Švédsko pozastavilo plány na poskytnutí svých gripenů Ukrajině

Švédsko se rozhodlo pozastavit plány na poskytnutí svých gripenů Ukrajině a umožnit tak přednostní dodání stíhaček F-16. Oznámil to v úterý v Bruselu švédský ministr obrany Pal Jonson, píše agentura Reuters.

Kyjev jednal již od loňska se Stockholmem o možnosti získání stíhaček Gripen švédské výroby, přičemž tato severská země přislíbila, že jejich vyslání na Ukrajinu zváží.

Země, které plánují Ukrajině darovat stíhačky typu F-16 americké výroby, však nyní Stockholm vyzvaly, aby s dodávkou gripenů ještě počkal, řekl ministr Jonson švédské tiskové agentuře TT. Dodal, že takový krok souvisí s tím, že země se nyní soustředí na to, aby byly na Ukrajině zavedeny právě zmíněné F-16tky.

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov v pondělí pozdě večer agentuře Reuters řekl, že Kyjev obdrží první dodávky F-16tek již brzy. Zároveň však dodal, že zhruba polovina ze zoufale potřebné a už i slíbené vojenské pomoci bohužel přijíždí na Ukrajinu pozdě, přestože Kyjev je za ni Západu vděčný.

Z tohoto zpoždění však podle jeho slov profituje větší a lépe vyzbrojený nepřítel - Rusko, které nasazuje na frontu více vojáků i techniky.

Belgie se v úterý 28. května na začátku návštěvy ukrajinského vůdce Volodymyra Zelenského zavázala dodat Ukrajině 30 stíhaček F-16 do roku 2028, aby pomohla Kyjevu v boji s ruskou invazí.

Stroje, které Belgie dodá Ukrajině, bude možné použít jen na jejím území. Uvedl to belgický premiér Alexander De Croo. Píše Le Monde.

Belgie se zavázala dodat Ukrajině letouny F-16 v rámci širší iniciativy evropských spojenců. Brusel celkově vyčlenil 1,2 miliardy eur (29,6 miliard korun) na poskytování vojenské podpory Ukrajině od ruské invaze v roce 2022.

Související

Více souvisejících

Švédsko Gripen válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy