezměnila, zahraniční zboží je stále dostupné, nebo jeho místo zaujaly místní ekvivalenty, píše agentura AP.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Demonstrace ve Francii

Shořelá policejní auta, stovky zraněných policistů. Francouzi protestují často a mnohdy tvrdě

Lidé ve Francii nejsou nespokojeni jen s penzijní reformou. Na západě Francie byl těžce zraněn policista během akce, při které shořely dva policejní vozy. Demonstranti útočili na vodní rezervoáry uprostřed stavby. Mají zaručit vodu farmářům během období sucha. Muži zákona často čelí masivní přesile a používají tvrdé donucovací prostředky, za což si už úřady vysloužily kritiku z Rady Evropy. 

před 1 hodinou

změna času, Photo by Saffu

Letní čas 2023? Přišel, kdo přijít neměl. Finanční úspory střídaní času žádné nepřinese, spíše naopak, přesto se pořád „drží jako klíště“

V noci ze soboty na neděli se opět odehrála jedna změna času. Přetočili jsme často už jen pomyslnou ručičku o hodinu dopředu, takže víkend bude o 60 minut kratší. Takovéto umělé zkracování víkendu (a jeho umělé prodlužování na podzim), jak připomíná ekonom Lukáš Kovanda, mělo skončit už loni. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Vladimír Putin

Rusko rozmístí v Bělorusku jaderné zbraně, řekl Putin

Rusko rozmístí v sousedním Bělorusku taktické jaderné zbraně. Ve státní televizi to dnes řekl ruský prezident Vladimir Putin s tím, že Moskva s Minskem uzavřela příslušnou dohodu. Podle Putina tím Moskva neporušuje žádná ujednání o nešíření jaderných zbraní a reaguje na oznámení Británie, která chce na Ukrajinu dodávat protitankové náboje z ochuzeného uranu.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Cena Twitteru výrazně klesla. Musk jej ohodnotil na 20 miliard dolarů

Miliardář a šéf Twitteru Elon Musk dal zaměstnancům společnosti akciové garance v hodnotě 20 miliard dolarů (440 miliard Kč). To je méně než polovina ze 44 miliard dolarů, kolik za provozovatele sociální sítě loni zaplatil, což dokazuje, jak prudce se hodnota Twitteru od převzetí Muskem snížila. Je ale stále vyšší než hodnota jeho konkurentů. S odkazem na své zdroje a e-mail, který měl Musk rozeslat zaměstnancům, o tom v sobotu napsal web The Information.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

HK: Od vzniku České republiky vzrostl význam vývozu pro tuzemské hospodářství

Od vzniku samostatné České republiky vzrostl význam vývozu pro tuzemské hospodářství. Zatímco v roce 1993 mířilo na export 19,2 procenta veškeré české produkce, v roce 2021 to bylo 33,3 procenta. Vyplývá to z analýzy Hospodářské komory ČR, kterou má ČTK k dispozici. Česko vyváží do 217 zahraničních teritorií, 80 procent vývozu ale míří do zemí Evropské unie.

před 2 hodinami

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová v čele početné delegace navštívila od 22. do 25. března Korejskou republiku.

Pekarová Adamová jednala v Koreji o dodávkách nedostatkových léků a užší meziparlamentní spolupráci

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová navštívila Korejskou republiku. V rámci svého programu jednala s předsedou korejského zákonodárného sboru Kim Jin-pyoem o intenzivnější česko-korejské meziparlamentní spolupráci v oblastech společných zájmů. S korejským premiérem pak diskutovala možnosti dodávek léků, které nyní na českém trhu chybí. Před svým odjezdem na Tchaj-wan předsedkyně Sněmovny ještě slavnostně otevřela honorární konzulát v jihokorejském Pusanu. 

před 3 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

včera

Hokej, ilustrační foto

Letošní play-off dává extralize několik otázek: Co s excesy fanoušků nebo problematickým ledem?

O tom, že fotbaloví fanoušci se do sebe v hledištích pustí, jsme si bohužel za ta léta zvykli, nyní se však podobný obrázek začíná čím dál více objevovat i na hokejových stadionech, nejvíce to bylo vidět se začátkem letošního play-off. V rámci play-off však vyvstává na povrch řada dalších problémů, třeba problémy s ledovými plochami. Několikrát bylo během play-off vidět přerušení zápasů kvůli dírám v ledu a v jednom případě v předkole byl dokonce kvůli tomu jeden duel rozložen do dvou dnů. Se začátkem vyřazovací části o titul se pak také řeší návrat k předešlému systému extraligy a to tedy tak, aby nedocházelo k tomu, co v současnosti, kdy třináctému týmu tabulky po základní části skončila sezóna a poslední tým teď bude několik týdnů čekat na barážové boje. 

včera

Pekarová přiletěla na Tchaj-wan

Pekarová přiletěla na Tchaj-wan, bude jednat o spolupráci s Českem

Na Tchaj-wan dnes odpoledne přicestovala předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, která na svém twitterovém účtu sdílela snímek z tchajwanského letiště, na němž se vítá s tamními představiteli. Na návštěvě ostrova, který pevninská Čína pokládá za svou provincii, Pekarovou doprovází rozsáhlá podnikatelská mise. Do Tchaj-peje Pekarová přiletěla z Jižní Koreje, kde kromě jiného jednala o možných dodávkách jihokorejských léků do Česka.

včera

Demonstrace ve Francii pokračují. Po zásahu policie jsou desítky zraněných

Francouzská policie dnes tvrdě zakročila proti demonstrantům, kteří se u obce Sainte-Soline na západě země sešli kvůli nesouhlasu se stavbou obří zavlažovací nádrže. Zraněno bylo nejméně 30 lidí, z toho dva těžce, oznámil ministr vnitra Gérald Darmanin, který odsoudil "extrémní násilnosti" ze strany krajně levicových demonstrantů. Policie proti nim použila slzný plyn, vodní děla a zábleskové granáty.

Zdroj: ČTK

Další zprávy