Taxi i doručování pošty? EK čeká masivní rozvoj dronů, stanou se běžnou součástí života

Bezpilotní letouny se na konci desetiletí stanou běžnou součástí života v Evropské unii a výhledově začnou sloužit pro doručování citlivých zásilek nebo jako alternativa k taxislužbě. S masivním rozvojem dronů počítá dnes zveřejněná strategie Evropské komise, která chce stanovit jednotná pravidla pro jejich bezpečné využívání, jež zároveň nebude znepříjemňovat život obyvatel. Unijní exekutiva chce také předejít zneužívání dronů včetně možných kybernetických útoků.

O dronech je v poslední době slyšet především kvůli jejich nasazení ve válce na Ukrajině, stále větší roli ale hrají také při svém civilním využívání od natáčení přes městské plánování po zemědělství a životní prostředí. Podle expertů na trh s bezpilotními technologiemi se jich nejvíce vyrábí ve Spojených státech, Číně, Izraeli či Turecku.

Podle komise se dá očekávat, že v příštích letech se jejich využívání v Evropě bude dále rozšiřovat. Zcela běžně se na konci desetiletí budou používat nejen k mapování, fotografování, natáčení, kontrolám či monitoringu, ale i k doručování malých zásilek, jako jsou léky či biologické vzorky, odhaduje unijní exekutiva. Navíc počítá také s tím, že se po počátečním zkušebním provozu s piloty začnou větší drony využívat i k přepravě osob jako "letecká taxislužba".

"Naše strategie nejen rozšíří evropské možnosti provozovat rozsáhlé komerční aktivity s drony, ale přinese také nové možnosti, zvláště pro malé a střední firmy," prohlásila dnes eurokomisařka pro dopravu Adina Valeanová. Pokud se podaří odpovídající pravidla zavést do praxe, může podle ní trh se službami provozovanými drony dosáhnout do konce desetiletí objemu 14,5 miliardy eur (zhruba 352 miliard Kč) a vytvořit 145 tisíc pracovních míst.

Plán rozvoje využívání dronů počítá mimo jiné s přijetím celounijních minimálních standardů pro provozuschopnost dronů či požadavků pro výcvik jejich pilotů. Komise chce také zavést kritéria pro kybernetickou bezpečnost dronů, které by měly být odolné proti hackerským útokům. Jejich výrobci budou moci v případě splnění požadavků získat certifikát o dostatečném kybernetickém zabezpečení svých produktů. Unijní exekutiva chce také vytvořit internetovou platformu pro podporu lokálního průmyslu v tomto odvětví.

Rozvoji dronů by podle komise měla předcházet rozsáhlá debata státních a regionálních úřadů s obyvateli. Jejím cílem je vyhnout se nežádoucímu dopadu provozu dronů a rozptýlit obavy místních lidí z hluku, možných nehod dronů či nedovoleného sledování.

Související

Bezpilotní bojový letoun MQ-9 Reaper Komentář

Drony jsou mnohem starší, než vůbec tušíme. Jejich potenciál jsme ale stále nevyčerpali

V armádách na celém světě jsou dynamicky rozvíjeny a využívány drony, které šetří lidskou sílu a náklady na vojenské operace. Masivně byly použity i během konfliktu na Ukrajině oběma stranami. Zvláště Ukrajina se přitom snaží jejich schopnosti dále vylepšovat, protože je to pro ni v této fázi konfliktu maximálně výhodné. Kde se však drony vůbec vzaly a za jakých okolností a s jakými výsledky byly v minulosti využívány?

Více souvisejících

Drony

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 33 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy